Sharapova „greu de ucis”, dar nu şi Rusia

Pentru a „n”-a oară, Maria Sharapova a „înviat” când nimeni nu-i mai acorda o şansă. Situaţie incredibilă pentru o finală, înaintea meciului de dublu.

Cehia a câştigat Fed Cup

Cehia a câştigat ediţia 2015 a Fed Cup, învingând în finală, la Praga, cu 3-2, echipa Rusiei. Finala a fost una dintre cele mai echilibrate din ultimii ani şi a avut un final surprinzător. Sâmbătă, după primele două meciuri de simplu, scorul era egal, 1-1. Duminică după primul meci de simplu, Rusia a preluat conducerea, dar Cehia a egalat în ultimul meci de simplu. Totul urma să se decidă în urma disputării meciului de dublu. Numai că înaintea disputării acestui joc decisiv, în niciuna dintre tabere nu exista o decizie finală în privinţa alcătuirii echipei. La rusoaice, redutabila pereche Ekaterina Makarova/Elena Vesnina nu a putut fi aliniată, din cauza faptului că Makarova nu a reuşit să se refacă după o accidentare mai veche. Medicii ruşi prezenţi la Praga au încercat să o facă pe Makarova aptă de joc, dar cu o oră înainte de începerea „decisivului”, au dat verdictul negativ. Cum Kuznetsova nu a jucat deloc meciuri de dublu în 2015, s-a mers pe o variantă de avarie: Vesnina/ Pavlyuchenkova, chiar dacă ultima tocmai ieşise din teren. Ce nu am înţeles, este de ce în lotul Rusiei nu a fost inclusă Daria Kasatkina, care în octombrie a conlucrat foarte bine în două turnee cu Elena Vesnina. Situaţie similară şi în cealaltă tabără. Lucie Šafářová care este şi o excelentă jucătoare de dublu (numărul 2 mondial cu Bethanie Mattek-Sands) nu a putut fi „refăcută” şi căpitanul nejucător a luat o decizie ciudată: a aruncat-o în luptă alături de Barbora Strýcová pe Karolína Plíšková, şi ea abia ieşită din teren după jocul de simplu. Este de consemnat că O2 Arena din Praga a fost duminică, pe parcursul a aproape 8 ore un adevărat vulcan, atmosfera în tribune fiind una specifică fotbalului, nu tenisului.

[3-2]: K.Plíšková/B.Strýcová – E.Vesnina/A. Pavlyuchenkova:4-6, 6-3, 6-2

Maria Sharapova a reuşit duminică a doua sa victorie în finala Fed Cup, trecând şi de Petra Kvitova, care pornea totuşi favorită. După cum a jucat primul set, nimeni nu-i mai vreo şansă rusoaicei. În primul set, Sharapona a fost sub orice critică şi doar faptul că Petra Kvitova nu a jucat senzaţional a făcut ca scorul să fie doar 6-3. Setul secund a fost ceva mai echilibrat şi Sharapova lupta pentru supravieţuire. Scorul o demonstrează: 1-0, 2-1 Kvitova, 3-2 Sharapova, 4-3 Kvitova. Ei bine, de la acest scor, Sharapova redevine Sharapova şi câştigă 3 game-uri consecutive. În decisiv rusoaica revine de la 1-2 şi după o demonstraţie de înaltă clasă, închide meciul cu 6-2.

În ultimul meci de simplu, am văzut o Plíšková destul de inegală şi o Pavlyuchenkova luptând doar pentru supravieţuire. Cheia meciului şi de fapt cheia finalei a constituit-o al 8-lea game din setul secund. La 4-3 pentru Pavlyuchenkova, pe serviciul adversarei, rusoaica a revenit de la 0-40, a avut două mingi de break intercalate de 3 egalităţi şi a pierdul game-ul pe mâna ei. A căzut psihic şi, logic, şi-a pierdut categoric serviciul, iar la 4-5, a mai avut o minge de break, dar a cedat ultimele 3 mingi.

Partida de dublu, decisivă pentru obţinerea trofeului avea drept favorite pe rusoaice: dintre cele două specialiste în proba de dublu, Vesnina era mult mai bine clasată decât Strýcová, iar soluţia de ultimă oră a Rusiei, Pavlyuchenkova, avea multe jocuri la dublu, decât soluţia de ultimă oră a Cehiei, Plíšková, care a jucat la dublu doar ocazional. Primul set a confirmat calculele hârtiei. În setul secund, lui Pavlyuchenkova îi recidivează o întindere musculară şi face cvasi-figuraţie în teren, iar în setul decisiv rusoaicele cad şi psihic, după ce nu reuşesc să egaleze la 3, după ce au avut game-ul în mână. Se mai poate vorbi şi de faptul că la scorul de 2-4, pe propriul serviciu, la scorul de 30-15 pentru ele, rusoaicele nu intervin la o minge pe care au crezut că iese în out, şi de la această greşeală nu mai contează deloc.

Al 9-lea titlu pentru Cehia

Naţionala Cehiei (ţară care a preluat palmaresul Cehoslovaciei) a câştigat pentru a 9-a oară Fed Cup. Precedentele succese: 1975, 1983, 1984, 1985, 1988, 2011, 2012 şi 2014. După cum se poate observa, actuala garnitură a Cehiei a câştigat 4 din ultimele 5 ediţii. Cele mai multe trofee în această competiţie care a debutat în 1963, le-au câştigat: SUA – 17 (ultimul titlu în 2000), Australia – 7 (1974), Spania – 5 (1998), Rusia – 4 (2008), Italia – 4 (2013), Germania – 2 (1992), Franţa – 2 (2003), Africa de Sud – 1 (1972), Belgia – 1 (2001), Slovacia – 1 (2002). SUA, Australia şi Rusia mai au şi cele mai finale pierdute: 11, 10, respectiv 7.