Ștefureac: „Niciun partid, cu excepția AUR, nu ar fi avantajat de anticipate”

Remus Ștefureac analizează criza guvernamentală și susține că reconfigurarea taberelor politice aduce o claritate esențială pentru democrație, eliminând monopolul AUR pe zona de opoziție în perspectiva anului 2028. Acesta avertizează însă că respingerea repetată a unui executiv ar activa scenariul catastrofal al alegerilor anticipate, o variantă care ar putea preda România mișcării suveraniste pentru următorii patru ani.

De Stefan Lupu - Redactor coordonator
Ștefureac: „Niciun partid, cu excepția AUR, nu ar fi avantajat de anticipate”

FOTO: Remus Ștefureac / Facebook

Remus Ștefureac analizează criza guvernamentală și susține că reconfigurarea taberelor politice aduce o claritate esențială pentru democrație, eliminând monopolul AUR pe zona de opoziție în perspectiva anului 2028. Acesta avertizează însă că respingerea repetată a unui executiv ar activa scenariul catastrofal al alegerilor anticipate, o variantă care ar putea preda România mișcării suveraniste pentru următorii patru ani.

Într-o analiză a actualei crize politice, directorul INSCOP Remus Ștefureac susține că reașezarea forțelor din Parlament este, în mod paradoxal, un motiv de optimism. Deși situația generală pare volatilă, analistul consideră că delimitarea clară a taberelor elimină confuzia din spațiul public.

„Începem să avem claritate, ceea ce e foarte bine și foarte rar în peisajul politic românesc al ultimilor ani. Riscul cel mai mare pentru încrederea în Regimul Democratic este lipsa de claritate, confuzia, incertitudinea, sentimentul ca nu știi cine cu cine joacă și ce joacă”, notează Remus Ștefureac.

Un avantaj major al actualei rupturi dintre liberali și social-democrați este spargerea monopolului pe care platformele suveraniste îl dețineau. Analistul subliniază că fosta coaliție PSD-PNL, deși a salvat țara dintr-o criză profundă în 2021, a eliberat complet terenul pentru „ascensiunea fulminantă a AUR și a formațiunilor similare SOS și POT”.

„În acest moment, după ziua de duminică, știm ca PNL trece în opoziție, deci în perspectiva următoarelor alegeri parlamentare din 2028 nu vom mai avea un monopol al AUR pe opoziție și doar o singură alternativă la preluarea viitoarei guvernări”, explică Ștefureac.

Scenariile Guvernului Veștea

În privința viitorului executiv, politologul conturează direcțiile posibile, toate ducând, în opinia sa, spre o stabilizare a jocului democratic:

  • Dacă Guvernul Veștea trece: „În primul rând vom avea un guvern cu atribuții depline de care România are nevoie ca de aer. În al doilea rând, PSD va fi la guvernare în rol de vioara întâia și va putea să își pună în aplicare viziunea alternativă, adică motivul dărâmării guvernul Bolojan. Și în al treilea rând ne vom lămuri cum joacă AUR.”.

  • Dacă Guvernul Veștea pică: Se deschide calea unor guverne minoritare (PSD susținut condiționat de PNL, sau o formulă de dreapta PNL-USR-UDMR). În ambele cazuri, arată Ștefureac, „AUR va avea în social-democrați un competitor serios pentru 2028”.

„Nucleara” alegerilor anticipate

Cel mai mare semnal de alarmă tras de Remus Ștefureac vizează varianta declanșării alegerilor anticipate, un scenariu pe care îl descrie în termeni categorici. Dacă Parlamentul respinge a doua propunere de premier pe care o va face președintele Nicușor Dan, se activează dizolvarea legislativului. Din frica acestui deznodământ, viitorul guvern va fi, cel mai probabil, votat.

„Oricare ar fi discursul politic al partidelor, alegerile anticipate chiar sunt o nucleară, o catastrofă. Una care face parte din jocul politic democratic, dar o catastrofă pentru țară, pentru economie, pentru firme, pentru veniturile populației”, avertizează analistul.

Potrivit lui Ștefureac, singura forță politică avantajată de un scrutin anticipat este Alianța pentru Unirea Românilor. Costurile politice pentru restul partidelor ar fi devastatoare.

„Niciun partid, cu excepția AUR, nu ar fi avantajat de anticipate. […] Țara ar fi predată pentru 4 ani în mâinile unui AUR care are posibilitatea reală de a-și dubla scorul și de a trece de la statutul de făuritor de regi (king maker), la rege propriu-zis. Cu o reprezentare în Parlament de 40%, președintele va fi nevoit atunci să le acorde dreptul de a forma guvernul. Pentru 4 ani. Până în 2030”, punctează sociologul.

Analiza se încheie într-o notă de încredere, Ștefureac concluzionând că, „într-un fel sau altul, cu un pic de claritate câștigată, vom avea totuși un guvern plin”.

Întreaga postare a sociologului poate fi citită aici:

Distribuie articolul pe:

4 comentarii

  1. Nu particip la circul electoral din 1996 , dar intreb : ce fel de democratie esta aceea in care peste 40% dintre dintre cetateni nu conteaza nici cit negru sub unghie ?

  2. daca AUR ia aprox 40% 60% va ramane voua, cine e valabil poate acapara restul de 55% pt ca trebuie ajutat si UDMR sa intre in Parlament…deci si voi sunteti avantajati mai ales ca SOS si POT nu se stie daca trec pragul, deci va raman 10% de impartit

  3. Pai articolul subliniaza ce stie toata tara. PSD, PNL, USR, UDMR isi urmaresc EXCLUSIV interesle proprii.
    Pur si simplu nu le pasa de Romania si romani.
    Spunet-i va rog, de ce ar vota romanii PSD, PNL,USR,UDMR ? Ca sa ce?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.