Ministrul Energiei anunță că vom avea o rafinărie de minerale rare. România, acord cu o companie cu licențe în Groenlanda

Guvernul a semnat un acord cu o firmă din SUA pentru a procesa materiale rare din Groenlanda.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Ministrul Energiei anunță că vom avea o rafinărie de minerale rare. România, acord cu o companie cu licențe în Groenlanda

Guvernul a semnat un acord cu o firmă din SUA pentru a procesa materiale rare din Groenlanda.

România vrea să devină un jucător global în industria metalelor rare prin construirea primei rafinării de cupru din țară. Guvernul a semnat deja un acord cu o companie minieră din SUA care deține licențe de exploatare în Groenlanda. Proiectul urmărește procesarea materialelor critice pe teritoriul românesc pentru a opri pierderile economice cauzate de exportul de minereu brut.

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a identificat trei investiții majore care au primit validarea Uniunii Europene pentru finanțare și dezvoltare. Primul proiect vizează zona Băița din județul Bihor și are o valoare estimată la 200 de milioane de euro. Al doilea proiect se concentrează pe cuprul din Hunedoara, unde minereul nu va mai fi trimis în Asia pentru rafinare. Al treilea proiect vizează exploatarea grafitului la Baia de Fier, în județul Gorj, pentru producția de grafen necesar bateriilor.

Investiție de 300 de milioane de euro pentru cuprul românesc

Construcția primei rafinării de cupru moderne ar necesita o investiție de aproximativ 300 de milioane de euro, conform estimărilor oficiale. În prezent, România exportă minereu de cupru cu o puritate mică spre Turcia sau China și importă ulterior produsul finisat.

„Cu doar 300 de milioane de euro putem construi prima rafinărie de cupru din România, care să deservească atât România, cât și statele vecine”, a explicat ministrul la Antena 3 CNN.

Această fabrică ar permite producția locală de cabluri și componente industriale necesare marii industrii auto din țară.

Parteneriate internaționale și resurse din Groenlanda

România colaborează cu firme din SUA și Canada, dar și cu societatea de stat Salrom pentru aceste planuri industriale. Un acord recent cu o companie americană prevede aducerea în țară a materialelor extrase din zăcămintele rare aflate în Groenlanda.

„Până la jumătatea lunii aprilie vom cristaliza clar termenii, materialele procesate în România, condițiile și finanțările”, a mai declarat Bogdan Ivan, potrivit sursei citate.

Ministrul susține că prezența unei rafinării va atrage mari producători de componente aerospațiale să deschidă fabrici la Brașov sau Sibiu.

Relansarea mineritului la Baia de Fier și în Bihor

Guvernul a aprobat recent reînceperea activității în cariera de grafit de la Baia de Fier, care a fost închisă acum 35 de ani. Grafitul extras aici este considerat o materie primă critică pentru tehnologiile moderne, fiind folosit în microconductori și cipuri.

De asemenea, în perimetrul Bihor Sud au fost identificate zăcăminte de uraniu, aur, cobalt, nichel, plumb și zinc. Aceste resurse se află acum în faza de explorare, iar exploatarea lor ar putea începe efectiv până la finalul acestui deceniu.

CITEȘTE ȘI: Bogdan Ivan, audiat în Parlament pentru criza apei din Argeș. Hidroelectrica, sub lupa deputaților

Distribuie articolul pe:

4 comentarii

  1. Yoi, ce bucurie!
    Nu ni se spune si ca mineralelel acelea rare sunt foarte nocive si radioactive si ca altii au fugit de prelucrarea lor ca racul de tamaie.

  2. Ce mai duceți bă la amanet ? Căt vă mai ia ăia comision pe fiecare zi căt vă țin p-acilea la „cașcaval ? Ce . s-anvechit aurul de la London ? Trebuie „prospătură „ ? Sau ppate aurul nu e metală rară , e pe toate drumurile , nu interesează pe nimeni , acuma altele sunt „la modă „ dar dac-o fi și aur p-acolo „mare pagubă „ scăpam și de el . Că vorba aia „elemente mai rare ca voi nu se găsesc nici în Groenlanda și elemente mai proaste ca noi nici printre eschimoșii primitivi . Și ăia își apără sălașul și copca de unde se hrănesc .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.