Simona Halep s-a distrat la Birmingham

Statisticienii vor avea foarte mult de lucru. Cât a durat primul set cu Klara Koukalova. La 17.30 românca intră din nou pe teren.

Un set de 19 minute

Simona Halep şi-a respectat blazonul de jucătoare clasată pe locul 3 în WTA Tour. Nu a lăsat nicio speranţă jucătoarei cehe Klara Koukalova, aflată pe locul 92 WTA înainte de începerea turneului. Practic se poate spune că Halep a făcut un util antrenament cu public, la a doua sa ieşire pe iarbă din acest an. Primul set, 6-1, s-a terminat într-un timp record (urmează să verificăm în statistici dacă este un record absolut): 19 minute, ceea ce în tenis reprezintă o raritate chiar şi atunci când este o diferenţă uriaşă de valoare dintre competitoare. Nici un game nu a avut egalitate la 40. Halep a câştigat un game la 0, 4 game-uri la 15 şi unul singur la 30. Koukalova a reuşit să câştige game-ul la 30.

Setul a fost ceva mai… lung: 33 de minute. Halep a început cu un break, nu a mai forţat de loc şi şi-a ţinut până la 5-3 adversara la două game-uri distanţă, iar în game-ul9, amai făcut un break, închizând setul la 6-3. O victorie fără dubii, dar românca nu trebuie să se culce pe o ureche, pentru că a jucat totuşi cu o veterană de 33 de ani aflată 90 de locuri mai jos decât ea.

Premiile obţinute şi… un nou meci imediat

Pentru calificarea în sferturile de finală, Simona Halep a obţinut 100 de puncte WTA şi un cec de 16.725 USD. Premiile obţinute sunt provizorii, ele putând fi îmbunătăţite în cazul în care Simona Halep se califică în sferturile de finală. Următoarea adversară pentru româncă o vom afla în jur de ora 17.00, când se va termina partide dintre Barbora Záhlavová-Strýcová şi Kristina Mladenovic. Mai este de menţionat că, în jurul orei 17.30, Simona Halep intră din nou pe gazon, unde alături de britanica Heather Watson va juca împotriva dublului spaniol, Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santonja, partidă care contează pentru turul I al probei.

Update 1: Se ştie adversara Simonei Halep

Meciul dintre Kristina Mladenovic şi Barbora Záhlavová-Strýcová s-a încheiat cu victoria în două seturi a jucătoarei din Franţa, 7-6, 6-2. Mladenovic va juca în sferturi cu Simona Halep. Înainte de începerea turneului, Mladenovic ocupa locul 43 în clasamentul WTA general şi locul 27 în clasamentul WTA pe 2015 („Road to Singapore”). În acest an, linia competiţională a franţuzoaicei este: 25 de victorii – 17 înfrângeri. Mladenovic a obţinut 5 victorii la jucătoare din top 30, după cum urmează: 6-4, 6-3 cu Sara Errani (# 16 WTA), 7-6, 7-6 cu Garbine Muguruza (#20 WTA), 7-5, 6-2 cu Barbora Záhlavová-Strýcová (#22 WTA), 7-6, 6-2 cu Barbora Záhlavová-Strýcová (#22 WTA), 4-6, 6-4, 6-2 cu Sabine Lisicki (#28 WTA), plus două victorii la Eugenie Bouchard, pe care nu le mai punem la socoteală pentru că jucătoarea din Canada nu mai contează în acest moment ca adversar cu pretenţii. (locurile din WTA sunt la momentul desfăşurării meciurilor). În acelaşi timp, Mladenovic are şi 3 înfrângeri la jucătoare aflate după locul 100 în clasamentul WTA. Pe 6 aprilie, la Katowice a pierdut cu 4-6, 4-6 în faţa Monicăi Niculescu. Cu Simona Halep Mladenovic s-a mai întâlnit în ianuarie 2014, la un turneu de la Paris, şi a câştigat cu 7-6, 6-4, în primul tur. Kristina Mladenovic a avut cea mai bună clasare (#36 WTA) în aprilie2013, aterminat anul 2014 pe locul 81 şi a avansat constant până pe locul 43, înaintea turneului, iar prin calificarea în sferturi a sărit pe locul 39 WTA.

Update 2: Halep a câştigat şi la dublu

La o oră şi jumătate după ce a terminat partide de simplu, Simona Halep alături de Heather Watson a jucat şi partida din turul I la dublu (amânată de miercuri din cauza ploii) contra perechii spaniole Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santonja. Cuplul româno britanic a învins în super-break: 1-6, 6-3 [10-7]. În turul II adversar va fi perechea Zheng Jie (China)/ Chan Yung-jan (Taiwan).