Victoria a fost a Simonei Halep

Simona Halep (7 WTA) s-a calificat, vineri, în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, după ce a trecut în turul al treilea de Victoria Azarenka (40 WTA), scor 6-3, 6-1.
Românca a avut mici probleme în startul jocului, când sportiva din Belarus a reușit break-ul și s-a distanțat la 3-1. Halep a revenit foarte rapid în joc, reușind să-și adjudece șase game-uri la rând și, implicit, primul set.
În setul al doilea, Halep nu a mai întâmpinat dificultăți pe propriul serviciu și a realizat două break-uri, obținând astfel calificarea în optimile de finală de la Wimbledon. Partida s-a încheiat după o oră și cinci minute.
Astfel, Halep o conduce în duelul meciurilor directe pe Azarenka, trecându-și în cont a treia victorie în cinci partide cu fostul lider mondial.
În optimile de finală de la Wimbledon, Simona Halep o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Polona Hercog (60 WTA) și Cori Gauff (313 WTA). Cele două se vor înfrunta vineri, în jurul orei 19:30.