Florin Mergea/Rohan Bopanna sunt în semifinale

Mergea/Bopanna procentaj 100%; Premieră în istoria tenisului românesc la dublu masculin. Raritate în prima etapă a meciurilor de simplu

Florin Mergea/Rohan Bopanna la a doua victorie

Perechea româno-indiană Florin Mergea/Rohan Bopanna s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, după numai două din cele trei etape din grupa „Ashe/Smith”. Dublul numărul 8 în ATP 2015, a reuşit o nouă victorie mare, de această dată la dublul nr.4 ATP, Jamie Murray (Scoţia)/John Peers (Australia), scor 6-3, 7-6. Victoria este cu atât mai importantă pentru că a fost obţinută în faţa unui dublu care venea după o victorie în prima etapă din grupă. Indiferent de ce se întâmplă în ultima etapă, Florin Mergea şi Rohan Bopanna sunt deja calificaţi în semifinale şi este posibil să intre în această fază a competiţiei de pe locul 1 în grupă. Meciul a durat 1 oră şi 17 minute. Primul set s-a aflat sub controlul cuplului româno-indian, care a condus în permanenţă lejer pe tabela de scor, după un break făcut în al doilea game: 3-0, 4-1, 5-2, 6-3. Setul al doilea a fost însă echilibrat, s-a mers cap la cap până la scorul de 3-3, aici Mergea/Bopanna au făcut un break şi au preluat conducerea, 4-3, dar adversarii au reuşit imediar re-break-ul, au egalat la 4 după care au avut, pe propriul lor serviciu avantaj, 5-4, 6-5, dar de fiecare dată Mergea şi Bopanna şi-au fructificat serviciul şi au egalat. Setul secund s-a decis în tie-break, unde am avut mai multe răsturnări de scor; la un moment dat perechea Murray/Peers a avut 5-4, dar de aici, Mergea şi Bopanna după ce au punctat pe cele două servicii proprii, au închis meciul pe serviciul adversarilor.

Calificare în semifinale indiferent de celelalte rezultate

Dublul Mergea/Bopanna este calificat în semifinale, indiferent de ce se întâmplă în celelalte 3 meciuri care mai sunt de jucat în grupă. Cele două victorii fără set pierdut, le asigură calificarea chiar şi în situaţia în care pierd cu 0-2 la italienii Fognini/Bolelli, în cel mai rău caz pot merge în semifinale de pe locul 2 în grupă.

Mai sunt de jucat:

Fabio Fognini/Simone Bolelli – Bob & Mike Bryan (marţi seara)

Florin Mergea/Rohan Bopanna – Fabio Fognini/Simone Bolelli (joi)

Jamie Murray/John Peers – Bob & Mike Bryan (joi)

Ce au obţinut până în prezent Mergea şi Bopanna

• 400 de puncte în clasamentul ATP
  • 76.000 USD, primă de participare
  • 60.000 USD, primă pentru 2 victorii

(sumele de bani se acordă pe echipă, nu pe jucător – n.a.)

Tecău/Roger atacă miercuri calificarea în semifinale

Celălalt dublu cu participare românească, Horia Tecău/J-J Roger joacă miercuri „derby”-ul grupei, meci decisiv pentru calificare împotriva echipei croato-braziliene, Ivan Dodig, Marcelo Melo. Miza meciului este una uriaşă şi nu vizează doar calificarea în semifinale, ci şi şefia în clasamentul WTA. Tecău şi Roger, după victoria din prima etapă la cuplul M.Matkowski/N. Zimonjic, şi după înfrângerea fraţilor Bryan de către Mergea/Bopanna sunt – premieră pentru tenisul românesc la proba de dublu – pe locul 1 în clasamentul ATP. Dodig şi Melo sunt la 260 de puncte în spate (diferenţă infimă) şi sunt cotaţi ca favoriţi în meciul de miercuri, chiar dacă Tecău şi Roger sunt dublul cap de serie în grupă. Dodig şi Melo au 5 victorii în ultimele 5 meciuri susţinute (toate cu adversari de top), în timp ce Tecău şi Roger au 3 victorii şi 2 înfrângeri în ultimele 5 jocuri dispiutate. Cele două echipe s-au întâlnit o singură dată, anul acesta la Roland Garros, unde Dodig şi Melo au câştigat cu 6-3, 7-5.

Favoriţii fac legea la „simplu”

În turneul de simplu, după prima etapă, s-au impus fără probleme jucătorii cotaţi ca fiind favoriţi. De menţionat că toate cele 4 meciuri de până acum s-au încheiat în două seturi, şi, este de reţinut că niciun set nu s-a încheiat la tie-break. Este o raritate la un turneu la care participă cei mai buni 8 jucători din lume.