FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa League

FCSB a câștigat cu 1-0 deplasarea din Cehia, cu Mlada Boleslav. În tur, în România, scorul a fost 0-0.
FCSB a avut parte de un meci foarte greu în Cehia. Deși a avut câteva ocazii destul de importante, pe partea defensivă a avut de suferit în anumite momente. După ce în prima repriză a expediat balonul de 3 ori pe stațiul porții adverse și nu a reușit să marcheze, golul calificării a venit în prelungirile meciului. Situația devenise mai ușoară în minutul 75, atunci când fundașul dreapta Krapka a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Reușita i-a aparținut lui Panțîru, care a marcat în minutul 90+1, din careu.
„E cel mai important gol de până acum, sper să mai fie și altele. Mă bucur că am câștigat, că am înscris, dar meritul este al echipei.
Nu mă așteptam (n.red. – să înscrie), eu tot timpul o să încerc să-mi fac treaba cât pot de bine și să dau totul pentru echipă.
Nu mă consider erou, toți am muncit împreună, am alergat la acest meci pentru a obține victoria, toți suntem eroi.
Au avut cei de la Mlada o bară, dar am avut și noi prin Coman. Important este că am câștigat, cred că am dominat parțial jocul și așa a fost să fie”, a spus singurul marcator al partidei, Ionuț Panțîru, la PRO X.
”A fost un meci cu o miză importantă, am început greu meciul, iar ei au avut şi o bară în prima repriză. A fost după un meci de tatonare, am avut şi noi o bară ulterior, dar e bine că ne-am calificat în cele din urmă. Sunt mulţumit de jocul echipei, am făcut un joc colectiv foarte bun. Meciul mergea spre prelungiri, dar a venit această execuţie a lui Panţîru. Victoria ne dă încredere şi vom arăta şi mai bine pe viitor, pentru că vor reveni mai mulţi jucători după accidentări”, a declarat Florin Tănase la Pro X.
FCSB va juca în play-off-ul Europa League împotriva portughezilor de la Guimaraes, care au trecut cu 9-0, la general, de Ventspils. Echipa din Portugalia pare cea mai dificilă din acest sezon, dar recompensa financiară este pe măsură. Dacă va câştiga şi ”dubla” cu Guimaraes, FCSB îşi asigură 3.2 milioane de euro (280.000 de euro pentru calificarea în play-off + 2.92 de milioane de euro pentru prezenţa în faza grupelor). Dar accederea în faza grupelor atrage după sine şi mai multe milioane, după cum urmează:
cotă market pool (sumă garantată): aproximativ 3 milioane de euro
poziţia din clasamentul coeficienţilor (sumă garantată): peste două milioane de euro
rezultatele din faza grupelor aduc venituri în plus: o victorie e recompensată cu 570.000 de euro, iar un egal aduce în conturile clubului 190.000 de euro.