În luna aprilie 2026, piața de energie electrică a evidențiat diferențe semnificative între momentele zilei și între fluxurile comerciale ale României și Bulgariei, potrivit datelor prezentate.
România ar fi exportat energie electrică în orele de surplus, la prețuri medii de aproximativ 50 euro/MWh. Exportul de energie electrică este în special la prânz. Producția din surse regenerabile este ridicată la orele prânzului. În același timp, în orele de seară, când consumul crește și producția solară scade, România a fost nevoită să importe energie la prețuri care au atins până la 250 euro/MWh.
Diferențele de prețuri
Diferența de preț dintre exporturi și importuri a generat un dezechilibru financiar semnificativ. Totul în condițiile în care valoarea importurilor ar fi fost de mai multe ori mai mare decât cea a exporturilor, deși volumele energetice au fost relativ apropiate.
O parte din energie ar fi fost tranzacționată și prin capacități de stocare din Bulgaria. Măsura a amplificat rolul infrastructurii de baterii în stabilizarea și redistribuirea consumului regional.
Ce arată analiza
Analiza evidențiază o schimbare de paradigmă în sectorul energetic: nu doar nivelul producției contează, ci și capacitatea de stocare și flexibilitate a sistemului. În acest context, Bulgaria ar fi avansat mai rapid în dezvoltarea bateriilor de rețea. Schimbarea este inclusiv în tehnologii capabile să stabilizeze sistemul energetic. România rămâne orientată preponderent pe extinderea capacităților de producție regenerabilă.
Diferențele dintre cele două sisteme sunt vizibile și în raportul dintre capacitatea de stocare și producția regenerabilă. Diferențele influențează modul în care fiecare țară gestionează variațiile de preț și consum.
România exportă ieftin și importă scump
Conform datelor invocate de președintele AEI, România ar fi importat în aprilie energie electrică din Bulgaria în valoare de aproximativ 33,4 milioane de euro, în timp ce exporturile către Bulgaria au însumat doar circa 5 milioane de euro.
„Practic, România produce energie ieftină la prânz, Bulgaria o stochează în baterii, iar România o cumpără înapoi seara la prețuri explozive. Aceasta este esența întregii povești”, susține Chisăliță.
Bulgarii stocheaza apa in baraje ziua si o consuma la orele de varf. Romanii fac invers, consuma apa din baraje ziua si importa energie la orele de varf.
Baietii destepti e foarte destepti!
Ar fi interesabnt sa aflam si comisioanele pe care le incaseaza baietii destepti in aceasta afacere mioritica atat de inteligenta.
au de OPT ori capacitate de stocare, fata de Romania. Dar probabil, au si de OPT ori mai putini baieti destepti.
Acum intelegi, specialistul lui peste?
Nu va mai bagati chiar peste tot, aici nu este galeria de fotbal.
Absolventi de biotera.
@Plătica ageră: Bulgaria este a treia în UE la putere si capacitate de stocare in baterii. Dar noi suntem ăia deștepți, cum e capra râioasă din vârful grămezii de gunoi.
strategie energetica facuta de cei cu studii la mare distanta.
tin o ora, doua, trei . Fix in varf de sarcina, mai talica.
Ce „specialiști” de 2 bani… Dacǎ ați studia un pic ați vedea cǎ energia NU se stocheazǎ în baterii DECÂT pentru a acoperi niște fluctuații!!! Bateriile „țin” o orǎ-maxim douǎ! Este o nouǎ escrocherie asta de a da sute de milioane sau miliarde de euro pentru niște gadgeturi inutile, care în 5 ani se terminǎ, edit oricum nu au habar de nimic,