Final dramatic în primul meci al tricolorilor

În primul meci din faza grupelor Ligii Naţiunilor, echipa de fotbal a României a terminat la egalitate cu echipa Irlandei de Nord, 1-1.

Irlanda de Nord a egalat în minutul 86, deşi România era cu un om în plus pe teren.

A fost primul meci al lui Mirel Rădoi în calitate de antrenor al Nționalei.

După partida de la București, tricolorii vor juca pe 7 septembrie, în deplasare cu Austria. Din grupa României mai face parte Norvegia.

7 Comentarii

1. Au jucat bine!Să avem răbdare cu ei și să ajutăm și under 21 ce va participa laJO

2. aseara am vazut un bat de floarea soarelui pe teren…!!!..fiul marelui rege !!!..ba fratilor asta-i facut pentru altceva nu pentru fotbal,poate la curierii de la glovo…!!..cine dracu’ il tot sustine ??..nu vede ca e o scursura machidoneasca ??..exact ca proasta aia !!!..rusine !!!..

3. Câteva minute vizionate au fost suficiente.Am cugetat că dacă joaca in acest stil irlandezii vor egală sigur.Ceea ce s-a petrecut spre final.”Dramatice” sunt in continuare lipsa de concepție in joc și lipsa de personal in teren și pe banca tehnică*.Pentru meciul din Austria mă aștept la un dramatism pricinuit de o diferență mai mare de goluri primite. Probabil 3…

4. Avem o problemă de mentalitate care nu ne lasă să ieșim din lumea a treia a fotbalului. La 1-0 cu echipa de ciobani din Irlanda de Nord, cea mai slabă națională din cele 4 ale Marii Britanii, am oprit motoarele vizibil. De ce? La un om în plus pe teren, cu o echipă care ne-a tras doar un șut pe poartă în cea de-a doua repriză, noi scoatem atacanți și băgăm fundași? Irlanda de Nord nu trăgea deloc la poartă și nici nu mai ieșea din jumătatea proprie de teren, iar Mirel Rădoi se uita la ceasul de deasupra terenului încă din minutul 75. Nu înțeleg…Când vom juca cu echipele mai bune și cu cele foarte bune din lume, ce vom mai face, dacă cu echipa de oieri din Irlanda de Nord am jucat-o așa?

5. Sa-i dam credit lui Radoi. Este primul lui meci si totusi o schimbare in bine se vede. Metehnele vechi de la nationala noastra pot fi eliminate. Cu 10 minute inainte de egalare, ai nostri parca ii invitau sa dea gol ?! Responsabilii de starea proasta a terenului ce au de spus ?

6. Bravo, ba ! Ati smuls un egal cu Irlanda de Nord (intr-adevar, cu o clasa peste Coreea de Nord !) Eu zic totusi ca la austrieci sa nu va mai obositi sa taiati Europa pe din doua, un 0-3 pentru neprezentare e destul de onorabil !

7. Din putul gândirii comentatorilor PRO TV: Romania are o echipă ultraofensiva. Tare! S-a văzut.
    Ps. In sport e ca in pandemie. Câștigă cine sta mai mult in carantina ca să se antreneze. Răbdare si Covid.