Șarapova, eliminată de la US Open

Anastasija Sevastova a revenit după ce a fost condusă şi a eliminat-o pe Maria Sharapova, în optimile de finală de la US Open.

Jucătoarea din Letonia s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-2, după două ore şi un sfert de joc şi va fi prezentă pentru al doilea an la rând în sferturile ultimului Grand Slam al sezonului.

„Primul set a fost foarte strâns, oricare dintre noi am fi putut câştiga. Maria a jucat incredibil în primul set şi în cel de-al doilea, dar eu am continuat să lupt, să alerg după fiecare minge şi să rămân în meci”, a declarat Sevastova, potrivit Digi Sport.

În sferturi, jucătoarea de 27 de ani o va întâlni pe reprezentanta gazdelor, Sloane Stephens, care a învins-o tot în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-1, pe Julia Goerges.

Garbine Muguruza, eliminată și ea

La același turneu, jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 14 WTA, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală după ce a învins-o, cu scorul de 7-6 (3), 6-3, pe spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA, considerată marea favorită la câștigarea competiției.

Kvitova s-a impus după un meci care a durat o oră şi 46 de minute.