Informația este negată de unii și confirmată de alții. Pe de o parte, unele voci din AUR susțin că nu este adevărat, în timp ce altele susțin că șefia Senatului a fost cerută, dar într-un pachet mai mare de pretenții ale partidului.
Mai exact, AUR ar fi inclus solicitarea de a prelua șefia Senatului în pachetul de măsuri pe care le-ar dori: 300 de parlamentari, alegeri locale în două tururi, TVA de 19% și fără finanțarea partidelor politice.
Între timp, Adrian Veștea, premierul desemnat, a anunțat că acceptă invitația lui George Simion și merge să se întâlnească cu acesta.
„Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion.
Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris Adrian Veștea pe Facebook.
Simion amenință cu anticipatele și suspendarea lui Nicușor Dan
Anunțul lui Adrian Veștea vine după ce George Simion a anunțat că „dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR”. Ulterior, liderul AUR a precizat că îl așteaptă pe Adrian Veștea la sediul partidului pentru a discuta. În ceea ce îl privește pe președintele Nicușor Dan, George Simion i-a cerut să declare public dacă guvernul Veștea are sau nu nevoie de voturile AUR.
„Priorităţile noastre politice, aşa cum le-am tot repetat în ultimele săptămâni, dar le reiterez, pentru a ieşi din criză, atâta timp când nu există dialog, sunt alegerile anticipate. Şi dacă va continua în acest stil în care doar unii sunt buni şi alţii nu sunt buni, dar vrem voturile lor, suspendarea lui Nicuşor Dan”, a mai spus George Simion.
Liderul AUR a mai adăugat că parlamentarii partidului său sunt dispuși să pună umărul „la scoaterea României din criză”.
„Atenţie! Nu membrii AUR au contribuit la prăpastia în care România a ajuns, ci exact cei care se luptă acum pentru putere şi ne cer votul, aşa, din oficiu cumva. Mai grav este că am primit mesaje multe din partea colegilor mei care au încercat să fie abordaţi de diferite figuri politice, dintr-o parte sau alta a eşicherului politic, pentru votul lor. S-a încercat promiterea de avantaje, de funcţii.
În AUR nu sunt trădători. Noi suntem o formaţiune care odată ce stabileşte şi am stabilit un Birou Naţional de Conducere de marţea trecută atitudinea pe care o avem la vot, şi dacă votul este diseară, atitudinea noastră este de a ieşi din sală”, a declarat George Simion.