Halep s-a distrat într-o marţi cu 3 ceasuri rele

Ziua de marţi a început rău pentru fetele noastre. Potenţiala şi foarte puternica adversară a Simonei Halep a abandonat.

Marţi 3 ceasuri rele

Ziua de marţi a început cu 3 ceasuri rele. Andreea Mitu (la Tashkent) şi Monica Niculescu (la Wuhan) au fost eliminate în turul I, respectiv turul II. Amândouă ne-au oferit speranţe la începutul partidelor pe care le-au disputat. Mitu a avut 2-0 în debutul meciului cu Yaroslava Shvedova, şi chiar dacă a fost egalată, s-a ţinut de Kazahă până la 5-5. De aici a început dezastrul. Shvedova nu doar că a câştigat cele două game-uri necesare închiderii setului, dar s-a dus glonţ până la 5-0 în setul secund. Andreea Mitu complet ieşită din formă (sau asta este valoarea ei şi am fost induşi în eroare de victoria de la Fed Cup în faţa unei Bouchard aflată la începutul crizei de formă) pierde din nou la o jucătoare aflată fie în zona ei în clasamentul WTA, fie mai slab clasată. Şi asta la un turneu WTA International cu o participare relativ modestă din punct de vedere valoric.

Iluzii privind o victorie ne-a vândut Monica Niculescu. Având în faţa o Claudia Suarez-Navarro ieşită complet din formă (9 înfrângeri în ultimele 10 partide înfrângeri la jucătoare clasate cu zeci de locuri în spatele ei), Niculescu s-a aflat la control în primul set pe care l-a adjudecat cu 7-5. Setul secund l-a pierdut însă fără drept de apel, iar în decisiv a pierdut categoric 3 game-uri de la 4-3 pentru ea. Nu ne-am făcut iluzii în ceea ce o priveşte pe Irina Begu în faţa „vulpii bătrâne” Roberta Vinci, recenta învingătoare a Serenei Williams la US Open. Begu a pierdut în două seturi, în primul s-a ţinut „scai” de adversara ei şi a avut chiar o minge de break la scorul de 4-4, dar nu a fructificat-o. Nu ştim ce s-ar fi întâmplat dacă ar fi avut ea 5-4 şi nu adversara. Cert este că „filmul” s-a rupt la 4-5, când Vinci a făcut un break alb şi a închis setul. Al doilea set a fost controlat de Vinci, am avut o singură egalitate, la 3, dar atât. Din păcate, previziunile noastre din avancronica turneului s-au adeverit până acum, fetele noastre ieşit din concurs în primele două tururi.

Halep un simplu galop de sănătate

O oră şi 5 minute i-au fost suficiente Simonei Halep să o învingă pe Anastasia Pavlyuchenkova, cea care în primul tur a distrus-o pe Svetlana Kuznetsova. Am asistat la un adevărat galor de sănătate a Simonei Halep, care a obţinut a 6-a victorie din tot atâtea partide contra jucătoarei din Rusia. Analizând casetele tehnice, a fost şi cea mai categorică victorie a Simonei Halep în faţa Anastasiei Pavlyuchenkova. Din cele 15 game-uri disputate doar 2, au fost „lungi”, exact cele câştigate în primul set de rusoaică. Pavlyuchenkova a rezistat în ambele seturi până la scorul de 1-1, după care Halep a făcut legea. În turul III, Simona Halep va juca împotriva jucătoarei britanice Johanna Konta, cea care s-a calificat în urma abandonului Victoriei Azarenka, după un prim set câştigat de Konta. Cele două nu s-au mai întâlnit până în prezent. Konta se afla înaintea începerii turneului pe locul 66 în WTA şi în primul tur a produs o primă surpriză, eliminând-o pe Andrea Petcovic în două seturi. Mai trebuie să menţionăm că meciul Halep – Anastasia Pavlyuchenkova a început cu 3 ore întârziere faţă de ora anunţtă, din cauza prelungirii meciurilor care s-au desfăşurat înainte pe terenul central. Tot în programul de seară, dublul Begu/Niculescu şi-a mai spălat din păcate şi s-a calificat în turul II.

O surpriză şi o retragere de lux

După retragerea Mariei Sharapova (marţi a menţionat că a avut dureri la încheietura mâinii – o „accidentare” care nu poate fi verificată – dar s-a dat de gol, menţionân că are doar două obiective, Turneul Campioanelor şi FED Cup), s-a retras, tot în timpul jocului şi Victoria Azarenka, probabil cea mai puternică jucătoare a turneului, alături de Halep şi Kvitova. Azarenka a acuzat o accidentare la picior şi a solicitat în timpuil meciului şi o time-out medical. De asemenea, tot din cauza unei accidentări s-a retras şi Belinda Bencic, care avea drept obiectiv intrarea în top 10. Marea surpriză a zilei, eliminarea Carolinei Wozniacki, iar Petrei Kvitova i-a trecut glonţul pe la ureche.

Rezultate

• Johanna Konta (Eng – #66) – Victoria Azarenka (Blr – #23): 6-4, 1-0 (retragere)
  • Camila Giorgi (Ita – #33) – Belinda Bencic (Sui – #14): 6-2, 0-0 (retragere)
  • A.K. Schmiedlová (Svk – #29) – Caroline Wozniacki (Den – #11): 1-6, 6-4, 7-6 !!
  • Kiki Mladenovic (Fra – #27) – Madison Keys (SUA – #17): 7-5, 1-6, 6-2
  • Angelique Kerber (Ger – #13) – Jelena Jankovic (Srb – #25): 6-4, 2-6, 6-2
  • Garbine Muguruza (Esp – #8) – Sloane Stephens (SUA – #30): 6-2, 6-0
  • Venus Williams (SUA – #24) – Julia Goerges (Ger – #56): 6-4, 6-3
  • Ana Ivanovic (Srb – #9) – Madison Brengele (SUA – #38): 6-0, 6-3)
  • Petra Kvitova (Cze – #4) – Daria Gavrilova (Rus – #37): 6-3, 4-6, 7-5