Super finala din sferturile de finală la Australian Open

Radwańska a fost la 2 mingi de eliminare

Primele patru meciuri din optimile de finală s-au încheiat cu rezultate scontate, jucătoarele cotate ca favorite s-au impus. Dar numai Serena Williams a avut parte de un meci fără probleme. În rest, toate meciurile au fost pe muchie de cuţit. Maria Sharapova a câştigat în faşa elveţiencei Bencic doar graţie break-urilor făcute în două seturi la scorul de 6-5. Bencic a jucat foarte bine, Sharapova nu a prea fost în apele ei – a comis 46 de greşeli neforţate, ceea ce este enorm pentru ea – dar a profitat de faptul că adversara a avut returul mai slab şi s-a bazat foarte mult pe jocul de apărare. Se poate spune că elveţiencei i-a fost frică de victorie. Agnieszka Radwanska a obţinut una dintre cele mai norocoase victori din ultimele luni. În setul decisiv cu a 9-a jucătoare a Germaniei, era condusă cu 5-2, dar adersara ei s-a accidentat, şi după time-out-ul medical nu a mai reuşit să facă faţă polonezei. Totuşi, la 5-4 şi 30 egal, jucătoarea germană a ratat incredibil două mingi înalte, pe care 9 din 10 jucătoare le-ar fi fructificat fără probleme. De altfel, cele 20 de erori neforţate din setul decisiv, plus accidentarea, au pus pe tavă polonezei, calificarea în sferturile de finală. Dacă Radwanska ar fi pierdut, ar fi fost a patra mare bombă a turneului. În fine, ultima optime de duminică a fost una stranie. Cotată cu a doua şansă, Daria Gavrilova a executat-o pe Suarez-Navarro cu un 6-0 sec, în numai 25 de minute. A doua jucătoare a Spaniei nu exista pe teren, iar tribunele arenei Rod Laver, erau în delir, pentru că fost rusoaică, actualmente australianca Gavrilova era ultima reprezentantă a gazdelor în concurs. În setul secund, la scorul de 2-2, Navarro se accidentează la genunchiul drept şi după ce primeşte îngrijiri medicale, revine, dar joacă într-un picior. Şi nu doar atât, dar câştige setul şi pe cel decisiv fără probleme. Numai că victoria într-un picior nu reprezintă totuşi meritul jucătoarei din Spania. Daria Gavrilova s-a bătut singură. S-a apărat foarte mult şi slab şi a atacat puţin şi prost. În loc să o plimbe pe Navarro pe tot terenul, a trimis doar mingi sprea ea, iar în apărare nu s-a obosit să acopere colţurile terenului. Gavrilova s-a văzut învingătoare şi i s-a părut că simpla ei prezenţă în teren este suficientă. Se mai poate spune că Daria Gavrilova a pierdut şi pentru că nu s-a mai concentrat de loc. În loc să-şi vadă de joc, ea a apelat, după fiecare minge pierdute la “năstăsisme”. Dar dacă la vremea lui, Ilie Năstase făcea “spectacol” războindu-se cu arbitrii şi cu spectatorii, Gavrilova a făcut un circ ieftin de vedetă de carton. A dat de 10 ori cu racheta de pământ, a ţipat, s-a zvârcolit, a invocat cerul etc etc. Şi asta credem că a costat-o cea mai mare performanţă a carierei. Publicul, după ce a purtat-o spre victorie în primul set, a început să o fluiere copios în decisiv. Chiar dacă reprezenta Australia. Sau poate tocmai datorită acestui lucru.

• Agnieszka Radwanska – Carla Suarez-Navarro

Se detaşează meciul dintre Serena şi “Masha”, o adevărată finală. Cele două s-au întâlnit până acum de 20 de ori, scorul fiind de 18-2 pentru americancă. Meciurile Serena Williams – Maria Sharapova au fost de 9 ori finale la diferite turnee, în 2007 şi 2015 fiind finale chiar la Australian Open.

Top 10 urcări în clasamentul WTA

Australian Open a produs – până în acest moment – o serie de modificări în clasamentul general al WTA. O serie de jucătoare, care au trecut minim de primul tur, au înregistrat salturi spectaculoase în clasament. Un top 10 al urcărilor arată astfel:

1. Vania King (#248) + 101 locuri (T2)
  2. Shuai Zhang (#95) + 38 locuri (T4)
  3. Maria Sakkari (#133) + 37 locuri (T2)
  4. Anna-Lena Friedsam (#52) + 30 locuri (T4)
  5. Xinyun Han (#136) + 26 locuri (T2)
  6. Kateryna Bondarenko (#72) + 20 locuri (T3)
  7. Naomi Osaka (#108) + 19 locuri (T3)
  8. Annika Beck (#39) + 16 locuri (T4)
  9. Elizaveta Kulichkova (#94) +15 locuri (T3)
  10. Margarita Gasparyan (#43) + 15 locuri (T4)

Primele sferturi de finală la simplu masculin

• Novak Djokovic (Srb-#1) – Key Nisikori (Jpn-#7)
  • Roger Federer (Sui-#3) – Tomáš Berdych (Cze-#6)

Rezultatele zilei înregistrate de români:

• Treat Huey (Phi)/Max Mirnyi (Blr) [14] – F.Mergea/R.Bopanna: 6-4, 6-3
  • Coco Vandeweghe (USA)/Horia Tecau (Rou) – Lucie Hradecka (Cze)/Marcin Matkowski (Pol) [6]: 1-6, 7-5, 10-8
  • Nina Kruijer (Ned) – Oana Gavrila: 6-1, 5-7, 6-1 (T2 junioare)
  • Georgia Craciun/Oana Gavrila – Olga Danilovic (Srb)/Kaja Juvan (Slo): 7-6, 2-6, [11/9] (T1 junioare dublu)
  • Călin Manda (Rou)/Louis Tessa (Fra) – Felix Auger Aliassime/Jack Mingjie Lin (Can) [7]: 6-3, 6-4 (Tur I juniori dublu)