(VIDEO) Ultimul asalt: Vom juca pentru bronz

UPDATE  Naţionala feminină de handbal a României a ratat, vineri seară, calificarea în finala Campionatului European de handbal feminin – EHF EURO 2018 din Franţa, după ce a fost învinsă de echipa Rusiei, campioana en-titre, scor 28-22.

Tricolorele au jucat aproape perfect prima repriză cu Rusia, scor 16-15, la pauză, pentru rusoaice. În cea de-a doua repriză jucătoarele noastre au avut o cădere, fiind conduse detașat.

Meciul s-a disputat în absența Cristinei Neagu, cea mai bună jucătoare a României, grav accidentată în partida cu Ungaria.

Pivotul naţionalei de handbal feminin a României, Crina Pintea, a declarat, vineri seară, pentru TVR, după eliminarea în semifinale de către Rusia, că ”acestea au fost şansele astăzi” şi că s-a simţit lipsa Cristinei Neagu foarte mult, pentru că ”până acum, totul a fost în jurul ei”.

”Nu am reuşit astăzi, îmi pare foarte rău. Am fost atât de aproape, din păcate astea au fost şansele astăzi. Îmi doresc să ne odihnim. S-a simţit lipsa Cristinei Neagu foarte mult, până acum totul a fost în jurul ei. A fost cu sufletul alături de noi, am încercat să jucăm pentru noi, dar şi pentru, nu a ieşit”, a declarat Crina Pintea, pentru TVR.

Pintea a spus totodată după eșec că putea să dea 100 de goluri de pe semicerc, dar avea nevoie de mai multe pase.

Crina Pintea a marcat patru goluri contra Rusiei, din şase aruncări.

„Dezamăgitor, da. Cred că puteam mult mai mult, dar atât s-a putut astăzi. Meciul are 60 de minute, cum spun mereu, trebuie să joci până în ultima secundă. Sincer, fetele au fost foarte motivate, poate prea motivate. Poate am dat în partea cealaltă, nu ştiu! Cred că puteam, dar nu aşa, doar să spui că vrei. Ne-am împotmolit în ambele faze, nu ne-am apărat bine, ne-am grăbit în atac, am greşit individual şi asta a fost. E greu, normal că s-a văzut lipsa Cristinei, doar că şi noi, toate fetele…Nu vreau să găsesc scuze, dar cred că am fost prea motivate. Toate ştim unde am greşit! Sincer nu mă mai gândesc, sunt foarte optimistă de felul meu, dar trebuie să avem o altă atitudine, să jucăm tare şi să ne apărăm bine. Fără apărare nu faci nimic! Apărare şi alergare! Dacă nu alergi…

Cristina e mereu alături de noi, ne-a încurajat şi ne-a susţinut, ne-a spus că a fost bine. Doar că a doua repriză nu a fost aşa, s-au dus cu încă un gol, încă un gol. Nu poţi ţine aşa la nesfărşit dacă nu înscrii. Acolo, pe semicerc, puteam să dau 100 de goluri. Dar am nevoie de o minge, nu pot face magie! Sunt de opt ani la naţională, dar e prima dată când intru în primele patru la un European, nu ştiu dacă mai avem şansa asta. Fetele au încercat să-mi dea mingi, am fost de multe ori liberă, dar e greu…E greu!”, a spus Crina Pintea, la finalul meciului cu Rusia.

La rândul său, antrenorul Ambros Martin a afirmat în conferinţa de presă că echipa a dat totul, dar ”Rusia a fost mai bună”, iar România nu a putut mai mult astăzi.

Înainte de partida decisivă din care Cristina Neagu a lipsit, Ambros Martin, selecţionerul României, a spus: „Vom încerca să supravieţuim, nu mai e vorba de tactică. Vom lupta ca nişte lei şi vom încerca să le împingem cu defensiva, încercăm să le facem nervoase. Trebuie să lucrăm foarte bine atât în apărare, cât şi în atac. Trebuie să avem control, să stăm bine în apărare pentru că ei sunt o echipă ofensivă, marchează foarte multe goluri. Defensiva trebuie să fie cu adevărat foarte bună, iar aşa putem să marcăm şi goluri pe contraatac”.

Duminică luptăm pentru medalia de bronz.

Tricolorele vor juca pentru medalia de bronz duminică, de la ora 15.00, cu Olanda.

Echipa României s-a calificat în semifinalele Campionatului European după clasarea pe locul 2 în grupa a II-a.

Obiectivul echipei României la CE2018 a fost clasarea pe unul din locurile 1-6, fiind deja atins. Tricolorele şi-au asigurat şi calificarea directă la turneul final al Campionatului Mondial din 2019 (Japonia), fără a mai fi nevoie să joace faza play-off.

Sen's spectacular strike

Great strike by Anna Sen ?Will Федерация гандбола России / Handball Federation of Russia hold on to their lead or can FRH – Federația Română de Handbal still fight back in this first EHF EURO 2018 Semi-final?