Românii salvați de sârbi

România nu a reușit să învingă și a remizat, la Belfast, cu Irlanda de Nord, scor 1-1, în ultimul meci din Liga Națiunilor. Cu acest scor, dar și cu Serbia care învins Rusia cu 5-0, tricolorii și-au asigurat prezența în urna a doua valorică a preliminariilor Cupei Mondiale.

Prima repriză a fost una echilibrată, fără ocazii la cele două porți. România a ieșit în evidență doar o dată, când Dennis Man a șutat slab din careul irlandezilor. În repriza a doua, Irlanda de Nord a început mai bine și a pus presiune pe „tricolori”, deschizând scorul în minutul 56. Verzii au executat un corner pe jos, iar după o centrare la colțul lung, Boyce a câștigat duelul cu Crețu și a marcat din trei metri.

Mirel Rădoi a forțat pe final de meci și l-a introdus pe Eric Bicfalvi. În minutul 82, mijlocașul a marcat golul egalizator cu un șut de la 11 metri și a adus României punctul de care avea nevoie pentru a depăși Rusia în clasamentul FIFA.

Cu acest scor, dar și cu Serbia care a demolat Rusia, 5-0, tricolorii și-au asigurat prezența în urna a doua valorică a preliminariilor Cupei Mondiale.
Tragerea la sorți va avea loc la 7 decembrie 2020. Preliminariile Cupei Mondiale vor începe în luna martie a lui 2021.

După egalul de la Belfast, România a terminat grupa din Liga Națiunilor pe locul 3, cu 8 puncte.

Comisia de Control, Etică şi Disciplină a UEFA a anunţat și decizia luată după ce partida programată sâmbătă a fost anulată pentru că nordicii nu au venit la Bucureşti. UEFA a decis că România a câştigat cu 3-0 meciul nejucat cu Norvegia Autorităţile scandinave le-au interzis fotbaliştilor norvegieni să părăsească ţara după ce testul la COVID-19 al căpitanului Elabdelaoui a fost pozitiv.

Potrivit Federației, norvegienii pot face apel în următoarele cinci zile.