George Simion i-a cerut lui Adrian Veștea să-și depună mandatul. „În AUR nu sunt trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”.
„Diseară, dacă va exista un vot, pentru această guvernare cu un premier care nu a venit să ne ceară susținerea. A zis să o facem noi din patriotism, dar trebuie să ne aducă argumente. Dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va benefocia de voturile AUR. Acest cabinet nu o să treacă de vot. Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală în acest Parlament”, a nuanțat Simion.
Liderul AUR a reiterat că prima opțiune a partidului este organizarea de alegeri anticipe.
El a mai precizat că Adrian Veștea a avut discuții la Vila Lac cu parlamentarul AUR, Mohammad Murad: „A mai avut discuții cu colegii noștri la Vila Lac, a discutat cu domnul Murad, care i-a spus că sunt necesare măsuri pentru antreprenoriatul românesc”.
Simion i-a adresat o invitație și șefului statului „Îl așteptăm la sediul partidului pe domnul Adrian Veștea , îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști, că în ultimele săptămămâni am văzut că suntem patrioți”.
„Eu vă pot garanta un lucru: în această seară, guvernul nu va trece, pentru că era nevoie de voturile AUR. Guvernul Veștea nu poate trece fără AUR”, a mai spus șeful AUR.
Adrian Veștea este la mâna lui Simion. Fără voturile AUR, guvernul nu poate strânge numărul minim necesar de voturi în Parlament, respectiv 233.
Parcursul european al României trebuie menținut cu orice preț.Chiar daca toți suveranistii români se vor sinucide de ciudă!
Băi Georgică parcă te văd mâine cu un ochi umflat și cu urechile vinete dacă nu trece Guvernul. Nu mai păcălești pe nimeni măi băiete.
Deci, Veshtea n-a coborat cu cat trebuie. Ghinion!
le promiteti 4-5 posturi de ministrii.poate…
Cel ce la dezvoltare si de la transporturi, musai!