O, blat frumos!

Primele două meciuri ale ultimnei etape a turului din Liga 1 s-au încheiat cu rezultate scontate. La Mediaş, Moş Nicolae a fost de fapt Moş Niculaie. Meciuri interesante sâmbătă seara: Astra-Dinamo şi Pandurii-Rapid

Moş Niculaie a venit la Mediaş

Fotbalul este foarte frumos când se joacă pe la orele când trebuie să-şi facă apariţia Moş Nicolae. Şi vineri, la Mediaş, în primul joc al ultimei etape el (Moşul) chiar a venit, numai că a venit sub un nume uşor schimbat: (Moş) Neculaie. A fost un meci care ne-a făcut un cadou de zile mari: credem, cea mai rapidă „dublă” din prima ligă a României. Autor albanezul Llullaku (atenţie, Llullaku, nu Lukaku, acesta este belgian şi joacă la Everton în Anglia), atacantul lui Gaz Metan Mediaş. Llullaku (repetăm, nu Lukaku) a înscris în minutele 2:41 şi 4:18 în poarta „stegarilor” din Braşov. Dar această cea mai rapidă „dublă”, cadoul adică, a fost rodul altor cadouri. Nişte bâlbe incredibile ale apărătorilor braşoveni în fazele care au precedat intrarea mingii în poarta „inertului” Marinescu. Bâlbe care au semănat foarte mult cu cele de acum 30, 40 sau 50 de ani când apărătorii anumitor echipe făceau, la ordin, cadouri atacanţilor de la Dinamo şi/sau Steaua, când cele două echipe fanion „trebuiau” să câştige fără să transpire. Nu trec bine nici 2 minute, mai precis în minutul 6:21, şi arbitrul George Găman vrea să demonstreze că ştia şi el semnificaţia serii de 5 decembrie şi face cadou braşovenilor un penalty. Care, citez unul dintre invitaţii Roxanei Ciuhulescu de la Fotbal Look, „n-a fost penalty, dar a fost de 10 mai penalty decât cel acordat joi la Craiova” (este vorba de supercadoul făcut de „Brad Pitt” – numele de stadion, Alexandru Tudor, ocupaţia, arbitru – celor de la Steaua pentru a merge mai departe în Cupa României, unde credem că ar fi mers şi fără contribuţia „omului în negru” pentru că „CraiOlguţa” este totuşi o echipă modestă). Penalty-ul, de fapt o pasă lejeră la portar (tot un fel de cadou) a fost executat de Marian Constantinescu, care, a bifat astfel primul 11 metri ratat din întreaga lui carieră, care a început cam de multişor, dacă ţinem cont că are 33 de ani. Dar, suntem în luna decembrie şi orice cadou este permis, pardon, iertat. Pe parcursul jocului, „Georgică” Găman, care între timp ori a fost corect informat de către organizatori, ori şi-a dat seama despre ce este vorba („suntem în luna cadourilor omule!”) a anulat ambelor echipe câte un gol, deşi pe reluările tv nu s-au observat nereguli. Pe final, mai precis în minutul 88, după mari „ratări” de ambele părţi, Marian Constantinescu are de-aface cu nişte fundaşi ai Mediaşului care fac şi ei un cadou, neîncercând să-l atace, şi reduce din handicap, 1-2. Până în minutul 90+3, braşovenii nu se aruncă disperaţi în atac pentru a căuta să egaleze, pentru că aşa ceva nu se face, adică, nu iei cadoul înapoi. Am avut astfel un meci care s-a încadrat perfect în tradiţia lunii decembrie, luna cadourilor. Asta însă este valabil doar pentru copiii care pe 5 decembrie îşi lustruiesc ghetuţele, iar pe 24 decembrie nu-şi dau seama că bătrânul cu barbă albă şi tunică roşie care le intră în casă este de fapt vecinul de pe palier. Nu şi pentru amatorii de statistici şi chibiţii profesionişti care ştiua că pe 21 mai 2014, în ultima etapă a campionatului trecut, pe acelaşi stadion, în minutul 76, la 1-0 pentru „Gazul”, apărătorii ardeleni i-au permis braşoveanului Cristea să egaleze şi nu s-au mai arătat deloc interesaţi să obţină victoria, iar cu acest egal, Braşovul a rămas în prima ligă. Care amatori de statistici şi chibiţi au jucat 1 solist la casele de pariuri, cam toate deosebit de neinspirate, când au cotat victoria „Gazului” între 2.10 şi 2.34.

Hagi, prima înfrângere pe banca Viitorului

Pentru Gheorghe Hagi, seara de Moş Nicolae nu a fost deloc darnică. FC Viitorul Voluntari a pierdut meciul de acasă (Viitorul joacă la Chiajna pe „teren propriu”) cu FC Botoşani cu 1-2. Este prima înfrângere suferită de Hagi de când stă pe banca echipe sale. De când a devenit „principal” la echipa care o şi patronează, Viitorul a câştigat 4 meciuri (3 în deplasare) şi a făcut 3 egaluri.

În meciul de la Chiajna, FC Botoşani a demonstrat că este o echipă mult mai puternică decât ce a lui Hagi, şi chiar dacă prima repriză a fost echilibrată, totuşi oaspeţii au controlat tactic jocul. În partea a doua, pe fondul căderii fizice a celor de la Viitorul, moldovenii au dominat şi au terminat învingători un meci din care sperau la început să scoată măcar un singur punct. De la gazde se aştepta mai mult, şi poate evoluţia modestă a internaţionalului hondurian Bonilla – cel mai bun atacant al Viitorului – a contat în ecuaţia partidei. Golurile au fost înscrise de Hadnagy (0-1 în min.7), Florin Tănase (1-1 în min. 18) şi Paul Batin (1-2 în minutul 80)

Poziţii temporare în clasament

FC Botoşani: locul 5/27 puncte (poate fi întrecută de ASA, Astra şi Dinamo)

Viitorul: locul 9/21 puncte (râmâne până în primăvară pe acest loc)

FC Braşov: locul 10/19 puncte (poate fi întrecută de Concordia, dacă bate la Ploieşti)

Gaz Metan: locul 11/18 puncte (poate fi întrecută de „U” Cluj, Pandurii şi Chiajna)