Sportul Studenţesc – FCM Târgu Mureş 1-2

Sportul Studenţesc a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), de echipa FCM Târgu Mureş, oaspeţii marcând golul victoriei în minutul 90+2 al meciului din etapa a XXX-a a Ligii I.

Golurile învingătorilor au fost marcate Florin Dan ’78 şi Astafei ’90+2. Pentru Sportul a înscris Curelea, în minutul 50.

Sportul a deschis scorul în minutul 50, prin Curelea, care a trimis mingea în poartă cu un şut de la 11 metri, după ce a primit o pasă în adâncime şi a reuşit să scape de marcajul lui Bruno Fernandes.

FCM Târgu Mureş a egalat în minutul 78, când Florin Dan a primit o pasă în careu şi după ce l-a driblat pe portarul Popescu a înscris din unghi, de la 3 metri.

Astafei a stabilit scorul final al partidei, în minutul 90+2, cu un şut la colţul lung de la opt metri lateral stânga, după o pasă de la Vasilache.

Sportul Studenţesc: 1. A. Popescu – 29. Farmache, 5. Lung, 27. Raţiu, 23. Maxim – 13. Ghinga (18. Chihaia ’80), 4. Negru – 28. Bălan, 30. Irimia (16. Lungu ’71), 8. Nae (11. Gheorghe ’46) – 9. Curelea. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

FCM Târgu Mureş: 22. Balauru – 15. L. Rus, 33. Bruno Fernandes, 17. Iencsi, 6. L. Cazan (4. Cordoş ’74) – 21. Astafei, 90. Issa Ba, 19. Fl. Dan, 83. Vasilache – 20. Răduţă (11. Petcuţ ’70), 9. Ruiz (25. Vagner ’61). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Maxim ’79, Farmache ’90 / Cazan ’20, Cordoş ’90

Arbitri: Andrei Chivulete (central) – Andrei Constantinescu, Valentin Avram (asistenţi) – Radu Petrescu (rezervă).

Observatori: Constantin Zotta, Nicolae Pantea.

Supervizor: Adalbert Kassai.

La meci au asistat aproximativ 500 de spectatori, între care şi 50 de fani ai echipei oaspete. În tribună s-a aflat şi tehnicianul echipei Universitatea Cluj, Ionuţ Badea.