Potrivit surselor Cotidianul, unii liberali nu sunt foarte fericiți cu opțiunile pe care le au acum pe masă. Sunt voci în partid care strâmbă din nas când vine vorba de a-i da votul lui Sorin Grindeanu, ca premier, și PSD-ului pentru a forma un guvern minoritar.
Deși este o variantă pusă pe masă și convenită în ședințe anterioare chiar de PNL-USR-UDMR, liberalilor le pică greu această opțiune. Mai ales că trebuie să explice publicului cum de nu au acceptat un guvern cu PSD și PNL, condus de Adrian Veștea, dar legitimează prin vot un guvern Grindeanu.
Inflexibilitatea USR față de un posibil guvern Grindeanu pune paie pe foc
O piedică în calea formării unui astfel de guvern este și poziția intransigentă a USR. După căderea guvernului Tomac, surse au declarat pentru Cotidianul că cele trei partide de dreapta, PNL-USR-UDMR, au convenit să pună pe masa președintelui două variante de executiv minoritar. Fie guvern PSD, asumat de PSD 100%, fie guvern PNL-USR-UDMR. Cele trei partide deciseseră să dea votul de învestitură pentru oricare dintre cele două variante și să susțină proiectele mari – OCDE, SAFE și PNRR.
Acum, când se conturează guvernul Grindeanu, USR a anunțat că nici în ruptul capului nu votează un cabinet cu PSD în el. Astfel, mulți liberali se tem că votul lor, care va fi decisiv pentru aprobarea noului executiv, se va întoarce mai târziu împotriva lor. Vor fi acuzați public că au legitimat guvernul Grindeanu și vor plăti cot la cot cu acesta din urmă toate oalele sparte ale unei guvernări care numai ușoară nu se anunță în contextul economic și bugetar actual.
Iar cei de la care ar putea veni lovitura de grație, cred unii liberali, sunt chiar membrii USR. Primii imaginează scenariul în care liderii Uniunii Salvați România, care nu votează guvernul Grindeanu, vor folosi votul PNL pentru a ataca acest partid.
PNL-USR-UDMR nu pun pe masă un premier
Pe de altă parte, nici varianta unui cabinet PNL-USR-UDMR nu se conturează, pentru că PSD a spus foarte clar că nu votează un guvern din care nu face parte sau unul în care este și USR. De altfel, cele trei partide nu au venit nici cu o variantă coerentă de premier, deci opțiunea unui guvern de dreapta e mult mai puțin conturată decât cea a unui Guvern Grindeanu.
Blocaje se înregistrează, potrivit surselor Cotidianul, și în privința acordului pe care toate partidele ar trebui să-l semneze și care ar trebui să conțină o foaie de parcurs pentru România, indiferent cine vine la putere.
Discuții la Vila Lac între liderii PSD-PNL-USR
După întâlnirea liderilor de la Vila Lac, Grindeanu a transmis un mesaj dur la adresa USR, pe care îl acuză că blochează orice soluție pentru România.
„Nu pot însă să nu remarc exhibiționismul moral al unora. Prin contorsiuni politice permanente, răzgândiri și inventarea unor felurite motive pentru ca România să nu aibă un guvern funcțional se dovedeşte – dacă mai era nevoie – că unele partide nu au vrut nicio clipă să lase din brațe funcțiile şi privilegiile.
Mai exact, s-a ajuns la deblocarea crizei prin blocaj. Acesta este noul paradox politic pe care îl pune astăzi pe masă USR. Ce refuză să vadă cei de la USR este că dacă nu vor să fie parte a soluției, să voteze un guvern cu puteri depline cu prim-ministru PSD, atunci – cu siguranță- se poate și fără ei!”
Vacanța de vară, marele obstacol în formarea noului guvern
Nicușor Dan a dat foarte clar de înțeles că, după eșecurile Veștea și Tomac, nu se mai implică într-o nouă formulă de guvernare. Lasă partidele să discute până iese fum alb. Dar le dă și un deadline. Până marți ar vrea președintele să avem un nou cabinet.
Motivele invocate sunt două. termenele limită pentru a atrage banii europeni din PNRR bat la ușă. În plus, vine vacanța parlamentară, iar mulți aleși vor fi pe meleaguri însorite din care vor fi cu greu aduși înapoi la București ca să voteze.
PSD plus Aur plus UDMR plus Sos plusPot