Australian Open Stupoare! Pliskova, trimisă acasă după ce a condus cu 5-0

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, locul 6 mondial, și-a luat din nou adio de la visul său de a cuceri primul său titlu de Grand Slam.

Pliskova a fost eliminată sâmbătă în turul trei al Australian Open de compatrioata și prietena sa Karolina Muchova, scor 7-5, 7-5, după un meci presărat cu nervi și răsturnări incredibile de situație.

Karolina Pliskova și-a pierdut de două ori consecutiv serviciul în start de meci și, deși a prins-o din urmă pe Muchova la 4-4, s-a văzut învinsă până la urmă în primul set cu 7-5. Karolina a spart două rachete în interval de câteva minute: pe prima, pe teren, la 5-6, apoi în drum spre vestiare, după pierderea primului set.

Un oficial a raportat-o arbitrei de scaun și, în consecință, cehoaica a primit al doilea avertisment, astfel încât a început setul doi cu punct de penalizare. „S-a întâmplat în afara terenului, acolo pot să fac ce vreau”, a protestat Pliskova, conform Eurosport, în fața arbitrei, care a rămas fermă pe poziție: „nu în timpul meciului„.

În setul doi, Pliskova s-a desprins la 5-0, apoi stupoare.

Muchova a făcut șapte game-uri consecutive, punând astfel capăt meciului cu dublu 7-5, după o oră și 54 de minute. Pliskova a încheiat meciul cu 10 duble greșeli și 40 de greșeli neforțarte.

Karolina Pliskova este jucătoarea care a reușit, în 2019, o revenire de excepție de la 2-5 în decisiv într-un duel cu Serena Williams.