George Simion îi spune pa(s) lui Veștea: „Nu are rost să se iluzioneze unii și alții”. Liderul AUR lasă o portiță deschisă – VIDEO

„Ieșim din sală dacă votul e diseară”, a adăugat liderul AUR.

De Rareș Mereuță - senior editor
George Simion îi spune pa(s) lui Veștea: „Nu are rost să se iluzioneze unii și alții”. Liderul AUR lasă o portiță deschisă – VIDEO

FOTO: partidulaur.ro

„Ieșim din sală dacă votul e diseară”, a adăugat liderul AUR.

George Simion a declarat luni, la Parlament, că toți cei 90 de parlamentari ai AUR nu vor vota pentru învestirea guvernului Veștea. Totuși, liderul AUR l-a invitat pe premierul desemnat la sediu pentru o discuție dacă vrea susținerea partidului în Parlament. Simion i-a dat și un termen-limită: până la ora 20:00.

George Simion i-a cerut lui Adrian Veștea să-și depună mandatul. „În AUR nu sunt trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”.

„Diseară, dacă va exista un vot, pentru această guvernare cu un premier care nu a venit să ne ceară susținerea. A zis să o facem noi din patriotism, dar trebuie să ne aducă argumente. Dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va benefocia de voturile AUR. Acest cabinet nu o să treacă de vot. Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală în acest Parlament”, a nuanțat Simion.

Liderul AUR a reiterat  că prima opțiune a partidului este organizarea de alegeri anticipe.

El a mai precizat că Adrian Veștea a avut discuții la Vila Lac cu parlamentarul AUR, Mohammad Murad: „A mai avut discuții cu colegii noștri la Vila Lac, a discutat cu domnul Murad, care i-a spus că sunt necesare măsuri pentru antreprenoriatul românesc”.

Simion i-a adresat o invitație și șefului statului „Îl așteptăm la sediul partidului pe domnul Adrian Veștea , îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști, că în ultimele săptămămâni am văzut că suntem patrioți”.

„Eu vă pot garanta un lucru: în această seară, guvernul nu va trece, pentru că era nevoie de voturile AUR. Guvernul Veștea nu poate trece fără AUR”, a mai spus șeful AUR.

Adrian Veștea este la mâna lui Simion. Fără voturile AUR, guvernul nu poate strânge numărul minim necesar de voturi în Parlament, respectiv 233.

 

Distribuie articolul pe:

4 comentarii

  1. Parcursul european al României trebuie menținut cu orice preț.Chiar daca toți suveranistii români se vor sinucide de ciudă!

  2. Băi Georgică parcă te văd mâine cu un ochi umflat și cu urechile vinete dacă nu trece Guvernul. Nu mai păcălești pe nimeni măi băiete.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.