„Mafia” lemnului. 41 de metri cubi confiscați în Covasna – VIDEO

A fost confiscat și camionul care transporta materialul lemnos.

De Rareș Mereuță - senior editor
„Mafia” lemnului. 41 de metri cubi confiscați în Covasna – VIDEO

FOTO: romsilva/ caracter ilustrativ

A fost confiscat și camionul care transporta materialul lemnos.

Un transport de material lemnos a fost oprit de jandarmi în județul Covasna, după ce aceștia au constatat neconcordanțe între încărcătura verificată în teren și datele declarate în aplicația informatică SUMAL.

Potrivit Inspectoratului de Jandarmi Județean Covasna, incidentul a avut loc pe 7 mai, în jurul orei 21:00, când un echipaj din cadrul Postului Montan Covasna a depistat pe raza localității Covasna un transport de lemn care nu corespundea documentelor electronice de trasabilitate.

În urma verificărilor, jandarmii au identificat conducătorul auto și au întocmit actele de sesizare în conformitate cu prevederile art. 151 alin. (2) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic.

Autoritățile au dispus ulterior confiscarea mijlocului de transport, precum și a cantității de 41,07 metri cubi de material lemnos.

Inspectoratul de Jandarmi Județean Covasna continuă acțiunile de control și prevenire în domeniul silvic, având ca obiectiv combaterea tăierilor și transporturilor ilegale de lemn și protejarea fondului forestier național.

De ce nu-i prindem pe cei care transportă lemn ilegal: „Soluția”

Distribuie articolul pe:

9 comentarii

  1. De ce nu stă jandarmul și ANAF la poartă gater pentru a verifica fiecare transport care intră? Ce atâta alergătură și aplicații inutile?

    1. Pai sunt mana in mana. Gaterul holzindustrie a fost unul dintre cei mai mari sponsori ptr campania lui Johannis.

  2. Este cunoscut ca in judetele Covasna si Harghita este cea mai mare MAFIE a lemnului din Romania, unde din cauza defrisarilor de paduri ilegale din muntii Gurghiului, s-a ajuns la dezastrul de la Salina Praid !. Ce parere si ce face UDMR-ul !??.

  3. Astia 41 m.c. prinsi sunt de la „plevusca” din afara sistemului. Mafia cara ceilalti 20 milioane de metri cubi anual!

  4. – avem o suprafata impadurita mai mare decit in cumunism
    – arborii ajunsi la maturitate trebuie sa fie valorificati
    – problema mare este la capitolul impaduriri si la zonele in care se exploateaza – pe vremuri erau amenajate drumuri , se montau funiculare , acum daca se poate copacul doborit sa cada direct
    in camion pentru cheltuieli minime .
    – marea problema – spaga si retrocedarile masluite .

  5. Impresionant ! 41 de metri cubi de lemn , dispar de pe harta țării , la fiecare minut petrecut … și protejați de justiția complice .

  6. Hm, 41 de mc.. Ați dat lovitura! 😁.. Nu zic că e rău că i-ați prins dar căte mii de alde 41 au curs la vale zi și noapte și în Covasna și în învecinata Vrancea, trecute fiind pe sub nasul autorităților de ani și ani de zile?!

  7. Cate milioane au dat pe mult trambitatul ”SUMAL 2.0”. Banii nostri merg precum intr-o gaura neagra din univers. Cu nimic nu ne alegem.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.