Toate liniile RATB vor circula în 25 şi 26 decembrie, respectiv în 31 decembrie şi 1 ianuarie 2011 cu program corespunzător unei zile de duminică, iar în noaptea de Revelion, bucureştenii vor avea la dispoziţie 29 de mijloace de transport în comun care vor circula la intervale de 30 de minute, informează MEDIAFAX.
În noaptea de Revelion, cele 29 de linii de transport în comun vor face legătura între cartiere şi zona centrală a Capitalei, informează, joi, într-un comunicat, Regia Autonomă de Transport Bucureşti(RATB).
Ca urmare a organizării Revelionului în Piaţa George Enescu şi Piaţa Constituţiei, în perioada 31 decembrie 2010 ora 19.30 – 1 ianuarie 2011, ora 2.00, se închide traficul rutier general pe:
– Calea Victoriei (între Piaţa Victoriei şi Strada Ion Câmpineanu)
– Strada Ştirbei Vodă (între Strada Luterană şi Calea Victoriei)
– Strada George Enescu
– Strada Episcopiei
– Strada Dem Dobrescu
– Strada C.A. Rosetti
– Calea 13 Septembrie
– Bulevardul Libertăţii
– Bulevardul Naţiunile Unite (în zona Palatului Parlamentului)
Din această cauză, în 31 decembrie 2010, începând cu ora 19.30 şi până la retragere, liniile RATB care tranzitează zonele amintite vor funcţiona pe trasee modificate. Este vorba despre liniile 122, 137, 138 şi 268.