(VIDEO) Halep merge în turul 3: Azi sigur l-am enervat pe Darren

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat joi în turul trei la Australian Open după ce a învins-o pe britanica Harriet Dart (173 WTA), scor 6-2, 6-4, nu însă fără ceva emoţii în setul doi.

Simona a început partida cu break, dar și-a pierdut imediat după aceea serviciul. Românca și-a revenit și și-a trecut apoi în cont încă două break-uri. A avut apoi câteva emoții la 5-2, când a servit pentru set și britanica și-a procurat șansă de break, spulberată însă în cele din urmă.

Setul doi: Halep a început tot cu break. A venit apoi și al doilea, mai aprig disputat, ce-i drept, iar scorul a ajuns la 5-1 în favoarea româncei. Simona a servit pentru meci la 5-2, dar Harriet Dart a făcut break! Românca a avut mari dificultăți de asemenea și la ultimul game cu care a închis partida. Când Harriet Dart a a avut minge de 5-5, după ce fusese condusă cu 5-1, Halep a fost vizibil deranjată, strigând către loja sa: „Ce să fac?!”

Simona Halep şi Harriet Dart nu se mai întâlniseră niciodată în circuitul WTA până la această partidă.

Meciul a durat o oră și 17 minute. Odată cu acest meci, Halep a ajuns la 90 de victorii înregistrate în turneele de Mare Șlem.

Până în prezent, Simona Halep a disputat 126 de meciuri pe tablourile principale ale turneelor de Mare Șlem, câștigând 90 și pierzând 36.

Prima reacție a Simonei după meci

Întrebată la finalul meciului cu Dart cum ar suna ca Simona Halep să fie câștigătoare de trei titluri de Mare Șlem, după ce a cucerit anterior Roland Garros și Wimbledon, românca a răspuns: „Ar suna foarte frumos, sunt departe de a mă gândi la asta, dar am amintiri plăcute de aici. În 2018, am făcut multe meciuri bune. Mă bucur că joc în fața acestui public, întotdeauna sunt primită cu căldură și sper să câștig al treilea Mare Șlem aici”.

Despre partida cu Harriet Dart, Simona s-a arătat puțin îngrijorată de finalul jocului, când a ratat mai multe mingi de meci și i-a permis adversarei să vină aproape: „A fost puțin periculos, am pierdut concentrarea pe final, iar ea a început să joace foarte bine. A fost dificil să păstrez avantajul, dar mă bucur că m-am calificat. E mai distractiv, dar aș prefera să termin meciurile mai rapid”.

Halep a mai vorbit despre donația pentru victimele incendiilor de vegetație din Australia, ea anunțând anterior că va oferi 200 de dolari de fiecare dată când îl va enerva pe antrenorul Darren Cahill: „Azi am strâns ceva bani, el calculează, mi-e frică să întreb, dar e un lucru pe care îl voi face cu siguranță. Îmi dă foarte multă încredere că am această echipă”.

În faza următoare a Australian Open Halep o va avea ca adversară pe Yulia Putintseva.

Dart, jucătoare de 23 de ani, venită din calificări, a trecut în primul tur de pe tabloul principal de japoneza Misaki Doi (82 WTA), marţi, la capătul unei partide care a durat două ore şi 49 de minute. Britanica s-a impus cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (10-6).

În calificări, Harriet Dart nu a pierdut set în faţa jucătoarelor Elitsa Kostova (196 WTA), Nicole Gibbs (124 WTA) şi Giulia Gatto-Monticone (151 WTA).

Cea mai bună performanţă a lui Dart la un turneu de Mare Şlem este reprezentată de accederea în turul al treilea de la Wimbledon 2019, unde a cedat clar, contra lui Ashleigh Barty, scor 1-6, 1-6. În aprilie 2019, Dart a atins cea mai bună clasare din carieră, locul 92 WTA.