Surse politice spun, pentru Cotidianul, că discutia de la Cotroceni a fost contondentă. Președintele PSD i-a reproșat lui Ilie Bolojan că PNL s-a răzgândit, după ce, în prima fază, a promis că va da voturi pentru învestirea Guvernului PSD.
Bolojan ar fi răspuns că nu vor să îi lase pe social-democrați primii, în cadrul posibilei rotative, pe motiv că nu ar avea încredere în PSD, care ar fi dat dovada de „lipsă de seriozitate”.
Totodată, și Nicușor Dan i-ar fi spus lui Ilie Bolojan că a ascultat iar declarațiile făcute de acesta din urmă pentru a se asigura că președintele PNL a afirmat public, după consultări, că va da votul pentru învestirea guvernului monocolor PSD.
Poziția UDMR ar fi fost că nu votează guvernul PSD, dacă pun umarul la învestire și parlamentari „nefrecventabili”, de la AUR sau SOS.
Surse spun că, dacă totuși UDMR va vota, s-ar adauga și voturile dezertorilor PNL și s-ar strange necesarul pentru a trece.
Negocierile de la Palatul Cotroceni, un nou blocaj. Ce reclamă PNL
Vineri seara, liderii partidelor au avut noi negocieri la Palatul Cotroceni, cu președintele Nicușor Dan. În urma discuțiilor a rezultat practic un nou blocaj. PNL nu vrea să voteze un guvern minoritar în orice condiții. Liberalii se plâng, spun surse pentru Cotidianul, că nu s-a ajuns la acordul cerut de Ilie Bolojan. „Am zis că votăm pe baza unui acord și a unor condiții. Dar PSD ne-a transmis și public, și în ultimele zile la întâlniri, mai ales la cea de la Vila Lac, că ei nu acceptă niciun fel de negocieri. Ne-au trimis o variantă de acord foarte generală, care nu înseamnă nimic. „Să fie bine, să nu fie rău”, vorba lui Gică Hagi. Nu au cifre, nu au linii roșii, nu au chestiuni concrete de echilibrare a bugetului”, explică un liberal pentru Cotidianul.
PSD îi protejează pe „trădători”
Liberalii mai au și alte nemulțumiri, cum ar fi că PSD îi protejează pe „trădătorii” care au votat guvernul Veștea.
„Noi am transmis, în dimineața zilei de ieri, către toate comisiile parlamentare solicitarea de înlocuire a trădătorilor care ocupau pozițiile PNL în comisii sau funcții de conducere în cadrul acestora. Cum ar fi Pauliuc, de la președinția Comisiei pentru Apărare, Bode, de la președinția Comisiei pentru Transporturi, sau Răzvan Prișcă, din Comisia SRI, și așa mai departe.
Iar PSD, deși, atenție, fac aici o paranteză – aceasta este o procedură standard și nu se votează – a refuzat aceste înlocuiri. Tu, ca și comisie, primești o adresă din partea unui grup parlamentar, să spunem PNL, USR, AUR sau PSD, indiferent despre ce grup este vorba. Aceste funcții aparțin grupurilor parlamentare, nu indivizilor. Prin urmare, operezi modificarea; nici măcar nu este nevoie de un vot. Cu toate acestea, PSD ne-a transmis că, sub nicio formă, nu dorește să înlocuiască trădătorii și a blocat aceste înlocuiri.”
Un articol amplu despre culisele discuțiilor de la Vila Lac și nemulțumirile din PNL, citiți sâmbătă, în Cotidianul.
Alegeri anticipate, asta-i solutia. Slab presedinte! Trebuia sa le puna-n fatza ori asa ori anticipate! Slab presedinte!
‘Cand doi se bat, al treilea casitga’, spune o vorba din batrani. Continuati, dar sa nu va mirati cum un partid va avea multe voturi. Luni, de exemplu, spuneti ceva, ca marti dimineata sa nu mai fie valabil. Veti face tot posibilul sa nu fie alegeri anticipate, pe care, insa, le doriti. Asa, ca PR…
Hai, dle Nicușor Dan, mana pe pix și semnează: Mureșan prim-ministru, omul potrivit la timpul potrivit și la locul potrivit.
Din păcate, aveți dreptate cu omu’ la locu’ și timpu’. D-aia se tot strigă „vrem o țară ca afară”
La ce e potrivit???