Medicii rezidenți de la SJU Constanța spun că li s-a cerut să semneze o cerere privind desfășurarea activității de voluntariat în afara programului de lucru. Documentul este intitulat „CERERE MEDICI REZIDENȚI privind desfășurarea activității de voluntariat în afara programului de lucru”, arată News.ro.
Potrivit acestuia, medicul rezident solicită acordul de a efectua activități de voluntariat în cadrul SCJU Constanța. Este vorba despre servicii medicale care corespund curriculei de rezidențiat. Activitatea ar urma să fie făcută doar în afara programului de lucru, în weekend sau după orele de program. În document se precizează că aceasta nu trebuie să afecteze atribuțiile de serviciu prevăzute în fișa postului.
Mai mulți medici au semnalat situația în mediul online și pe grupurile interne ale rezidenților. Ei susțin că cererea de voluntariat este folosită ca pretext pentru muncă suplimentară fără plată.
Spitalul respinge acuzațiile
Conducerea Spitalului Județean de Urgență Constanța spune că acuzațiile privind presiuni asupra rezidenților nu sunt reale.
„Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sf. Apostol Andrei” Constanța (SCJU) dorește să combată ferm și să clarifice dezinformările și instigările apărute recent în spațiul online cu privire la statutul medicilor rezidenți și așa-zisa „obligativitate” a semnării unor contracte de voluntariat. Instituția noastră respinge categoric acuzațiile de presiune sau exploatare. Aceste afirmații sunt nu doar nefondate, ci și de natură să dezinformeze publicul și să destabilizeze climatul de încredere din cadrul unității medicale”, se arată în comunicatul transmis de spital.
Reprezentanții unității medicale susțin că voluntariatul este o opțiune personală. Ei spun că activitățile se adresează doar medicilor rezidenți sau altor profesioniști care își exprimă liber dorința de a furniza servicii medicale suplimentare.
„SCJU Constanța respectă cu strictețe legislația națională, inclusiv ordinele Ministerului Sănătății privind salarizarea gărzilor obligatorii efectuate de medicii rezidenți în afara programului normal de lucru. Voluntariatul nu înlocuiește și nu va înlocui niciodată activitatea normată și remunerată conform legii”, mai arată reprezentanții spitalului.
Spitalul mai susține că aceste stagii au scop educațional și profesional. Potrivit conducerii, ele le oferă tinerilor medici un cadru legal pentru a acumula mai multă experiență practică într-un spital de urgență.
Rezidenții reclamă presiuni și lipsă de claritate
Un medic rezident din spital a declarat pentru News.ro că rezidenții sunt nemulțumiți de modul în care a fost gestionată situația. Acesta spune că medicii rezidenți au deja obligația de a face 18 ore de gardă, în funcție de specialitate, conform contractului de muncă.
„În afară de 18 ore care intră în salariul nostru automat, evident că noi facem și alte gărzi, ar trebui nu obligatorii, ci că vrem noi. În absolut toate spitalele există linii de gardă ale rezidenților care nu sunt plătite, sub forma, foarte greșită, că medicul rezident este încă student. Nu, a dat un examen, este pregătit într-o formă sau alta să răspundă pentru viața pacientului, parțial, motiv pentru care opinia asta, că noi trebuie să fim acolo recunoscători că învățăm, e greșită, noi prestăm un serviciu, noi ajutăm sistemul medical”, a declarat medicul rezident.
Potrivit acestuia, spitalul a emis o decizie în 22 iunie. În document se precizează că participarea rezidenților la liniile de gardă, în afara celor 18 ore obligatorii, este permisă doar în baza unui contract individual de muncă cu timp parțial, încheiat cu spitalul, potrivit legii.
Rezidenții spun însă că nu le-a fost explicat ce presupune contractul de voluntariat. Ei susțin că au primit doar o cerere pe care ar trebui să o semneze.
„Nouă nu ni s-a prezentat ce înseamnă un contract de voluntariat. Doar ni se prezintă o cerere, cerere de intrare în gărzi de voluntariat, nu scrie numărul de ore la care eu mă oblig, nu-mi spune dacă din punct de vedere legal eu am aceleași consecințe penale, civile, legale în ceea ce privește activitatea mea, nu-mi spune obligativitatea de a avea pe cineva care mă supraveghează în timpul gărzilor respective”, a explicat medicul rezident.
Acesta spune că unii șefi de secție le-ar fi transmis rezidenților că trebuie să semneze cererile rapid.
„Majoritatea șefilor de secție au spus: „Noi așteptăm cererile de voluntariat până mâine”, fără explicații, fără consultări cu medicii rezidenți, fără să li se explice ce li se modifică”, a mai spus medicul.
Medicul a vorbit și despre presiuni legate de examenul de specialitate.
„Tot ce pot să vă zic este că li s-a transmis, de exemplu, unor medici rezidenți li s-a transmis să-și caute alt centru de pregătire dacă nu le convine această situație. Din păcate, motivul șantajului, cu ghilimelele de rigoare, al profesorilor universitari, este: „Cu mine vei da examenul de specialitate, ai grijă ce alegeri faci. Trebuie să închei acest contract de voluntariat că așa vine de la centru, ai grijă ce alegeri faci, cu mine vei da examenul de specialitate, oriunde te duci în țara asta nu vei lua examenul de specialitate pentru că noi toți ne cunoaștem între noi”, genul acesta de amenințări. Fără examen de specialitate, un medic rezident nu mai poate profesa niciodată”, a declarat acesta.
Milla Georgiana, medic rezident de anul 3 la Sănătate Publică și Management și ambasador al Societății Multidisciplinare a Medicilor Rezidenți, spune că gărzile trebuie să fie voluntare în mod real și plătite corect.
„În poziția mea atât ca medic rezident, cât și ca ambasador SMMR, este ca orice activitate de gardă să fie voluntară în mod real, corect remunerată și să nu afecteze siguranța pacientului sau timpul de odihnă al medicilor. Deficitul de personal nu poate fi rezolvat doar prin suprasolicitarea rezidenților. Este important ca gărzile să fie clar reglementate și corect remunerate.
Mai mulți medici rezidenți din spital mi-au semnalat că spitalul le cere prin presiune să semneze până la 1 iulie cererile de voluntariat pentru gărzi, practic lor li se impune să presteze muncă suplimentară dar fără plată. Documentul este folosit ca instrument pentru a obține forța de muncă gratuită”, a declarat Georgiana Milla pentru News.ro.