UPDATE 17.48: Surse politice din formațiunea condusă de Simion spun că AUR îi va pune mai multe condiții premierului desemnat, printre care:
- Reducerea plafonului 500 mii euro microîntreprinderi
- Indexarea pensiilor
- Tva 19%
- Masuri pt încurajarea producției.
De asemenea, surse politice spun că AUR ar fi cerut și șefia Senatului pentru Petrișor Peiu.
***
Într-un mesaj publicat pe Facebook, Adrian Veștea a precizat că este dispus să discute cu liderul AUR și s-a autocarcterizat drept un om al consensului și dialogului.
„Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion”, a transmis premierul desemnat.
„Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este, cred, obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a mai afirmat premierul desemnat.
Ultimatumul lui Simion: Veștea să vină la sediul AUR până la ora 20.00
Anunțul vine după ce George Simion a declarat că parlamentarii AUR nu vor susține învestirea Guvernului Veștea, dar i-a transmis acestuia o invitație la negocieri până la ora 20.00. În caz contrar parlamentarii AUR nu vor asigura voturile lor pentru învestirea guvernului.
„Îl așteptăm la sediul partidului pe domnul Adrian Veștea , îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști, că în ultimele săptămămâni am văzut că suntem patrioți.
Eu vă pot garanta un lucru: în această seară, guvernul nu va trece, pentru că era nevoie de voturile AUR. Guvernul Veștea nu poate trece fără AUR”, a mai spus șeful AUR.
Întâlnirea dintre Adrian Veștea și George Simion are loc cu doar câteva ore înaintea votului decisiv din Parlament pentru învestirea noului Executiv, programat la ora 21.30. Premierul desemnat nu are încă cele 233 de voturi minim necesare pentru a-și trece cabinetul.
Dl. Rares Simion a afirmat doua idei cu care nu sunt de acord deloc. Intamplator, am urmarit ceea ce a spus Simion si ceea ce i-a cerut lui Vestea. De unde a inteles autorul ca este un ultimatum. Ne place sa ne jucam cu cuvintele…… In al doilea rand, astepta sa confirme presedintele daca voturile date de AUR sunt bune sau nu !?!?!? este o mare prostie afirmatia asta. TOTI cei aflati in Parlament, au fost pusi acolo de catre ROMANI, nu de Nicusor Dan. Ei sunt singurii care pot decide acest lucru.
Gata, AUR iese din abureala practicata pentru prostirea naivilor si se alatura creatorilor – infractorii PSD. Gata cu „lupta impotriva sistemului” sistemul fiind PSD-AUR (ex.PCR) si infiltratii din PNL…
Sper ca Vestea merge la Simion sa fie umilit, asa cum a fost umilit Georgescu in Decembrie 2024. Altfel AUR se indeparteaza de alegatorii lui. Ar fi tradarea secolului…
Foarte bine face. Nici un partid nu trebuie să-și facă un capital electoral din criza asta. Nici măcar AUR.