„Minunea” n-a ținut prea mult

roberta vinci

UPDATE. Jucătoarea româncă de tenis Ana Bogdan (143 WTA)  a fost învinsă, miercuri, de către Kristie Ahn (93 WTA), cu scorul de 6-0, 4-6, 6(2)-7, în turul doi al turneului de la Seul.

În primul set al partidei, Bogdan s-a impus total, Ahn nereușind să câștige niciun game.

După un al doilea set echilibrat, câștigat de Ahn, jucătoarea din SUA și-a trecut în cont victoria, după un set decisiv, ajuns în tiebreak. Partida dintre cele două a avut o durată de două ore și șaptesprezece minute.

Victorie neașteptată în primul tur

Ana s-a calificat marți în turul al doilea ale turneului WTA de la Seul, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după o victorie în fața unei adversare mult mai bine cotate.

Ana Bogdan, venită din calificări, a reuşit o victorie nescontată în faţa slovenei Polona Hercog (51 WTA), a şasea favorită, cu 6-3, 3-6, 6-1. Meciul a durat o oră şi 45 de minute.

Românca a reuşit 5 aşi în acest meci, în care Hercog a avut 7 aşi şi 4 duble greşeli.

Mihaela Buzărnescu (101 WTA) a fost învinsă de australianca Priscilla Hon (21 ani, 119 WTA), venită din calificări, cu 6-3, 6-4.

Bogdan, care şi-a asigurat un cec de 3.400 dolari şi 48 de puncte WTA, va juca în optimi contra americancei de origine sud-coreeană Kristie Ahn. Buzărnescu va primi pentru participare un cec de 2.100 dolari şi un punct WTA.

Tot marţi, Patricia Ţig, venită din calificări, joacă în primul tur contra principalei favorite, grecoaica Maria Sakkari.