Meci colosal şi săruturi în semifinala 2 la Miami Open

În ultimul act se întâlnesc două jucătoare cu peste 70 de finale la activ. Ambele au mai triumfat la Miami. Un meci de top 5 la nivel de încleştare şi spectacol

Aplauze în picioare şi săruturi în tribune

Nu ştim câţi români au stat în faţa televizoarelor vineri dimineaţă între orele 04.10 şi 05.45, dar cei care au făcut “dimineaţă albă” nu au avut ce regreta. A doua semifinală de la Miami Open (considerată de aproape toată lumea ca fiind “adevărata finală” a turneului), meciul dintre Victoria Azarenka – Angelique Kerber (6-2, 7-5) poate intra cu siguranţă în top 5 al celor mai spectaculoase partide din ultimul an. A fost un meci colosal. O ciocnire între doi “uriaşi” cu raliuri lungi, cu lovituri năprasnice, cu mingi imposibile salvate, cu dueluri la fileu. A câştigat pe merit jucătoarea din Belarus, care a avut un plus de forţă şi acurateţe faţă de adversara sa. De menţionat că Azarenka, deşi din punct de vedere al fizicului este al doilea “tanc petrolier” după Serena Williams aleargă în teren mai mult decât o japoneză de 1.65 m. În primul set, belorusa s-a detaşat din start şi a condus confortabil 3-1, 4-1 5-1, dar distanţarea a fost pe muchie de cuţit, şi numai datorită faptului că jucătoarea germană a ratat în extremis două game-uri pe care le-a avut în mână. Chiar dacă scorul a fost sever, primul set s-a desfăşurat sub semnul echilibrului. Setul secund a fost echilibrat şi din punct de vedere al scorului. S-a mers cap la cap până la 3-3, Azarenka a avut 5-3, Kerber a egalat şi abia în ultimele două game-uri s-a făcut diferenţa, jucătoarea germană cedând psihic după câteva puncte imposibile făcute de adversara sa. De menţionat că 10 sau 12 schimburi de mingi au fost aplaudate în picioare de asistenţă. Şi dacă tot ne referim la asistenţă, în pauza dintre cele două seturi, (credem că) la propunerea crainicului arenei, în tribune s-a declanşat un concurs de săruturi, multe cupluri văzându-se la televizor în prim-plan în toiul acestei “operaţiuni”.

Kuznetsova revine în finală după 10 ani

Prima semifinală a dat câştig de cauză rusoaicei Svetlana Kuznetsova, care a întrecut în două seturi, 7-5, 6-3 pe elveţianca Timea Bacsinszky. Casele de pariuri o vedeau in corpore pe Bacsinszky favorită, chiar dacă nu era o diferenţă mare între cotele de victorie între cele două jucătoare. Primul set a fost unul foarte echilibrat. În finalul setului s-a jucat practic calificarea în semifinale. La scorul de 5-5, pe serviciul rusoaicei, Bacsinszky a avut 3 mingi de break, dar nu a fructificat niciuna, după care la 5-6, şi-a pierdut şi serviciu. A fost singurul break al setului, dar unul decisiv. Demoralizată de ratarea primului set, elveţianca mai rezistă 3 game-uri în setul secund. La 1-1 ratează 4 posibilităţi de break şi totul se termină, rusoaica ajungând la 5-2, fără probleme. La 5-3, Kuznetsova serveşte pentru meci, Bacsinszky are o ultimă încercare de a rămâne în joc, are 40-15, ratează copilăreşte 2 mingi, mai are după două egalităţi alte două mingi de break, dar cedează şi fizic şi pierde meciul. De altfel, s-a văzut clar în ceea ce o priveşte pe Bacsinszky, că în setul doi a acuzat şi o stare de oboseală. Kuznetsova a meritat victoria, dar şi ea a terminat meciul sleită de forţe, şi fără o recuperare adecvată, va fi victimă în finală. De menţionat că rusoaica revine după 10 ani în finală la Miami Open, în 2006 ea câştigând turneul învingând-o pe Maria Sharapova cu 6-4, 6-3.

Azarenka, la un pas de “dublă”

Victoria Azarenka este la a treia finală în 2016, primele două fiind câştigate (Brisbane şi Indian Wells). De menţionată că în ultimii 10 ani, Azarenka este a doua jucăroare care joacă în acelaşi an finalele “gemene” de la Indian Wells şi Miami. Maria Sharapova a mai reuşit această performanţă în 2006, 2012 şi 2013, dar nu a câştigat niciodată consecutiv ambele turnee. Pentru Azarenka, finala din 2016 este a treia aici la Miami, ea câştigând turneul în 2009 şi 2011. Finala de la Miami este a 36-a din circuitul WTA, “scorul” fiind 17 câştigate – 18 pierdute. Kuznetsova este la a doua finală în 2016, prima, cea de la Sydney fiind câştigată, iar la Miami joacă a doua finală după cea victorioasă din 2006. Până în prezent, în circuitul WTA, Kuznetsova a jucat 37 de finale (16 câştigat – 21 pierdute). Deşi cele două finaliste reprezintă Rusia şi Belarus, ele nu prea mai au trebă cu fostul teritoriu sovietic. Kuznetsova este rezidentă în Dubai, iar Azarenka, la Monte Carlo.