Restructurarea AEP, spune Adrian Țuțuianu, i-a nemulțumit pe mulți dintre angajați. Unii dintre funcționari au apelat la toate tertipurile posibile ca să scape.
- „Toți cei care au copii sub doi ani au cerut brusc să intre în concediu de creștere a copilului.”
- „Unii au cerut suspendarea pe o perioadă de doi ani, pe motive personale. Astfel, vor să revină în 2028 când se duc la birourile electorale ca personal auxiliar și încasează o indemnizație în plus.”
- „Și a treia categorie, cei care au cerut să se transfere la alte instituții”, enumeră președintele AEP toate tacticile și schemele prin care un funcționar poate scăpa de disponibilizare și de examen.
Cum arată abuzul de privilegii într-o instituției-cheie a statului. De ce spune Adrian Țuțuianu că era necesară reorganizarea AEP
„Examenul i-a deranjat foarte mult. Au întrebat de ce e nevoie de el. Le-am spus că orice restructurare presupune examen – proba scrisă și teoretică. Unii au dat concurs acum cinci, zece ani când s-au angajat. E normal să mai faci câte o evaluare. Sper ca întreaga procedură să fie finalizată în aprilie. Până atunci proiectul de restructurare e pe site și orice angajat poate să-și spună părerea și să-și exprime nemulțumirea”, precizează noul șef al Autorității Electorale Permanente, Adrian Țuțuianu.
Cotidianul: Câți angajați pleacă de la AEP și mai ales câți șefi? Angajații din teritoriu v-au acuzat că șefii de la centru rămân și pleacă ei, cei care muncesc.
Adrian Țuțuianu, AEP: Este o afirmație fără suport. Am venit la Autoritatea Electorală Permanentă și am constatat că avem 40 de direcții județene, cu directori, cu directori adjuncți și cu un număr de salariați fără nicio bază criterială.
Doi salariați, de exemplu, la Tulcea sau Covasna și zece salariați în Dâmbovița, nouă salariați la Cluj. După cum a dorit probabil cineva sau au existat obligații, la un moment dat, de a mări mai mult sau a restrânge o schemă de personal.
Posturi neocupate ținute pentru a justifica posturile de directori, spune Adrian Țuțuianu, noul șef al AEP
Adrian Țuțuianu, AEP: În al doilea rând, am constatat în structura centrală că foarte multe direcții generale aveau directori și directori adjuncți. Plus un număr foarte mare de posturi alocate. Cele mai multe dintre ele neocupate. Dar menținute în organigramă doar pentru a justifica funcțiile de conducere respective.
În contextul în care avem obligația reducerii cheltuielilor de personal, potrivit Ordonanței 7 pe 2024, cu 10%, am considerat că este oportun să nu mă rezum doar la această reducere. Ci să fac o reorganizare a întregii autorități.
Am stabilit ca, la nivel teritorial, să avem compartimente cu 2, 3 sau 4 angajați. În funcție de criterii care sunt măsurabile.
- numărul cetățenilor înscriși în registrul electoral
- numărul secțiilor de votare
- numărul experților electorali
- numărul operatorilor de tabletă
- dispersia teritorială a secțiilor de votare
Aceste criterii sunt utile pentru a dimensiona corect personalul.
La nivel central, am procedat la o reducere a numărului de directori. Am desființat toate posturile de directori adjuncți. Am organizat compartimentele de suport ca servicii sau birouri. Și am organizat doar trei direcții generale. Sunt cele care pun în aplicare atribuțiile fundamentale ale Autorității Electorale Permanente.
Angajat AEP reclamat că a plecat în Dubai din concediu medical acuză. „Vrea să mă demonizeze pentru că am atacat MAE”
„Existau rezerve serioase, la unele dintre instituții, din care se putea reduce numărul de personal”
Ca urmare a acestor demersuri, realizăm o reducere importantă a numărului de personal. Am publicat regulamentul de organizare și funcționare în transparență. În această săptămână aștept comentarii, sugestii, propuneri de completare, de modificare din partea persoanelor interesate. Inclusiv din partea angajaților din Autoritatea Electorală Permanentă, care se pot exprima cu privire la criteriile și schema de personal pe care am propus-o.
Cotidianul: Văzând ce s-a întâmplat în instituția pe care o conduceți, credeți că este AEP o Românie în miniatură? Că restructurarea și reducerea ar putea să fie făcute în toată țara, în toate instituțiile, fără să fie afectată eficiența acelor instituții, dar eliminând excesele?
Adrian Țuțuianu, AEP: Eu nu vreau să înțeleagă cineva că mă poziționez de partea unuia sau altuia dintre actorii politici. Vreau să vă spun din experiențele proprii.
La Secretariatul General al Guvernului, în momentul în care am plecat, existau analize și mai multe propuneri de reducere a numărului de posturi din Secretariatul General. Inclusiv din instituții care sunt în subordinea sau coordonarea Secretariatului General al Guvernului. Și pot să vă spun că existau rezerve serioase, la unele dintre instituții, din care se putea reduce numărul de personal. După cum era logică și comasarea unor departamente sau instituții.
În al doilea rând, în ceea ce privește Autoritatea Electorală Permanentă, vă asigur că reducerea pe care o propun nu va afecta funcționarea acestei instituții. Instituția trebuie să aibă în vedere și perioadele de acalmie electorală. Dar și perioadele de campanie electorală. Și încercăm să dimensionăm corect personalul. Să aducem îmbunătățiri structurilor noastre și aspectelor care țin de digitalizare.
Adrian Țuțuianu, AEP: „Cred că România trebuie să facă o anumită reorganizare a aparatului”
Adrian Țuțuianu, AEP: Pentru că, dacă reușim, de exemplu, să punem la punct registrul electoral, importând bazele de date de la Ministerul de Interne, simplificăm și munca celor de la AEP și munca primarilor.
Și probabil că ar trebui, în viitor, ca singura entitate responsabilă de acuratețea datelor din registrul electoral să fie Autoritatea Electorală Permanentă. Ea să le pună la dispoziția tuturor competitorilor politici și instituțiilor statului. Deci sunt rezerve și cred că România trebuie să facă o anumită reorganizare a aparatului.
Probabil că sunt zone în administrația publică, centrală și locală, unde este nevoie de personal suplimentar. Trebuie analizat de la caz la caz.
Huzureală pe bani publici. Concedii medicale nu nemiluita înainte de reorganizarea AEP
Cotidianul: În ceea ce privește concediile medicale, ce ați observat și ce vreți să faceți mai departe?
Adrian Țuțuianu, AEP: Am făcut o analiză a numărului de concedii medicale în perioada 2023, 2024, 2025 și primele două luni ale anului 2026. În anii în care nu am avut competiții electorale, cum este anul 2023, am avut un număr foarte mare de concedii medicale.
Peste 650 de concedii medicale într-un an. Și câteva mii de zile de concediu, care, în parte, se suportă de către angajator și, în parte, de către FNUASS.
În anii electorali, am constatat că numărul de concedii scade, pentru că angajații de la Autoritatea Electorală Permanentă devin personal auxiliar la birourile electorale. Astfel, primesc, pe lângă salariu, și indemnizația cuvenită în calitate de participanți la activitatea electorală.
Am avut surpriza să constat că, în anul 2024, în timpul campaniei electorale, sau în 2025, de la 600 de concedii într-un an s-a ajuns la 6-8-14 concedii. Ceea ce înseamnă că acei oameni erau, într-adevăr, cu afecțiuni grave, complicate și era normal să fie în concediu medical.
„Iată ce bolnav este ăsta!”
Adrian Țuțuianu, AEP: Și avem cazul acesta mediatizat cu un domn de la Constanța, Jipa, care este revoltător și văd că nu încetează să exprime tot felul de aberații în spațiul public. Domnul Jipa a avut trei concedii medicale la rând, de la sfârșitul lunii ianuarie până pe data de 22 februarie. În data de 22 februarie, am fost sesizat de către colegi din Autoritatea Electorală Permanentă că personajul se afla în concediu în Dubai.
Era și un comentariu pe pagina de Facebook: „Iată ce bolnav este ăsta!”. Îmi cer scuze, ăsta era comentariul, nu e limbajul meu. Am cerut o verificare și voi continua această verificare, indiferent ce spune domnul Jipa. Și nu ce spune dânsul, că întreb SRI-ul. Există un registru ținut la Poliția de Frontieră cu toți pasagerii care s-au îmbarcat.
Și voi solicita oficial să ne comunice Poliția de Frontieră la ce dată domnul Jipa a ieșit din țară. Pentru că eu am convingerea fermă că a ieșit înainte de data de 22, în perioada în care se afla în concediu medical.
Naveta cu mașina de serviciu
Adrian Țuțuianu, AEP: Cu privire la domnul Jipa, am constatat că, în anul 2023, pe banii acestei instituții, a făcut naveta cu mașina instituției de la București la Constanța timp de un an de zile. Și, evident, am spus că îi voi atrage și răspunderea patrimonială, pentru că a consumat resurse ale instituției care erau necesare pentru realizarea obiectului de activitate.
Cotidianul: Este un caz izolat sau ați mai găsit astfel de cazuri în care cineva a folosit resursele AEP?
Adrian Țuțuianu, AEP: Nu, am găsit altceva. Mi se pare că s-a exagerat cu anumite cheltuieli în anumite perioade. Voi lua măsuri de reducere a cotei de combustibil pentru autoturismele instituției. Voi stabili reguli privind utilizarea acestora.
Din păcate, Autoritatea Electorală are sediul în Centrul Vechi al Bucureștiului și nu am o soluție de parcare la sediu, pentru că primăria nu ne permite. M-am adresat Parlamentului, Camerei Deputaților și Senatului și sper să găsesc o soluție ca aceste autoturisme să fie parcate într-o curte de instituție. Nu lăsate la dispoziția angajaților, din considerentul că nu avem loc de parcare.
Cotidianul: Deci, practic, pleacă cu ele acasă, că n-au unde să le lase, să înțelegem?
Adrian Țuțuianu, AEP: Cam așa s-a întâmplat. Am făcut și o evaluare a numărului de documente. Sindicatul a fost foarte deranjat de această chestiune. Într-o lună de zile, la o direcție teritorială – vorbim de decembrie, ianuarie, februarie, când sunt luni, să zicem, obișnuite, fără competiții electorale – o direcție județeană a produs 3-4 documente. Unul este fișa de prezență colectivă și al doilea este delegația de deplasare la poșta specială. Putem considera că avem nevoie de 10 angajați pentru asta? Eu cred că nu. Asta e ceea ce vreau să fac.
Programul de opt ore, opțional. „Toată lumea a luat-o puțin razna”
Adrian Țuțuianu, AEP: Nu vreau să am o problemă cu funcționarii publici. Nu sunt dintre cei care cred că trebuie să promovăm teza că funcționarii publici trăiesc pe spatele celorlalți. Dar eu cred că statul trebuie să fie organizat rațional, pe criterii de eficiență, pe criterii de seriozitate. Cred că salariații trebuie să vină la program 8 ore, cum prevede legea.
Cotidianul: S-a întâmplat să vedeți că nu vin sau că nu stau atât?
Adrian Țuțuianu, AEP: A existat și există această informație, spusă chiar de salariați din interior. Foarte mulți nu veneau la timp la serviciu. Este motivul pentru care am făcut ce n-am făcut niciodată în cariera mea. Am adus la cabinetul președintelui toate condicile de prezență din structura centrală pentru a ști când vin și pleacă.
Urmează să implementez, după adoptarea bugetului, un sistem de acces electronic în interiorul instituției. Să consemneze, cu cartela, ora de intrare și ora de ieșire din instituție. Este o instituție în care, din cauza schimbărilor din ultimii ani ale conducerii, dar și pentru că s-a creat în timp o atmosferă de lucru neprincipială, toată lumea a luat-o puțin razna.
Sunt pile politice la AEP?
Fiecare a crezut că instituția asta este un loc în care poți să faci orice, oricând, fără să te tragă nimeni la răspundere. Iar eu nu tolerez așa ceva niciodată.
Cotidianul: Câte mașini are AEP? Sunt puține, multe?
Adrian Țuțuianu: 18. Suficiente.
Cotidianul: Sunt pile politice la AEP?
Adrian Țuțuianu, AEP: Nu am date care susțin teza aceasta. Dar vreau să vă spun că le-am comunicat tuturor angajaților că statutul de angajat al Autorității Electorale Permanente înseamnă un statut în care nu ai calitatea de membru al unui partid politic. Nu ai dreptul să exprimi opțiuni politice și acest lucru trebuie să-l respectăm prin conduita noastră.
Este motivul pentru care nu m-ați văzut de 3-4 luni de zile că am ieșit în spațiul public să mă pronunț pe vreo temă care face obiectul dezbaterii. Pentru că ar fi însemnat, într-un fel sau altul, să mă poziționez de partea unuia sau altuia dintre competitorii politici.
Și eu mi-am dat demisia din partid (n.r. PSD) când am candidat și voi respecta acest lucru cât voi fi pe funcția de președinte al AEP-ului.
@ Jipa Vlad- daca erai „bolnav” ce cautai in Dubai ? Erai la tratament ?Un om bolnav poate sa-si vada de sanatate si la „Uasingtaun” , nu numai in Dubai. Probabil ca vei aduce si diagnosticul in justitie. Si s-ar putea sa se constate ca erai „bolnav de diagnostic „?Te pui cu medicina??????
La fel este și prin celelante Agenți și Institute de tăiat frunze ,e…jale pentru viitorul Ro.
NIMENI nu va fi dat afara !! Dom Jipa va fi mutat intr o luna, doua cu un salariu baban la alt institut, iar romanii vor fi jefuiti in continuare de infractorii PSD/PNL/USR !!
Buna ziua!
Va rog mult de tot sa nu mai postati afirmatiile domnului Adrian Tutuianu ca certitudini!
Reprezinta atacuri la persoana din partea unui demnitar cu rang de ministru impotriva unui angajat cu functie de executie si totul a inceput de la aparitiile publice ale subsemnatului, in perioada in care am fost prinsi in zona de conflict din Abu Dhabi. Daca sunteti de buna credinta, va rog sa observati min 27 al conferintei de presa a domnului Tutuianu, in care incepe acuzatiile cu afirmatia ca ,,am lovit” in statul roman…
Sunt foarte multe afirmatii din partea dumnealui si bineinteles ca le voi combate in instanta si veti vedea cine are dreptate!
Nu doresc sa se opreasca nicio actiune din partea dumnealui, asa cum tot afirma. Din contra, l-am sfatuit sa continue actiunile, in scrisoarea deschisa.
Va rog sa publicati integral acest e-mail ca drept la replica!
Multumesc
Vlad Jipa
Pentru a vă contacta în vederea obținerii unui punct de vedere, vă rugăm să lăsați un mail cu nr. de telefon la adresa: alina.manolache@cotidianul.ro.
Asta e marea problemǎ a țǎrii, cǎ se dau sau nu afarǎ câțiva funcționari? Nu demult Romgaz fǎcuse demersuri ca sǎ cumpere Azomureș, ultimul combinat din cele 7 care produceau îngrǎșǎminte agricole. Tranzacția a fost blocatǎ de „economicosul” Bolojan, ca sǎ importǎm tot. Iar ca sǎ plǎtim se taie pensii și se dau oameni afarǎ. Asta e problema, nu cei câțiva viitori șomeri pe care-i nenorocește Țuțuianu.
Bravo , Adrian Tutuianu ! Iti doresc mult succes … serparia nepotilor si nepoatelor este f periculoasa !
@ Pentru Nicușor Constantinescu a scris povești cu funcție de baron, de la aceia ce au funcții, pentru o viață viitoare, negociată cu Băsescu și Agaton, pentru care a mai plătit cu constrângeri , de la prințesa Lia , care are ”reprezentare” și la justiție ?
@ ”Povești de huzur”, de la Nistorescu ?
@ Nistorescu le dă la ăștia huzureală, de unde are ?
Acesta e neamul romanesc, gena romaneasca. De unde sa producem politicieni educati, cu simt de raspundere, daca gena noastra romaneasca nu poate mai mult? Ei isi asigura nivelul lor luxos de trai si al camarilei pretoriene pe banii statului.
Cică în luna ianuarie 20.26 datoria externă a crescut cu 6,5% fata de decembrie 20.25! Cu toate” taierile” lui Bolo, statul se împrumută mai „vartos” să plătească salarii bengoase la tăietorii de frunze la stat. Tocmai începând cu 01.07.20.26 incep ceva reduceri de bugetari „grași”! Succesuri guys care va împrumutați să aruncați anii pe fereastră! Jos PSD!
”Fiecare a crezut că instituția asta este un loc în care poți să faci orice, oricând, fără să te tragă nimeni la răspundere. Iar eu nu tolerez așa ceva niciodată.”
Nu a crezut, ci este chiar adevarat, in toate domeniile: la stat e ”trai pe vatrai”. Ani si ani de zile aparatul de stat a devenit si mai dodolot, si mai neperformant, si mai cheltuitor. Revolta e si mai mare, pt ca inclusiv acestia de la AEP, muncesc in folosul sistemului si nu al adevarului. De ani de zile se vorbeste de restructurari, dar se vede chiar in aceste momente, se intampla cam asa: ”sistemul m-a invins”. Nu au vrut sau nu au reusit sa elimine nici specialele, mult discutatele speciale, ce sa mai vorbim de scaderea numarului de angajati. In conditiile in care un angajat nu inseamna doar un salariu f mare, ci si muuulte alte cheltuieli. Ca atare, pana una alta, s-a taiat tot de la cei nevinovati de ac situatie. Contra acestor sinecuri, bolnavii de cancer au fost ”Cuiul lui Pepelea” chiar la aprobarea bugetului, subiect pt care s-au balacarit vreme de ore. Nu au primit inapoi nici firimiturile la care sa bucurat bolojan.
Trai pe malai…Fraierii se interneaza in concediul de odihna pentru a nu fi trimisi in somaj iar golanii patriei iau medicale pentru distractii.
NIMENI nu va fi dat afara !! Dom Jipa va fi mutat intr o luna, doua cu un salariu baban la alt institut, iar romanii vor fi jefuiti in continuare de leprele PSD/PNL/USR !!
Important este ca AEP sa nu puna botul la ingineriile altora privind falsificarea sau anularea alegerilor.