Măcel la Târgu Mureş

La Târgu Mureş a fost mai ceva ca în „Kossovo”. Sebastian Colţescu a dat 17 cartonaşe, dar mai trebuia să dea. 11 eliminări în 5 meciuri.

10 jucători de la gazde sancţionaţi

În ultimul joc al primei etape din play-off, Pandurii Târgu Jiu a câştigat cu 2-0 (0-0) la Târgu Mureş în faţa ASA-ului din localitate, şi a urcat pe locul 2 în clasament, la 2 puncte de Astra Giurgiu. Este a doua victorie consecutivă obţinută de gorjeni pe terenul celor de la ASA, după acel 1-0 din 12 februarie 2016, din etapa a 24-a a sezonului regulat. Dar nu despre acest rezultat se va vorbi foarte mult de acum înainte, ci de evenimente petrecute pe gazon în cele 90 de minute cât a durat – totuşi – meciul de pe stadionul Trans-Sil din localitate. Am asistat nu la un meci de fotbal, ci la o adevărată coridă, în care arbitrul Sebastian Colţescu a dat nu mai puţin de 13 cartonaşe galbene şi a trimis mai repede 4 jucători la cabine. Vă prezentăm „recolta” de cartonaşe a celor de la ASA:

De unde a plecat totul

În minutul 16, la un atac al gazdelor, la cca 22 de metri de poartă, stoperul Fernandes de la Pandurii îl faultează pe Ţucudean, dar atinge din mişcare – fără intenţie – cu mâna urechea acestuia şi-i provoacă o ruptură. Arbitrul acordă fault pentru ASA şi cartonaş galben pentru Fernandes. (La analiza de după meci de la Dolce TV, fostul arbitru D.Lăzărescu a demonstrat că Sebastian Colţescu a procedat corect acordând doar galben pentru Fernandes, acesta neavând intenţia de a-şi accidenta adversarul. De altfel, toate sncţiunile dat de Colţescu au fost conform regulamentului şi acest aspect a fost vizibil şi din reluările TV). Din acest minut 16, începe o adevărată vânătoare şi Fernandes este lovit, bruscat, scuipat etc. Se aleg cu cartonaşe galbene doar Ţucudean şi Pirvulescu. La un minut după ce a primit primul galben, Ţucudean intră violent cu piciorul sus la fundaşul stânga Grecu şi primeşte al doilea galben, deşi, ar fi putut să primească chiar roşu direct. Urmează câteva minute în care se joacă la rupere, cei de la ASA dând dovadă de o violenţă ieşită din comun. Mai primesc 4 galbene, iar de la oaspeţi este avertizat şi Săpunaru care a participat activ la un clinci. În minutele 40 şi 42, Sebastian Colţescu comite totuşi două greşeali: nu îi acordă un al doilea galben lui Mutu şi nu sancţionează o intrare brutală a lui Pârvulescu la Unguruşan, intrare de „roşu” clar. Dar şi un „galben” era suficient pentru a-l trimite pe jucătorul gazdelor la vestiar. Iertarea lui Mutu şi Pârvulescu avea însă să influenţeze ulterior partida. După pauză gazdele joacă la fel de brutal, şi în minutul 64, Colţescu îi dă iniţial cartonaş galben lui Marius Constantin pentru o intrare foarte dură la Unguruşan. Dar imediat după ce vede consecinţele atacului – jambiera ruptă, sânge din abundenţă – retrage cartonaşul galben şi acordă „roşu” direct apărătorului mureşean. În minutul 82, este eliminat şi al un al treilea jucător al gazdelor. Aici s-au resimţit iertările lui Mutu şi Pârvulescu. Dacă ar fi arbitrat pe litera regulamentului, în minutul 82, ASA ar fi avut al 5-lea jucător eliminat şi meciul s-ar fi închis şi omologat ulterior 3-0 pentru echipa adversă. Dacă s-ar fi ajuns într-o astfel de situţie, Costa ar fi scăpat de cartonaşul roşu pe care l-a încasat în minutul 84.

Greu de găsit un precedent

Nu ştim ca în ultimii ani să se mai fi înregistrat un joc în care de la o singură echipă să fie eliminaţi 4 jucători. Repetăm, toţi au fost sancţionaţi perfect regulamentar. Există un precedent, dar a fost unul voluntar. Pe 7 iunie 2006, în ultima etapă de campionat la Petroşani şi Vaslui se decidea titlul de campioană. Steaua avea 61 de puncte înainte ultimelor 90 de minute şi juca la Vaslui, iar Rapid ave 59 de puncte şi juca la Jiul. La Vaslui, Steaua a câştigat cu 4-0 într-un meci suspect de blat, iar la Petroşani giuleştenii nu erau lăsaţi să joace de arbitru. Văzând că la Vaslui gazdele s-au predat, rapidiştii intenţionat au comis faulturi sau henţuri pentru a „obţine” 5 eliminări şi de a termina meciul înainte de minutul 90, ceea ce s-a şi întâmplat în minutul 76. A fost forma de protest aleasă de Rapid faţă de ce se întâmpla la Vaslui. De ceea nu se poate pune semnul egal între ce a fost la Târgu Mureş luni seara şi ce a fost la Petroşani în iunie 2006.

Concurs de eliminări în play-off şi play-out

Partidele din prima etapă din play-off şi play-out au fost marcate de foarte multă nervozitate. A plouat cu eliminări:

ASA – Pandurii: 4 eliminări (gazde)

Dinamo – FCSB : 2 eliminări (1 – 1)

CSU Craiova – FC Voluntari: 2 eliminări (oaspeţi)

Concordia – AFC Timişoara : 2 eliminări (oaspeţi)

CSMS Iaşi – CFR Cluj: 1 eliminare (oaspeţi)