Extaz și agonie: Până aici a fost

Naționala de tineret a României a visat doar o repriză joi seara. România U21 a fost eliminată în semifinalele Campionatului European de tineret de Germania U21, scor 2-4. Pentru tricoloriii U21 este însă cea mai bună performanță din istorie la un turneu final. De asemenea, elevii lui Mirel Rădoi au obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

Nadiem Amiri a deschis scorul pentru Germania U21 în minutul 21, după ce a depăşit mai mulţi adversari şi l-a învins pe Ionuţ Radu cu un şut bine plasat.

George Puşcaş a înscris pentru 1-1 în minutul 26. Atacantul lui Palermo a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri, după un penalty obţinut de Ianis Hagi şi acordat de arbitru după consultarea VAR. Tot Puşcaş a marcat pentru 2-1, în minutul 43, după o centrare primită de la Andrei Ivan şi o reluare excelentă a fotbalistului care evoluează în Italia.

Gian-Luca Waldschmidt a marcat pentru 2-2 în minutul 52, din penalty. Arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri după un fault în careu comis de Ianis Hagi. Tot atacantul lui Freiburg a făcut 3-2 pentru Germania, în minutul 90, după o lovitură liberă executată bine de la marginea careului. Amiri a stabilit scorul final, 4-2, dintr-o lovitură liberă în urma căreia Alexandru Pașcanu a fost eliminat.

După fluierul final, aproape toată echipa națională a izbucnit în plâns. Cei peste 15.000 de români prezenţi la Bologna i-au aplaudat la scenă deschisă pe băieţii lui Mirel Rădoi, care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de vară, după o pauză de 56 de ani.

Germania – România 4-2
Au marcat: Amiri (21, 90+4), Waldschmidt (52 – pen, 90) / Pușcaș (26 – pen., 43)
Cartonaș roșu: Alex Pașcanu (90+3)

GERMANIA: 1. Nübel – 3. Klostermann, 4. Tah (c), 5. Baumgartl, 14. Mittelstädt – 6. M. Eggestein (21. Maier 89) – 19. Neuhaus (9. L. Nmecha 79), 8. Dahoud (20. Koch 90+4), 7. Öztunali – 10. Waldschmidt, 18. Amiri. Selecționer: Stefan Kuntz
Rezerve: 12. Müller, 23. Schubert – 11. Richter, 13. J. Eggestein, 15. Anton, 16. Serdar, 17. Uduokhai, 22. Löwen

ROMÂNIA: 1. Radu (c) – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. Ștefan – 21. Băluță, 17. Cicâldău (20. Ciobanu 69) – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan (7. Coman 55) – 9. Pușcaș (11. Petre 87). Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Căbuz, 23. Vlad – 2. Boboc, 13. Grigore, 14. Dragomir, 15. Ghiță, 16. Nedelcu, 18. Rus, 22. Olaru

Recomanda 1
Alexandru Visan 3297 Articole

9 Comentarii

1. Radoi, sa tii doua nulitati tot meciul nu inseamna profesionalism! Man , o nulitate in aproape toate meciurile si un Hagi jr. umflat enorm de presa care face un hent inutil sunt tinuti in teren tot meciul. Fire invizibile te leaga in continuare de nas!
    Renunta, un sfat neprecupetit!

2. Indiferent de scor, baietii nostri au jucat excelent. Golurile nemtilor au fost numai din faza fixa, iar cel putin al treilea nu l-am meritat. Neamtul a cazut pe spate fara sa fie atins de jucatorul nostru. M-au deranjat comentariile crainicului, care i-a tamaiat pe nemti de parca l-a fatat Joianis.

3. Inexplicabila prestatia slaba a lui Ianis. Canicula sa fi provocat greselile apararii din a doua repriza sau indicatiile tactice aiurea primite la pauza? Ca spectatori nu am visat, am suferit! Suntem prea obisnuiti cu suferinta, prea obisnuiti cu ocaziile pierdute, cu victoriile pierdute, avem fatalismul in sange. Germanii parca stiau ca ai nostri sunt emotionali , lipsiti de concentrare. Au avut rabdare si au practicat ceea ce invata la antrenamente. Singurii care viseaza pe bune sunt impresarii si samsarii acestor jucatori de fotbal…

4. Da, ROMANIA a jucat fara cativa jucatori, MAN -nimic in toate cele 4 meciuri ( nu stiu de ce este tinut in echipa ), MANEA -aproape nimic, COMAN – nimic, HAGI- aproape nimic. Sa-l schimbi pe IVAN, cel mai bun jucator cat timp a jucat, cu COMAN, mi s-a parut inceputul prabusirii echipei. RADU a gresit si el fiind nesigur de multe ori si a luat si primul gol parabil, pe mijlocul portii. In repriza a doua mijocasii au lipsit cu desavarsire. Treceau nemtii ca prin branza. Trebuia mai multa ambitie generala, sa profitam ca am ajuns aici si sa ne calificam caci cine stie cand mai ajungem intr-o semifinala. Cateva zile vom fi multumiti dupa care iarasi vom plange 25 de ani ca nu ne-am calificat !!! Daca nu vom avea dorinta de a ne califica nu o vom face. Nemtii au stiut ca trebuie sa se califice si au dat totul pentru a reusi chiar daca la pauza erau GROGY !!!

5. Aplauzele pentru invinsi – corecte, plansul (aruncatorilor de tricouri in tribuna) inutil, mai bine plangeau si se calificau in finala, iar apoi trebuiau sa planga dupa ce castigau acest campionat si inca altele (mai mult isi umpleau buzunarele si aliniau pipitele la coada), pot invata de la „trufasul” Cristiano si „subtilul” Mesi.

6. am mai vândut un meci, probabil pe bani buni sau vreo numire in top. de ce credeți că plângeau băieții , fiindcă au fost obligați să/l piardă. nemții erau pe niciunde, fautezi clar in careu degeaba, spargi zidul la lovitură directă……

7. Sunteti mari oricum baieti ! Iar ce este cel mai important este ca sunteti la inceput , iar cupa olimpica poate fi a nostra cu ajutorul vostru . Importanta este emulatia creata si faptul ca voi dati sperante certe romanilor , iar daca mai exersati un pic la zidul ce nemtii stiau sa il faca brese pentru sut , in rest nu mai aveti decat a gandi , juca si spera . Hai Romania !

• Este inadmisibil ca la un asemenea nivel,semi-finala europeana,portarul sa primeasca gol la un sut pe mijlocul portii,nemascat!!!Man al lui Becali n-a jucat nimic(o singura faza cu o recuperare)ca dealtfel in toate celelalte meciuri,probabil a platit Becali ca sa fie mentinut in teren tot meciul ca sa-l vanda mai scump!Sa vedem cine-i prostul de-l cumpara!!!In rest,greseli inadmisibile,singurii care au jucat fotbal fiind Ivan si Puscas si,pe alocuri,Hagi. O singura scuza: Romania a avut cu o zi mai putin pentru odihna fata de Germania ceea ce nu-i deloc putin lucru!Una peste alta s-a dovedit valoarea noastra: 2 – 4!!!

8. Macar asa nea Jiji se va mai calma putin, dupa ce elucubra si ne spunea ca-si va vinde gloabele pe 20-30 de milioane de euro pe la niste cluburi ori inexistente, ori existente dar cu niste oferte doar in visele erotice ale ciobanului de Pipera !