”Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a identificat cinci funcţionari, din cadrul Direcţiei Regionale a Finanţelor Publice Iaşi, care se aflau în situaţii de incompatibilitate.
Funcţionarii deţineau certificate digitale calificate pe care le foloseau pentru a reprezenta interesele unor firme private, în timp ce exercitau atribuţii specifice funcţiei deţinute în cadrul ANAF”, precizează instituţia într-un comunicat.
Potrivit legii, un funcţionar public nu poate fi, în acelaşi timp, mandatar sau reprezentant al unei persoane juridice în legătură cu funcţia sa, explică ANAF.
Cei cinci angajaţi nu au respectat aceste prevederi, fiind implicaţi în proceduri de administrare fiscală pentru contribuabili pe care îi reprezentau.
ANAF anunţă că, având în vedere gravitatea situaţiei, va sesiza Agenţia Naţională de Integritate (ANI).
”Pentru a preveni pe viitor astfel de situaţii, verificările interne vor fi intensificate”, precizează ANAF.
Vaiiiii , ANAF-ul a descoperit ce noi știam de cînd el , anaful , a fost înființat
In situaţii de incompatibilitate sunt la ora actuala destul de multi cam peste tot ,sau nu se poate vedea cam cum functioneaza toate institutiile statului roman care se fac ca nu vad de cat pe unii, iar pe altii care procedeaza la fel, se fac ca nu ii cunosc .