Simona Halep în sferturi la Madrid

Duel de foc: După Pliskova, tot Pliskova

Simona Halep o întâlnește în sferturile de finală ale turneului de la Madrid pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 6 WTA, după ce în optimi a învins-o pe sora Karolinei, Kristyna Pliskova.

Karolina Pliskova s-a calificat în sferturile turneului de la Madrid după ce a învins-o pe americanca Sloane Stephens, locul 9 WTA, scor 6-2, 6-3.

Halep a trecut în optimi de Kristyna Pliskova, locul 94 WTA, scor 6-1, 6-4.

Meciul dintre Simona Halep şi Karolina Pliskova se dispută joi, nu mai devreme de ora 15:00.

Halep a făcut miercuri referire la sferturile de finală într-un interviu acordat înainte de meciul dintre Pliskova şi Sloane Stephens.

„Pot spune că pentru mâine sunt pregătită pentru un meci şi mai greu. Nu pot spune cu cine prefer să joc. Ambele sunt foarte bune. Sunt aici să lupt. Voi vorbi cu antrenorul, le ştiu foarte bine. Voi planifica ce trebuie să joc. Îmi doresc foarte mult să câştig”, a spus Halep pentru Digi Sport.

Înaintea turneului de la Madrid, Pliskova explica pentru site-ul WTA: „Pentru mine, Simona va fi foarte periculoasă aici. A câştigat turneul în ultimii doi ani. Cred că îi place turneul, îi plac condiţiile. E o suprafaţă rapidă, un fel de turneu indoor. Sper că va exista cineva care să o bată în acest an. Sper să fiu eu aceea”.

Simona și Karolina s-au mai întâlnit până în prezent de şapte ori, scorul general fiind 6-1 pentru româncă. Ultima dată, cele două s-au duelat în sferturi la Australian Open anul acesta, când Halep a învins cu scorul 6-3, 6-2.

Muguruza, out

La același turneu de la Madrid, rusoaica Daria Kasatkina, locul 15 WTA, a eliminat-o în optimi pe spaniola Garbine Muguruza, numărul 3 mondial, scor 6-2, 4-6, 6-3. În sferturile de finală s-au mai calificat și rusoaica Maria Şarapova şi jucătoarea cehă Petra Kvitova.

Simona Halep a câștigat ultimele două ediții ale turneului de la Madrid.