S-au dat bani şi „folcloriste” la arbitri ?

La Baia Mare s-a înregistrat „ratarea anului” într-un meci decisiv pentru calificarea în optimi. Arbitri ruşi au fost destul de amabili cu gazdele.

S-a umblat la „fluieraşi” ?

La Baia Mare, aproape de finalul meciului, dintre Minaur din localitate şi echipa daneză Skjern HK, meci contând pentru etapa a 7 din grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, s-a înregistrat un incident foarte rar pe terenurile de handbal şi, probabil în premieră într-un meci de cupă europeană. În minutul 54:35, când tabela de marcaj indica scor egal, 25-25, jucătorul Daniel Svensson de la oaspeţi a fost eliminat complet aiurea de către arbitri. În momentul eliminării lui Svensson, Skjern, juca în inferioritate numerică, Jacob Hansen, mai având de ispăşit 21 de secunde dintr-o eliminare anterioară de 2 minute. Înainte de a ajunge la banca de rezerve, Svensson a făcut cu mâna gesturi explicite prin care acuza pe cei doi arbitri că ar fi primit bani şi favoruri sexuale de la gazde. Gesturile au fost făcute spre spaţiul tehnic unde se afla arbitrul „de masă” şi delegatul EHF, grecul Sotiris Migas. Nu ştim ce consecinţe vor avea gesturile lui Svensson. Este posibil, dacă i se va face raport, ca în baza probelor video să fie sancţionat. „Probabil va ajunge la Comisie și se va discuta. Nu știu ce a fost în mintea lui cînd a făcut un asemenea gest. Nu prea am văzut ca jucătorii să reacționeze așa. Va fi sancționat. Astfel de gesturi nu au ce căuta pe teren”, a declarat la Dolce Sport, fosta mare jucătoare Narcisa Lecuşanu. Cu anii în urmă în campionatele interne, astfel de practici nu erau o raritate în handbalul românesc. Acum, ca să fim corecţi, cei doi arbitri ruşi, Andrej Kaveshnikov şi Petr Plotnikov au cam fost destul de amabili cu cei de la Minaur. Mai pe româneşte au fost cam „găzdari”.

Cum se poate rata o victorie sigură

Minaur avea nevoie ca de aer de o victorie în meciul cu Skjern, pentru a se menţine în cursa pentru locul 2, care duce în optimile de finală. Prima repriză a fost controlată de băimăreni care au intrat la cabine cu un avantaj liniştitor: 15-11. După 10 minute din partea a doua a jocului, Minaur conducea cu 20-17, când s-a întâmplat ceva ce nu poate fi în niciun fel calificat. În minutele 39:23 şi 40:13, Myrhol şi Klitgaard au fost eliminaţi pentru 2 minute. Minaur se afla în atac şi urma să joace 1 minut şi 10 secunde cu 2 jucători în plus pe teren. La handbal, în argou, aşa ceva se cheamă „execuţie publică”. Ei bine, în acele 70 de secunde, Minaur nu a înscris niciun gol, în schimb oaspeţii au marcat de două ori şi s-au apropiat la 19-20 !!! Se mai întâmplă, dar foarte rar ca în dublă superioritate să nu marchezi, dar să ratezi două atacuri şi totodată să primeşti două goluri în perioadă de dublă superioritate (ne referim la meciuri între echipe de acelaşi calibru, nu la un Barcelona – Energia Tg Jiu, de exemplu) nu prea am văzut. Oricum, aici s-a jucat meciul. Baia Mare a mai avut avans de 2 goluri (24-22) în minutul 48, după care s-a jucat un gol în faţa Minaur, egal, un gol în faţă Minaur, egal, dar în ultimul minut, danezii au ajuns să conducă cu 28-27. Cu 20 de secunde înainte ca sirena să anunţe finalul jocului, Busecan a egalat pentru Minaur, iar în minutul 59:59, Marcus Olson de la oaspeţi a aruncat de pe extremă, dar mingea a lovit rădăcina barei şi a ieşit în out. Cu acest egal, Minaur şi-a redus drastic şansele de a se califica în optimile de finală, deşi se află la egalitate de puncte cu danezii. În ultimele 3 etape, ambele echipe au câte două meciuri cu adversari accesibili, şi un al treilea meci cu liderul, Motor Zaporozhye (Minaur în deplasare, Skjern, acasă). Dacă ambele echipe rămân la egalitate, se califică danezii, pentru că au avantaj la întâlnirile directe, în Danemarca, Skjern învingând pe Minaur.

Clasament grupa D

1. Motor Zaporozhye – 10 puncte
  2. Skjern HK – 9 puncte
  3. Minaur Baia Mare – 9 puncte