Dulgheru a dat lovitura, Halep a făcut măcel

Dulgheru scoate din joc capul de serie nr. 8, a doua jucătoare a momentului din Rusia. Mai sunt 4 meciuri cu implicaţii româneşti la Roma.

Dulgheru dă din nou lovitura

Primul joc al zilei, prima bombă. Din nou detonată de o jucătoare din România. În optimile de finală ale turneului de la Roma (turneu de categoria WTA Premier 5), Alexandra Dulgheru a mai obţinut o victorie de senzaţie, 6-4, 6-3 cu Ekaterina Makarova, cap de serie nr. 8. Dulgheru s-a calificat în sferturile de finală şi a obţinut cea de a doua mare performanţă în carieră. Prima a înregistrat-o în 2011, când a ajuns în sferturile de finală ale unui turnei Premier Mandatory, cel de la Miami. În 2009, Dulgheru a câştigat un turneu Premier, dar, se ştie, este de o categorie inferioară unui turneu Premier 5. Se poate pune însă egalitate între performanţa de astăzi şi cea din 2009. De asemenea, Makarova este a 4-a jucătoare din top 10 pe care Dulgheru o învinge în cariera ei. Pe două rusoaice (Elena Dementieva – 6 WTA) şi Darina Safina – 3 WTA) le-a învins în 2010, iar în 2011 pe jucătoarea cehă Petra Kvitova, când era pe locul 7 WTA.

Dulgheru a făcut două quinte

Pentru cine nu a văzut meciul, scorul de 6-4, 6-3 este uşor de explicat. Învingătoarea a făcut în fiecare set câte un break, sau câte un break în plus faţă de adversară. Matematic nu ar greşi. Dar cum s-au desfăşurat ostilităţile pe teren, ţine de „alt film”. În primul set, Makarova avea 4-1, după care Dulgheru a luat 5 game-uri consecutive şi a închis setul. În cel secund, Makarova a pornit ca din puşcă, 2-0 şi 3-0. De aici, Dulgheru a întors, tot cu o serie de 5 seturi, 5-2, şi-a pierdut serviciul, dar a făcur re-break şi a închis meciul. Trebuie să mai semnalăm un aspect important. Makarova a jucat până la Dulgheru un singur meci, câştigat în 3 seturi. Dulgheru a jucat 4 meciuri (două în calificări), dintre care ultimele trei cu câte 3 seturi. Cu atât mai mare este performanţa româncei.

Ce a obţinut Dulgheru până acum

• calificare în sferturile de finală
  • 190 de puncte în clasamentul general WTA
  • 190 de puncte în clasamentul WTA pe 2015 (Road to Singapore)
  • 46.000 de euro
  • a urcat pe locul 50 în clasamentul general WTA

Simona Halep a surclasat-o pe Venus Williams

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roma (unde va juca contra Alexandrei Dulgheru) învingând-o fără drept de apel pe Venus Williams, una dintre cele mai bune jucătoare din lume, chiar dacă în acest moment, sora mai mare a Serenei ocupă locul 15 în clasamentul WTA. Este prima victorie pe care Halep o obţine în fa’a lui Venus, după 3 înfrângeri în anii trecuţi. Venus Williams a avut un început de an bun, a câştigat un turneu WTA Internaţional, şi avea până la ora meciului cu Halep 20 de victorii şi 5 înfrângeri.

Set 1 (prim serviciu Williams): 1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6 (Halep)

Set 2 (prim serviciu Williams): 0-1, 0-2, 0-3, 0-4, 1-4, 1-5, 1-6 (Halep)

Durata meciului: 1 oră şi 40 de secunde

Cel mai bun meci din 2015

Contra lui Venus Williams, Simona Halep a făcut cel mai bun meci din 2015. Pur şi simplu nu şi-a lăsat adversara să joace şi a obligat-o să greşească mult. Chiar dacă nu a servit senzaţional, procentul punctelor făcute din serviciu a fost destul de bun, 68%, iar procentul punctelor din retur, 58%. Mai este de semnalat că Simona Halep conduce şi la numărul de victorii pe 2015 în circuitul WTA, având 28 de succese şi 5 înfrângeri. Simona Halep mai joacă astăzi şi un meci de dublu, alături de italianca Francesca Schiavone.

Ce a obţinut Halep până acum

• 85 de puncte în clasamentul general WTA (105 de puncte din cele aferente calificării în sferturi au „acoperit” pe cele de „apărat” din 2014)
  • Îşi menţine avansul de 200 de puncte faţă de Maria Sharapova în clasamentul general WTA

Alte rezultate de joi – Serena s-a retras

Maria Sharapova (#3) – Bojana Jovanonski (#59 WTA): 6-3, 6-3

Carla Suarez Navarro (#10) – Eugenie Bouchard (#6): 6-7, 7-5, 7-6

Christina McHale (#67 WTA) – Serena Williams (#1): W.O.

Serena Williams s-a retras din turneul de la Roma acuzând o accidentare uşoară la cot, ea declarând că nu vrea să rişte turneul de la Roland Garros. Retragerea Serenei Williams complică lucrurile la acest turneu şi nu o favorizează pe Halep. Practic, Maria Sharapova a scăpat de adversarul cel mai dificil de pe partea sa de tablou. Pe Serena ar fi jucat doar în semifinale. În sferturi, „Masha” o va avea drept adversară fie pe Azarenka, fie pe Begu.

Tecău l-a bătut pe Mergea

În turul II al probei de dublu masculin, perechea Horia Tecău/J-J Roger (Olanda) a învins perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (India) cu 6-2, 5-7 [10-8]. Dublul româno-olandez s-a calificat în sferturile de finală, unde va avea drept adversar fie perechea Cuevas (Arg) / Moreno (Esp), fie perechea Nestor (Can)/Paes (Ind).

Declaraţie Alexandra Dulgheru la Dolce Sport

“Mă bucur că am terminat meciul în două seturi. Sunt fericită pentru această victorie. Acum mă simt cam obosită. La început mi-a fost greu să dau drumul la joc, să mă mișc și mă durea tot. Am încercat să nu mă gîndesc la asta. Nu a fost ușor. La 4-1 încercam să mă gîndesc că nu am nimic de pierdut. Am zis că trebuie să fiu mai activă și să mă mișc la mult. După aceea, am dat drumul la picioare și la lovituri. La un moment dat puteam face tot ce îmi trecea prin minte. Mă simțeam foarte bine. Am încercat să stau concentrată tot timpul, pentru că știam că dacă mă relaxez o să pierd. O să fie un meci frumos cu Simona Halep, atît pentru noi, cît și pentru publicul românesc. Încă nu am vorbit cu antrenorul despre tactică. Vom vedea ce plan vom avea. Ea joacă foarte bine și nu este numărul doi degeaba”