Irina Begu se califică în premieră în optimi de Grand Slam

begu

Noaptea (românească) a început bine: Florin Mergea s-a calificat în turul III al probei de dublu masculin. Irina Begu a obţinut o nouă victorie şi este în optimi. Halep conducea în primul set. Rezultatele din această noapte

Mergea/Inglot merg mai departe

Ziua (la Melbourne), noaptea (la Bucureşti) a început bine pentru „delegaţia” România. Florin Mergea alături de britanicul Dominic Inglot au învins în turul II la dublu, perechea argentineană Diego Schwartzman/Horacio Zeballos cu 2-1 (7/6, 4/6, 6/2). Ambele dubluri au jucat în premieră în această formulă la un turneu de Grand Slam, cel româno-britanic rodându-se în acest an la două turnee de „încălzire”. Argentinienii (Zeballos este un specialist al probei de dublu, dat a obţinut rezultate cu Pablo Cuevas) au început mai bine, au condus în permanenţă în primul set, inclusiv la tie-break, dar Merge şi Inglot au revenit de fiecare dată. Setul secund a fost câştigat de argentinieni, dar în decisiv jocul a fost sever controlat de Merge/Inglod.

Calificându-se în optimile de finală, perechea româno-britanică şi-a asigurat 90 de puncte ATP în proba de dublu şi 39.000 de dolari australieni (26.910 euro) care se împart însă la doi. În optimi, dacă nu se întâmplă o minune, Mergea şi Inglot vor avea drept adversari pe fraţii Mike şi Bob Bryan, favoriţii numărul unu, cel mai bun dublu din lume, cu 16 titluri în turnee de Grand Slam între 2003 şi 2014, 6 titluri fiind câştigate la Australian Open.

Irina Begu în turul IV

Pe Hisense Arena (al treilea teren din Melbourne Park), Irina Camelia Begu a reuşit să-şi depăşească performanţa carierei (calificare într-un tur III la un Grand Slam) şi a acces în optimile de finală (turul IV). Meciul contra jucătoarei germane Carina Witthöft nu a fost deloc unul uşor. Germana deşi face parte din noul val, a jucat foarte bine în primele două tururi la Australian Open, trecând de experimentata Carla Suarez Navarro (cap de serie 17) după care a distrus-o pe promiţătoarea americancă Chirstina McHale. Niciun set cedat în primele două tururi. De cealaltă parte românca nu a avut o zi de odihnă, pentru că ea joacă şi în proba de dublu feminin, unde, a jucat 3 seturi ieri contra unei perechi din China. În meciul contra nemţoaicei, Begu s-a simţit mult mai bine pe serviciul adversarei, trei din cele 6 game-uri din primul set fiind break-uri. În plus, nu i-a prea mers primul serviciu. Dacă în meciul anterior, cel cu Siniakova 85% dintre gane-uri s-au încheiat după multe egalităţi, acum doar 20% au necesitat „prelungiri”. Dar, schimburile de mingi au fost extrem de lungi, fapt ce a dezavantajat-o pe româncă. În setul 2, Begu începe tare, are 2-0, dar pierde trei seturi consecutive. Victoria se decide la scorul de 4-4, pe serviciul nemţoaicei, când Begu face cel mai important break, după care îşi fructifică propriul servici.

Casetă tehnică

Irina Begu (42 WTA) – Carina Witthöft (Germania–104 WTA): 2-0 (6/4, 6/4)

Begu – Witthöft: evoluţia scorului

Setul 1: (primul serviciu Witthöft). 1-0, 1-1, 2-1, 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 4-4, 5-4, 6-4 (43 de minute)

Setul 2: (primul serviciu Witthöft): 1-0, 2-0, 2-1, 2-2, 2-3, 3-3, 3-4, 4-4, 5-4, 6-4 (42 de minute)

Statisticile partidei

Aşi: 5 – 6

Duble greşeli: 7 – 6

Procentaj primul serviciu: 60% – 55%

Puncte câştigate după primul serviciu: 25 – 20

Puncte câştigate după al doilea serviciu: 13 – 9

Puncte câştigate la primire: 26/din 55 de servicii – 29/din 67 de servicii recepţionate

Total puncte câştigate: 64 – 58

Oportunităţi de break: 8 – 9

Mingi de break câştigate: 5 – 3

Greşeli neforţate: 31 – 36

Câştiguri Irina Begu:Puncte obţinute: 240 (din care se scad cele 10 de „apărat” din ediţia trecută)

Premiu în bani: 175.000 de dolari australieni (120.750 de euro)

Adversară în turul IV: Eugenie Bouchard (Canada – 7 WTA)

Alte rezultate simplu feminin

• Julia Georges (Germania) – Lucie Hradecka (Cehia): 2-0 (7/6, 7/5)
  • Eugenie Bouchard (Canada-7) – Caroline Garcia (Franţa): 2-0 (7/5, 6/0)
  • Ekaterina Makarova (Rusia-10) – Karolina Pliskova (Cehia-22): 2-0 (6/4, 6/4)
  • Yanina Wickmayer (Belgia) – Sarra Errani (Italia-14): 2-1 (4/6, 6/4, 6/3)
  • Shuai Peng (China-21) – Yaroslava Shvedova (Kazahstan): 2-0 (7/6, 6/3)

Primele rezultate la simplu masculin

• Tomas Berdych (Cehia-7) – Viktor Troicki (Serbia): 3-0 (6/4, 6/3, 6/4)
  • Grigor Dimitrov (Bul-10) – Marcos Baghdatis (Cypru): 3-2 (4/6, 6/3, 3/6, 6/3, 6/3)

Victorie de serviciu pentru Simona Halep

Doar primele 7 game-uri din meciul Halep – Mattek au stat sub semnul echilibrului. Fără să forţeze, a jucat „economic” tot meciul, Simona Halep a obţinut o victorie scontată. Atenţie, locul 258 din dreptul adversarei sale este unul „mincinos”. Jucătoarea americană, clasată de regulă în zona locurilor 40-50, a fost accidentată şi între lunile februarie – octombrie 2014 a lipsit din circuit. Aşa se explică actuala ei poziţie. Că este o specialistă a probelor de dublu, este o altă poveste. Mattek-Sands a început meciul cu foarte multă ambiţie şi timp de aproape 30 de minute a jucat de la egal la egal cu Halep. Dar mai mult nu a reuşit. Scorul strâns din setul 2, are o explicaţie: la scorul de 5-1, Simona Halep a oprit complet motoarele şi astfel s-a ajuns la un neverosimil 5-5, după care, românca a apăsat puţin pe acceleraţie şi a câştigat setul.

Simona Halep (4 WTA) – Bethanie Mattek- Sands (SUA–258 WTA) 2-0

Evoluţia scorului:

Setul 1: (primul serviciu Mattek-Sands): 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 3-3, 4-3, 5-3, 5-4, 6-4 (41 de minute)

Setul 2: (primul serviciu Mattek-Sands): 1-0, 2-0, 2-1, 3-1, 4-1, 5-1, 5-2, 5-3, 5-4, 5-5, 6-5, 7-5(50 de minute)

Câştiguri Simona Halep:

Puncte obţinute: 240 (care se scad cele 430 de „apărat” din ediţia trecută)

Adversară în turul IV: Yanina Wickmayer (Belgia – 80 WTA)

Update. Şi Tecău a trecut de turul II la dublu

Dublul J-J Roger/Horia Tecău a întrecut cu 2-0 (6/4, 6/2) dublul australian Leyton Hewitt/Chris Gucione şi s-a calificat în turul III