S-a stabilit şi a doua semifinală de la EURO

Ziua a doua a fazei sferturilor de finală de la EURO 2020 a debutat cu partida dintre Cehia și Danemarca, pe Stadionul Olimpic din Baku. Danemarca s-a calificat în semifinală, după ce a învins cu 2-1 (2-0) și își așteaptă adversara, câștigătoarea meciului Anglia – Ucraina.

Meciul a început cu un gol rapid marcat de danezi, după ce centrarea din cornerul executat de Jens Stryger Larsen a fost reluată cu capul în poartă de Thomas Delaney (0-1, min. 5).

Danezii au continuat ofensiva și același Delaney, aflat la capătul centrării aceluiași Larsen, a trimis puțin pe lângă poartă din poziție ideală.

Cehia a trecut pe lângă egalare, în minutul 22, portarul danez Kasper Schmeichel respingând în corner șutul din careu al lui Tomas Holes.

Danezii au majorat scorul în minutul 42, Kasper Dolberg reluând în poartă centrarea perfectă în adâncime trimisă de Joakim Maehle.

La reluare, cehii au relansat partida, Patrik Schick marcând din careu, după centrarea lui Vladimir Coufal (1-2, min. 49).
A fost cel de al 5-lea gol al cehului la EURO 2020, cu care l-a egalat pe Ronaldo în fruntea clasamentului golgheterilor.
Danezii rămân periculoși și mai bifează câteva ocazii importante la poarta adversă, Yussuf Poulsen și Joakim Maehle punându-l la încercare pe Tomas Vaclik.

Cehii nu au mai avut nici claritatea nici energia necesară pentru a mai pune probleme pe final, astfel că partida s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru Danemarca.

Ultimul sfert de finală de la EURO 2020 a confirmat calculele hârtiei, Anglia învingând categoric reprezentativa Ucrainei, cu 4-0 (1-0), pe Stadio Olimpico, din Roma, calificându-se în semifinala în care va întâlni naționala Danemarcei.

A fost o partidă în care s-a jucat practic într-un singur sens. 11.800 de spectatori au fost martorii deschiderii scorului, în minutul 4, de către Anglia, prin Hary Kane, care a valorificat o pasă a lui Raheem Sterling.

La capătul uneia dintre puținele acțiuni ofensive ale Ucrainei, șutul plasat al lui Roman Yaremchuk a fost respins în corner de portarul englez Jordan Pickford, în minutul 17.

La un minut după revenirea de la vestiare, Luke Shaw a centrat o minge în fața careului mic, de unde fundașul Harry Maguire a trimis imparabil în poarta lui Georgi Bushchan (2-0, min. 46).

Același Luke Shaw l-a servit peste 4 minute pe căpitanul Hary Kane, care nu a iertat, marcând al doilea său gol al meciului și al treilea de la EURO 2020 (3-0, min. 50).

Total debusolați, ucrainienii au mai primit un gol din fază fixă, cornerul executat de Mason Mount încheindu-se cu reușita cu capul al lui Jordan Henderson.

S-a încheiat 4-0, Ucraina nereușind să mai pună probleme consistente, în ciuda faptului că Anglia a cedat deliberat posesia jocului în ultimele minute.

În ultiele 5 minute ambele echipe au jucat la trecerea timpului, procedeul preferat fiind pasa „acasă”.

Anglia s-a calificat în semifinale, unde va întâlni Danemarca, în timp ce Ucraina a încheiat cea mai bună participare din istorie la un turneu final European.