Trei profesori bucureşteni care nu au încheiat mediile, daţi în judecată de ISMB

Tribunalul Bucureşti a dispus, astăzi, la solicitarea Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti (ISMB), obligarea celor trei profesori din Capitală, care au refuzat încheierea mediile, să îşi reia activitatea. Tribunalul a declarat greva acestora ca fiind nelegală. Cei trei profesori chemaţi în judecată de către ISMB sunt Rodica Neagu şi Paula Riegler, de la Colegiul Naţional […]

De cotidianul.ro - Autor
Trei profesori bucureşteni care nu au încheiat mediile, daţi în judecată de ISMB

Tribunalul Bucureşti a dispus, astăzi, la solicitarea Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti (ISMB), obligarea celor trei profesori din Capitală, care au refuzat încheierea mediile, să îşi reia activitatea. Tribunalul a declarat greva acestora ca fiind nelegală. Cei trei profesori chemaţi în judecată de către ISMB sunt Rodica Neagu şi Paula Riegler, de la Colegiul Naţional […]

Tribunalul Bucureşti a dispus, astăzi, la solicitarea Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti (ISMB), obligarea celor trei profesori din Capitală, care au refuzat încheierea mediile, să îşi reia activitatea. Tribunalul a declarat greva acestora ca fiind nelegală. Cei trei profesori chemaţi în judecată de către ISMB sunt Rodica Neagu şi Paula Riegler, de la Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” din Bucureşti ,şi profesorul Gheorghe Riegler de la Colegiul Naţional Bilingv,, George Coşbuc”, potrivit realitatea.net.

Din 31 mai, cele trei cadre didactice au intrat în grevă generală fără să anunţe, susţine Inspectoratul Şcolar, care i-a dat în judecată. Inspectoratul arată în acţiunea depusă la Tribunalul Bucureşti că sindicatul din care cei trei fac parte, şi anume „Sindicatul Tinerilor Profesori din România”, filiala Bucureşti, nu a anunţat unităţile şcolare cu 48 de ore înainte de a intra în grevă. Mulţi elevi au situaţia şcolară neîncheiată, iar cei din clasele a XII-a nu pot susţine examenul de bacalaureat.

Pe de altă parte, profesorii precizează că au anunţat conducerea unităţilor unde predau, dar şi elevii că sunt în grevă, iar sindicatul, la rândul său, a notificat Ministerul Educaţiei. De asemenea, profesorii susţin că, deşi se aflau în grevă, au încheiat situaţia elevilor din clasele terminale, pentru a nu îi afecta. Cadrele didactice acuză ministerul, inspectoratul şi şcolile că au „instigat” părinţii împotriva greviştilor.

Elevii din colegiile ,,Gheorghe Şincai” şi „George Coşbuc”, care au rămas cu mediile neîncheiate după greva profesorilor, s-au întors luni la şcoală pentru a susţine un examen care le va permite finalizarea anului şcolar. Pentru rezolvarea situaţiei, ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, a emis un ordin, publicat pe 11 iunie în Monitorul Oficial, prin care elevii care până la finalizarea anului şcolar nu au note suficiente pentru încheierea mediilor sunt consideraţi amânaţi. Este vorba de peste 20 de clase din anii terminali ai Colegiului Naţional ,,Gheorghe Şincai” şi ai Colegiului Naţional Bilingv ,,George Coşbuc”.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.