Halep şi-a masacrat adversara din turul II

halep calificare

Simona Halep a jucat aproape fără greşeală meciul cu australianca Jarmila Gaidosova. Meciul a început la miezul nopţii din cauza prelungirii unui meci anterior.

Meciul de la miezul nopţii

În „vremurile bune” ale lui Nadal, un meci al spaniolului cu un jucător de nivelul lui Tim Smyczek era rezolvat în maximum o oră şi 20 de minute. Cu un Nadal nerefăcut complet, meciul a durat bine peste 4 ore, şi astfel Simona Halep şi Jarmila Gajdosova au intrat în arenă în jurul orei 23.30 (fusul orar Melbourne) şi primul serviciu a fost dat la ora 23.40. O oră total neobişnuită pentru un meci, fie el (mai ales) şi la un turneu de Grand Slam. De ce nu s-a jucat pe alt teren? Hisense Arena şi Show Court 2 (arenele 3 şi 4, ambele cu toate dotările necesare) erau libere de ore bune. În plus meciul dintre cele două nici măcar nu era considerat ca fiind un derby.

Primul set a reprezentat un antrenament cu public (puţin, dar au mai rămas spectatori în tribune) pentru Halep. Ea a jucat economic, permiţându-şi să nu salveze unele mingi pe colţurile terenului, pentru a evita o eventuală accidentare sau pur şi simplu pentru a nu se obosi. Al doilea set a fost parcă tras la indigo. Fără să forţeze, Halep s-a impus, şi-a plimbat adversara dintr-o parte în alta şi a făcut puncte „din toate poziţiile”.

Casetă tehnică

Simona Halep (4 WTA) – Jarmila Gaidosova (61 WTA)

Evoluţia scorului:

Setul 1: (primul serviciu Gaidosova): 1-0, 2-0, 2-1, 3-1, 4-1, 5-1, 5-2, 6-2 (35 de minute)

Setul 2: (primul serviciu Gaidosova): 0-1, 1-1, 2-1, 3-1, 3-2, 4-2, 5-2, 6-2 (32 de minute

Statisticile partidei

Aşi: 7 – 1

Duble greşeli: 2 – 2

Primul serviciu bun: 73% – 53%

Puncte câştigate după primul serviciu: 30 – 19

Puncte câştigate după al doilea serviciu: 6 – 8

Puncte câştigate la primire: 24 /din 51 de servicii adverse – 16/din 52 de servicii adverse

Total puncte câştigate: 60 – 43

Oportunităţi de break: 5 – 1

Mingi de break câştigate: 4 – 0

Greşeli neforţate: 12 – 17