Potrivit Inspectoratului de Jandarmi Județean Covasna, incidentul a avut loc pe 7 mai, în jurul orei 21:00, când un echipaj din cadrul Postului Montan Covasna a depistat pe raza localității Covasna un transport de lemn care nu corespundea documentelor electronice de trasabilitate.
În urma verificărilor, jandarmii au identificat conducătorul auto și au întocmit actele de sesizare în conformitate cu prevederile art. 151 alin. (2) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic.
Autoritățile au dispus ulterior confiscarea mijlocului de transport, precum și a cantității de 41,07 metri cubi de material lemnos.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Covasna continuă acțiunile de control și prevenire în domeniul silvic, având ca obiectiv combaterea tăierilor și transporturilor ilegale de lemn și protejarea fondului forestier național.
De ce nu stă jandarmul și ANAF la poartă gater pentru a verifica fiecare transport care intră? Ce atâta alergătură și aplicații inutile?
Pai sunt mana in mana. Gaterul holzindustrie a fost unul dintre cei mai mari sponsori ptr campania lui Johannis.
Este cunoscut ca in judetele Covasna si Harghita este cea mai mare MAFIE a lemnului din Romania, unde din cauza defrisarilor de paduri ilegale din muntii Gurghiului, s-a ajuns la dezastrul de la Salina Praid !. Ce parere si ce face UDMR-ul !??.
Nu cumva macacii dâ India aduși în urma cailor lui Batu can au chelit pădurile Covasnei?
Astia 41 m.c. prinsi sunt de la „plevusca” din afara sistemului. Mafia cara ceilalti 20 milioane de metri cubi anual!
– avem o suprafata impadurita mai mare decit in cumunism
– arborii ajunsi la maturitate trebuie sa fie valorificati
– problema mare este la capitolul impaduriri si la zonele in care se exploateaza – pe vremuri erau amenajate drumuri , se montau funiculare , acum daca se poate copacul doborit sa cada direct
in camion pentru cheltuieli minime .
– marea problema – spaga si retrocedarile masluite .
Impresionant ! 41 de metri cubi de lemn , dispar de pe harta țării , la fiecare minut petrecut … și protejați de justiția complice .
Hm, 41 de mc.. Ați dat lovitura! 😁.. Nu zic că e rău că i-ați prins dar căte mii de alde 41 au curs la vale zi și noapte și în Covasna și în învecinata Vrancea, trecute fiind pe sub nasul autorităților de ani și ani de zile?!
Cate milioane au dat pe mult trambitatul ”SUMAL 2.0”. Banii nostri merg precum intr-o gaura neagra din univers. Cu nimic nu ne alegem.