Mai mulți jurnaliști români au cerut un punct de vedere din partea Guvernului cu privire la acest incident, fiind vorba de o dublă măsură față de colegii din Ucraina, care au putut avea acces în curtea Palatului Victoria în timpul vizitei președintelui Zelenski.

Redăm integral răspunsul Ioanei Dogioiu, purtătoarea de cuvânt al Palatului Victoria:
„Președintele Zelenski a fost însoțit de o delegație oficială care a intrat cu domnia sa în incinta Guvernului. Nimeni în afara demnitarilor nu a participat la discuții. Nu au existat declarații. Măsurile de securitate, decise nu de comunicarea Guvernului, au fost fără precedent, au presupus neanunțarea orei întâlnirii și o limitare drastică a accesului în curtea și incinta Guvernului, inclusiv pentru angajați. Observați decalarea mare a orei de începere a ședinței Guvernului. Cât de curând vă vor fi puse la dispoziție imagini, video și comunicat de la întâlnire”, a spus Ioana Dogioiu.
De asemenea, jurnaliștii români care se aflau în centrul de presă din interiorul Palatului Victoria nu au putut părăsi incinta în timpul vizitei lui Zelenski de la Guvern, din motive de securitate.
Imagini de la întâlnirea Bolojan-Zelenski
Guvernul României a pus la dispoziția jurnaliștilor imagini de la întrevederea celor două delegații. Până în acest moment Palatul Victoria nu a precizat alte informații legate de întâlnirea dintre Volodimir Zelenski și Ilie Bolojan.



Foarte bine le-a facut.Ei ne umilesc pe noi cu cenzura si minciuni iar ucrainenii ii umilesc pe ei.In acest caz SLAVA UCRAINA!
Ziaristilor aveti dovada cat valorati in ochii puterii. Voi insiva v-ati adus la acest nivel.
Trebuie să avem aliați valabili pentru că toate țările din jur se înarmează. Ungaria va produce ceva rachete foarte periculoase prin aprobarea dată de Trump. Să nu faci nimic înseamnă să te condamni la ce este mai rău…
Așa crezi tu? 😂
nostrii ar trebui sa stie ca Zelinski vine de la razboi, nu din Dubai. Acolo este alta mancare de peste, la care ei nu-i stiu gustul.
Cand o sa renuntati la articole scrise de AI si titluri clickbait la articole de barfa si cancan, si revizuiti putin ce inseamna jurnalism, poate va baga si pe voi lumea in seama
Foarte bine v-a fǎcut, sǎ înțelegeți cine-i sluga și cine-i stǎpânul.
s-a rasturnat caruta cu prosti in direct si in reluare… stiuatia e cam asa: cineva a dat un ordin si mucea si bolojan s-au executat, pupind ghiulul si prestind exemplar la licurici… basescu e mindru si mereu cu gura plina…
@ Yoram – da „Putin a civilizatie nu strica”… Dar cit de „civilizati” sunt urkacii?Iar esti cu „carnea”-n gura.Esti „decent si civilizat” . Deh asa-i cind nu mai incape-n frigider….
Ete na!
Da, dar jurnalista aia venise cu Jelenski. Doar nu vreti sa tii invitata in ulita!
Dacă-i puneau întrebări incomode, Ilie-Gavril suflă și-n iaurt?
deci in mod indirect, purtatoarea de minciuni a regimului a confirmat ca „jurnalista” ukropsilor face parte din regimul lor… nu din „presa”
foarte bine s-a procedat!Intrau nephout..le de la Irealitatea cu obraznicii suveranizde
Putina civilizatie nu strica nici neamului prost
Mai ia un pfizer cu bană!
Popor de slugi…Sigur am mai zis-o!
daca Romania nu mai este ceea ce a fost ci carnetulul sau cardul de la primarie a lui nicusor&bolojan
Astea sunt proceduri si metode mai rau ca inainte de 89 !Tot ce se face ,poporul roman nu are dreptul sa stie .Unde o fi transparenta despre care cuvernantii o trambiteaza mereu ? Cam tot ce ar trebuii sa stie si poporul este bagat la secretizare si ma intreb de ce romanii nu au dreoptul sa stie si ei ce se face cu tara si cu banii lor ?