Super record în Germania

În Bundesliga s-a înscris probabil cel mai rapid gol all time din primele ligi din Europa. Care a fost cel mai rapid gol din lume şi ce „departe” este recordul lui Hakan Sukur.

Granzii sunt cei care au încasat

Sâmbătă 22 august, s-a stabilit un nou record în fotbalul german. În secunda 7 a partidei TSG 1899 Hoffenheim – Bayern Munchen, Kevin Volland, atacantul gazdelor a deschis scorul, stabilind un record all-time: cel mai rapid gol din istoria 1. Bundesliga. Lovitura de începere au avut-o oaspeţii, două pase înapoi, a doua greşită, intercepţie Volland, un pas, şut şi gol. (Bayern a câştigat cu 2-1 prin golul înscris de Lewandowski în minutul 90, dar în minutul 72, Polanski de la gazde a ratat un penalty la scorul de 1-1, iar oaspeţii au evoluat ultimele minute în „10”).

Recordul anterior s-a înregistrat pe 23 august 2014, când Karim Bellarabi a înscris în secunda a 9-a a meciului Borussia Dortmund – Bayer Leverkusen 0-2. Deci, fostul record all time a căzut după un an fără o zi. Mai este de menţionat că ambele cele mai rapide goluri din istoria Germaniei au fost încasate de primele două cele mai valoroase echipe din Bundesliga.

Cel mai rapid gol din lume

Pe 8 noiembrie 2009, Al-Hilal (echipă la care evolua pe atunci şi Mirel Rădoi) a marcat cel mai rapid gol înregistrat vreodată, în fotbalul profesionist şi recunoscut oficial ca atare. Atacantul Nawaf Al Abed a primit pasa de deschidere a meciului şi de la centrul terenului a şutat la poartă, mingea surprizându-l pe portarul echipei adverse, Al Shoalah. Golul a fost înscris în secunda 2, meciul s-a jucat în cadrul Cupei Prinţului, Al-Hilal câştigând cu scorul de 4-0.

În diferite campionate europene s-au mai înregistrat goluri înscrise între secundele 8 şi 10, iar la turneele finale ale campionatelor mondiale, recordul all time al celui mai rapid gol îi aparţine turcului Hakan Sukur, el marcând în secunda 11 a meciului pentru mjedalia de bronz, Turcia – Coreea de Sud 3-2, în anul 2002.