Franţa – Uruguay 0-0

Cel de-al doilea meci al grupei A s-a desfăşurat conform aşteptărilor. Un meci între o echipă a Franţei aşa cum arată ea de vreo doi ani şi Uruguay (indiferent de generaţii) nu poate fi unul spectaculos. Cel de vineri seara de la Johannesbug a fost însă unul de factură foarte modestă, cu mult sub pretenţiile unui meci de turneu final. Iar când în teren sunt supervedete de la Chelsea, Bayern, Arsenal, Porto sau Ajax oricine se aştepta să vadă fotbalde calitate.

Prima repriză a fost una ciudată. Francezii au reuşit contraperformanţa de a nu înscrie în faţa unei echipe cu jucători care nu reuşeau să stea – la propriu – în ghete, alunecând tot la a doua atingere a balonului. De asemenea francezii nu au reuşit să profite de apărarea haotică a „celeştilor”, care a funcţionat după principiul „prinde-o şi bubui-o”, dar mingile „bubuite” ajungeau tot la „les bleus”. De cealaltă parte, uruguayenii au reuşit şi ei o contraperformanţă.

Timp de 45 de minute nu şi-au dat seama că francezii utilizează falimentara apărare în linie şi nu au încercat nici o pătrundere individuală, iar pe extreme au fost inexistenţi. În prima repriză pot fi consemnate doar câte un şut periculos la fiecare poartă şi intervenţii spectaculoase ale celor doi portari. În repriza a doua, între minutele 46 – 60, sud-americanii au fost ceva mai periculoşi şi Diego Forlan a irosit o situaţie excelentă de gol.

În ultimele 25 de minute jocul a avut un sens unic: spre poarta Uruguayului. Antrenorul Tabarez (glumind se poate spune că a utilizat în primele 65 de minute tactica aplicată de Lucescu jr din ultimul meci cu Franţa, iar în final a preluat „autobaza” lui Sorin Cârţu) a dat ordinal de retragere, doar forma slabă a francezilor a făcut ca apărarea disperată a uruguayenilor să nu fie învinsă. Tabarez şi-a dovedit neinspiraţia când l-a introdus pe teren pe anonimul Lodeiro, care în 14 minute a reuşit performanţa de a lua două galbene şi şi-a lăsat echipa în 10.

Ribery, Anelka – marile decepţii

Înainte de începerea turneului final, Ribery anunţa evoluţii extraordinare care să-l determine pe Mourinho să-l transfere la Real Madrid. Vineri, Ribery a fost una dintre decepţiile zilei. Deşi a câştigat o serie de dueluri unu la unu, nu a fost deloc un pericol pentru poarta lui Muslera. Împreună cu golgeterul lui Chelesea, Anelka, el a fost un real pericol pentru spectatoriii de la nivele superioare ale peluzei din spatele porţii sud-americanilor.

Nici Henry, intrat în joc în ultimele 18 minute, nu a rupt deloc guraq târgului. Şi-a încasat însă câteva porţii serioase de huiduieli şi fluierături, semn că blestemul irlandezilor îl urmăreşte şi acum. De la „cocoşii galici” au evoluat peste media echipei Patrice Evra (el trebuie să-i zică „merci” modestului arbitru sud-coreean, care l-a iertat de un al doilea galben când nu a avut nici o treabă cu mingea ci cu gamba unui adversar), Gallas şi Sagna, care au împins tot timpul jocul spre terenul uruguayenilor şi au anihilat numneroase încercări ale acestora de a se apropia de poarta lui Lloris.

De cealaltă parte, după un început ezitant, fostul jucător al lui CFR Cluj, Alvaro Pereira a fost un metronom pe flangul stâng al echipei sale, iar apărătorii Godin, Victorino şi Maxi Pereira au blocat aproape totul. Supervedeta Diego Forlan nu a strălucit, deşi toată echipa a jucat pentru el, dar nici nu se poate spune că a jucat slab. Şi el şi golgeterul campionatului olandez, Luis Suarez au irosit numeroase mingi când erau în atac, fiind mult mai utili, culmea la acţiunile de distrugere din faşă a atacurilor adverse. Fără să avem pretenţia unei statistici exacte, toate compartimente sud-americanilor au greşit în jur de 80% din pase, dar nu a avut cine să profite.

Casetă tehnică

Franţa

1. Lloris, 2. Sagna, 5. Gallas, 3. Abidal , 13. Patrice Evra , 8. Gourcuff (15.Maluda – min.75) 14. Toulalan, 10. Govou (11.Gignac – min.85) 19. Abou Diaby, 21. Anelka, (12.Henry – min.72) 7. Ribéry.

Uruguay

1. Fernando Muslera – 3. Diego Godín, 2. Diego Lugano, 6. Mauricio Victorino, 11. Álvaro Pereira, 18. Ignacio González (14. Lodeiro – min.63), 15. Diego Pérez (8.Eguren – min.87), 17. Egidio Arévalo, 16. Maxi Pereira, 10. Diego Forlán, 9. Luis Alberto Suárez (13. Abreu – min.74)

Şuturi la poartă : Franţa 18 – Uruguay 7

Cornere : Franţa 4 – Uruguay 0

Posesie: Franţa 53% – Uruguay 47%

Cartonaşe galbene: Evra, Ribery, Toulalan – Victorino, Lugano, Lodeiro x2 (roşu)

MVP meciului: Diego Forlan

Arbitru: Yuichi Nishimura (Japonia)

Liniori: Toru Sagara (Japonia), Hae-Sang Jeong (South Korea)

Al 4-lea oficial : Joel Aguilar (El Salvador)

Al 5-lea oficial :William Torres (El Salvador)