Messi din nou slab, Barcelona victorie chinuită în LC

Scoruri strânse în primele două sferturi

Primele două partide din cadrul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal s-au încheiat cu scoruri la limită în favoarea echipelor gazdă. La Munchen, Bayern a întrecut cu 1-0 (1-0) pe Benfica Lisabona, prin golul înscris de Vidal în minutul 2. Pe „Nou Camp”, FC Barcelona a trebuit să se întrebuinteze la maxim pentru a trece de Atletico de Madrid, scor 2-1 (0-1). Au înscris Torres pentru oaspeţi în minutul 25, şi Suarez pentru gazde, în minutele 63 şi 74. În această seară în celelalte două sferturi de finală, au loc partidele: Paris Saint Germain – Manchester City şi VfB Wolfsburg – Real Madrid.

Barcelona plăteşte erorile antrenorului

Pare surprinzător, la prima vedere, victoria chinuită a catalanilor în faţa unei echipe care totuşi este cu o clasă mai jos decât ei. O victorie chinuită în faţa unei echipe care din minutul 35 a jucat în „10”, Torres fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. După eliminarea lui Torres, oaspeţii s-au dispus pe trei linii în faţa propriei porţi şi s-au apărat la disperare. În repriza a doua, până în momentul în care Barcelona a preluat conducerea, se părea că se joacă un meci de handbal cu piciorul. Careu oaspeţilor era asediat, stoperii catalani erau la 30 de metri de poarta adversă, iar apărătorii laterali erau pe post de extreme clasice. Tripleta Messi-Suarez-Neimar, ca şi în meciul cu Real Madrid nu a strălucit.

Messi a jucat foarte slab, a forţat în permanenţă pătrunderi frontale prin cele trei „ziduri” ale apărării adverse, Neymar lipsit de un Messi în formă a trebuit să se descurce singur (a avut o bară şi un şut la câţiva centrimetri de rădăcina barei), iar Suarez a avut nocroc de colaboarea cu Danni Alvez, o adevărată maşină de centrat de pe partea dreaptă. De ce tripleta nu a făcut ravagii, nici în meciul cu Real, nici în meciul cu Atletico? În primul rând credem că prestaţia modestă se datorează unei mari erori a antrenorului. Pe 26 şi 30 martie, sud-americanii Barcelonei au avut două etape în cadrul calificărilor pentru CM 2018. În mod normal, în meciul cu Real Madrid – un meci fără vreo miză privind titlul, catalanii având înainte de joc 10 puncte avans – Messi, Suarez, Neymar, Alves şi Mascherano ar fi trebuit să nu joace contra Realului.

Toţi au fost prezenţi însă în teren din minutul 1, „tripleta” a evoluat slab, acuzând oboseala şi schimbările de fus orar. Fără o recuperare adecvată, ei au jucat contra Realului şi acum, era obligatoriu, contra lui Atletico. Este adevărat, în fotbalul mare ritmul de joc este sâmbătă/duminică – marţi/miercuri – sâmbătă/duminică.

Numai că una este să joci două meciuri oficiale ale naţionalei şi cu două echipe de club puternice pe două continente şi alta este să joci pe un singur continent şi să mai pronzi şi echipe precum Getafe sau Eibar între un derby şi un meci de Liga Campionilor.