Germania – Italia 1-1 (0-0, 6-5, lov. de departajare)

Italia a muncit din greu, a tras la galere, ca să ajungă în sferturi. Germania a făcut un galop de sănătate. Dar n-a contat. Nici bogata istorie a întâlnirilor directe n-a contat.

Meciul meciurilor de la Euro 2016 – până la această confruntare – a început cu un gest cel puţin ciudat al presei germane. Cotidianul Berliner Zeitung a publicat pe prima pagină un titlu straniu: „Băieţi, nici mamele voastre nu vă pot ajuta în seara asta”. Şi ca să fie clar cine sunt “băieţii” pe aceeaşi pagină au apărut fotografiile mamelor fotbaliştilor italieni. Dar nici acest afront la bunăcuviinţă n-a contat. A contat uriaşa dorinţă a ambelor echipe de accede în semifinală.

Prudenţa a fost cuvântul de ordine care a marcat primele minute. Atacuri, contraatacuri, dar niciun şut pe spaţiul porţii. Portarii au şomat. Echipele îşi împart perioadele de dominare.În min 15 Khedira se ciocneşte cu Chielini şi se accidentează. Intră Schweinsteiger., care în min. 27 înscrie, dar glul este anulat de arbitrul ungur Viktor Kassai pentru fault în atac. De Sciglio scapă pe stânga, centrează, dar balonul este respins in extremis, de lângă Pelle, de Boateng. În min 41, Kimmich centrează şi Gomez rdia cu capul pe lângă vinclu. A fost faza cea mai legată şi cea mai periculasă a primei reprise, care se încheie cu o bâlbâială a apărării italiene de care nu profită Hummels, ozil şi Muller

Începutul reprizei a doua se derulează în nota de dominare a Italiei. Nemţii fac faţă cu greu, iar când echilibrează jocul, italienii recurg la numeroase faulturi. În numai douî minute Sturaro, De Sciglio şi Parolo văd cartonaşul galben. În min 65 vine şi golul: Neuer trimite lung cu mâna la Gomez (pare-se că germanul a fost în offsaid, dar Victor Kassai n-a văyut), care-l lansează pe hector, de unde balonul ajunge în faţa porţii lui Buffon şi Mesut Ozil e mai iute decât toţi şi impinge mngea în plasă. 1-0 pentru Germania. Peste câteva minute Kimmich îl ghiceşte cu o pasă foarte bună pe Gomez, care trimite din colţul careului mic cu călcâiul, dar Buffon îl ghiceşte şi scoate miraculos în corner. În loc de 2-0 va fi 1-1: arbitrul dictează penalty la un henţ comis de Boateng. Execută Bonnucci şi înscrie, în min. 78. Repriza se încheie cu un şut puternic expediat de De Sciglio pe lângă rădăcina barei, după care este înlocuit de Darmian, cu un cartonaş galben pentru Hummels şi cu o excelentă centrare a lui Ozil pentru Schweinsteiger, dar Chielini îi ia faţa şi respinge.ost

Prima repriză a prelungirilor începe cu o serie de cartonaşe galbene încasate de Pelle, Giaccherini şi Schweinsteiger. Altceva, mai deosebit, n-a fost. Cam la fel au stat lucrurile şi-n repriza a doua a prelungirilor. S-aajuns la loviturile de departajare şi au fost 18 în total. Victoria le-a surâs ambelor echipe, dar cei mai norocoşi au fost germanii, care au înscris de 6 ori, în timp ce italienii au reuşit să-l bată pe Neuer de 5 ori. De menţionat ca la ultima reuşită germană, cea a lui Hector, Buffon a atins balonul care i-a trecut milimetric pe sub mână.