Simona Halep trece de cea mai în formă jucătoare cehă

Primul derby de la Sydney. Ce a obţinut Simona Halep până în prezent. Cu cine va juca în semifinale. Ce poziţii ocupă în clasamentele WTA.

Un derby cu miză dublă şi cu „repetiţie”

Sfertul de finală de la Sydney, Simona Halep – Karolina Pliskova, a avut o dublă miză pentru ambele jucătoare. Una imediată, calificarea în semifinale şi alta pe termen relativ scurt, de moral, pentru că ambele jucătoare se vor reîntâlnii cu siguranţă la Cluj, în prima decadă a lunii februarie în cadrul meciului România-Cehia din Fed Cup. De asemenea meciul Halep-Pliskova era şi primul derby al turneului de la Sydney, deoarece se aflau faţă în faţă capii de serie nr.1 şi nr.5. Jucătoarea cehă (locul 11 WTA înainte de începerea turneului, de fapt locul 10, pentru că în clasament mai figurează încă Flavia Pennetta, retrasă din activitate) era la al 6 meci al sezonului (3 în Hoopman Cup – o competiţie interţări) şi a ajuns în sferturi la Sydney după două victorii mari: 6-4, 6-2 cu Ana Ivanovic şi 6-3, 6-0 cu Anastasia Pavlyuchenkova, în timp ce românca juca abia al doilea meci al sezonului, după victoria în 3 seturi la Caroline Garcia. Mai trebuie menţionat că în acest început de an, Pliskova este cea mai în formă jucătoare cehă, chiar dacă Petra Kvitova este pe locul 6 în WTA. Casele de pariuri o indicau pe Halep drept favorită, dar cotele medii erau apropiate: 1.75 – 2.00.

A treia victorie în faţa Karolinei Pliskova

Primul set a început cu un game câştigat de jucătoarea cehă pe propriul serviciu, după care Simona Halep a reuşit un tur de forţă de zile mari, ajungând la 5-1, după numai 26 de minute de joc. De aici însă până la 5-5 nu a fost decât o diferenţă de o minge, în al 10-lea game, Pliskova având o minge de break, nefructificată, iar după alte două egalităţi, românca a închis setul cu 6-4. Halep a avut o cădere la scorul de 5-2, când a pierdut două game-uri „albe”. Afost atunci momentul de vârf al adversarei. Setul 2 a fost unul mult mai echilibrat, cu doar două game-uri „albe”, câte unul câştigat de fiecare jucătoare. Halep a avut avantaj în prima parte (3-1 şi 4-2) după care s-a mers cap la ca până – după o „cascadă” de break-uri până la 5-5, iar ultimele două game-uri au fost adjudecate de Halep la mare luptă. În acest set, în care Halep s-a arătat de câteva ori deranjată de problemele pe care le are la tendonul lui Achile, românca l-a solicitat de două ori pentru consultări (ultima oară la 6-5) pe antrenorul ei, Darren Cahill. Cu meciul de astăzi, Simona Halep a ridicat la 3-0 scorul meciurilor directe cu Pliskova, victoriile anterioare fiind obţinute în 2015.

Set 1

Simona Halep – Karolina Pliskova 6-4

(primul serviciu Pliskova)

0 – 1 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40)

1 – 1 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

2 – 1 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15, 40:30): break Halep

3 – 1 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40)

4 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30): break Halep

5 – 1 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 40:30)

5 – 2 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40)

5 – 3 (0:15, 0:30, 0:40): break Pliskova

5 – 4 (0:15, 0:30, 0:40)

6 – 4 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40)

(timp de joc: 40 de minute)

Set 2

Simona Halep – Karolina Pliskova 7-5

0 – 1 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A)

1 – 1 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40)

2 – 1 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, A:40): break Halep

3 – 1 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15, 40:30)

3 – 2 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A)

4 – 2 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 40:30)

4 – 3 (0:15, 0:30, 0:40)

4 – 4 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 30:40): break Pliskova

5 – 4 (15:0, 30:0, 40:0): break Halep

5 – 5 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40): break Pliskova

6 – 5 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A, 40:40, A:40): break Halep

7 – 5 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, A:40)

Cu Svetlana Kuznetsova în semifinale

În semifinale, Simona Halep va juca împotriva rusoaicei Svetlana Kuznetsova, care în sferturi a întrecut-o pe guraliva Sara Errani cu 7-6, 6-0. Este păcat că Halep nu o va avea adversară pe italiancă, pentru a-i administra o corecţie pentru reproşurile violente pe care aceasta i le-a făcut public după retragerea de la Brisbane. Kuznetsova, (#25 WTA înainte de turneu) a trecut în primele 2 tururi de Tammis Patterson (Aus) cu 6-2, 6-0 şi de Sabine Lisicki (Ger), cu 6-3, 3-6, 6-2.