Nu le ajunge un singur salariu? Aproape 200.000 de bugetari au contracte multiple

Guvernul a publicat prima analiză amplă despre administrația publică și scoate la iveală faptul că aproape 200.000 de angajați la stat au cel puțin două contracte de muncă.

Nu le ajunge un singur salariu? Aproape 200.000 de bugetari au contracte multiple

Guvernul a publicat prima analiză amplă despre administrația publică și scoate la iveală faptul că aproape 200.000 de angajați la stat au cel puțin două contracte de muncă.

Guvernul a publicat prima analiză amplă despre administrația publică din România, iar una dintre concluziile care atrag imediat atenția este legată de numărul mare de angajați din sistemul public care lucrează pe mai multe contracte de muncă.

Potrivit raportului, aproape 200.000 de persoane care lucrează în instituții și companii de stat au cel puțin două contracte individuale de muncă. Dintre acestea, aproape 40.000 au minimum două contracte cu normă întreagă.

Datele apar în cadrul unei „radiografii” realizate de Guvern asupra administrației locale, centrale și companiilor de stat. Analiza a fost făcută în 2025, pe baza datelor din 2024.

Statul nici acum nu știe exact câți angajați are

Raportul scoate la iveală și o altă problemă importantă: lipsa unei evidențe unitare privind numărul angajaților la stat.

Datele centralizate de Ministerul Finanțelor, Inspectoratul de Muncă și Agenția Națională a Funcționarilor Publici diferă semnificativ.

În funcție de sursă, numărul angajaților din sistemul public variază între aproximativ 1,1 milioane și aproape 1,3 milioane.

Ministerul Finanțelor vorbește despre peste 1,18 milioane de asigurați în instituții publice, însă după eliminarea dublurilor rezultă aproximativ 1,1 milioane de salariați unici.

În paralel, Inspectoratul de Muncă arată că există peste 1,18 milioane de contracte individuale de muncă, dar sub 950.000 de salariați cu contract activ.

Diferența a dus la verificări suplimentare privind numărul persoanelor care au mai multe contracte.

Peste 100.000 lucrează exclusiv pe mai multe contracte la stat

Raportul arată că peste 104.000 de persoane au toate contractele de muncă în instituții sau companii de stat. În același timp, alte zeci de mii de angajați combină joburile din sistemul public cu cele din mediul privat.

Mai precis, peste 39.000 de persoane au și un contract cu normă întreagă în sectorul privat, iar aproape 56.000 au contracte part-time în afara sistemului public.

Guvernul avertizează că numărul mare de contracte multiple și formele atipice de angajare ridică semne de întrebare legate de eficiența folosirii banilor publici.

Analiza mai arată că în România există 13.931 de instituții de stat și peste 1,25 milioane de posturi remunerate în sistemul public.

Distribuie articolul pe:

9 comentarii

  1. Tie iti ajunge un singur salariu ? Dar unde lucrezi, la Moara Rosie din Paris ? Daca-i o moara, ai grija la Venea !

  2. Are de unde să dea saci de bani celor din ceata lui, Bolojan, din banii tâlhăriți din buzunarele pensionarilor, taxe, impozite extrem de mari etc.
    Reforma tâlhărie .
    Totul pentru el și ceata lui, fără a respecta reguli, legi, democrație, stat de drept, Constituție, votul, românii etc.

  3. Are de unde să de-a saci de bani celor din ceata lui, Bolojan, din banii tâlhăriți din buzunarele pensionarilor, taxe, impozite extrem de mari etc.
    Reforma tâlhărie .
    Totul pentru el și ceata lui, fără a respecta reguli, legi, democrație, stat de drept, Constituție, votul, românii etc.

  4. 4 ore zilnic la stat și 4 ore tot la stat! Dar dacă nu sunt în aceeași clădire, statul le plătește transportul?

  5. Decat militienii din AUR mureau de foame dintr-un singur contract. Si apoi se plangeau ca nu sunt platiti cat vroiau ei !

  6. Foarte bine! Salariile mizerabile sant de vina.Fac orice sa mai castige ceva.Chiar si in sistemul privat.Clasa politica EDITAT…

    1. Tu ești aia care era la protest în P-ta Victoriei și se plângea că ea nu se poate descurca cu un salariu de numai 8200 lei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.