S-au decis primele adversare din sferturi la Australian Open

Ashleigh Barty (1 WTA) și Petra Kvitova (8 WTA) se vor înfrunta, marți, în sferturile de finală ale Australian Open.

Barty a avansat în sferturile de finală, după ce a învins-o, în optimi, pe Alison Riske, cu scorul de 6-3, 1-6, 6-4. În primul set, Barty s-a impus, după ce Riske a avut două servicii pierdute. Jucătoarea din Statele Unite ale Americii a recuperat în setul secund, reușind două break-uri în fața australiencei. Setul decisiv a fost câștigat de Ashleigh Barty, jucătoarea din Australia reușind să obțină victoria după aproximativ o oră și 40 de minute.

La rândul său, Kvitova a ajuns în sferturile de finală, după ce a învins-o pe Maria Sakkari, cu scorul de 6(4)-7, 6-3, 6-2.

Primul set a ajuns în tie-break, după ce ambele jucătoare au avut câte două servicii pierdute. În tie-break, Sakkari s-a impus cu 7-4. În setul secund, Kvitova a reușit 4 break-uri în fața Mariei Sakkari, impunându-se cu 6-3. Setul decisiv i-a revenit lui Kvitova, după ce Sakkari a avut două servicii pierdute. Petra Kvitova a avut nevoie de aproximativ două ore și 15 minute pentru a o învinge pe Maria Sakkari.

Partida dintre Ashleigh Barty și Petra Kvitova se joacă marți, de la ora 02:00.

Tot în sferturi se vor confrunta tunisianca Ons Jabeur şi americanca Sofia Kenin.

Ons Jabeur a eliminat-o duminică pe chinezoaica Qiang Wang, iar Sofia Kenin a învins-o pe Cori Gauff.