Un gol fabulos şi un arbitru găzdar duc Brazilia în semifinale

Brazilia a jucat excelent în primele 30 de minute, dar a terminat meciul trimiţând mingi în tribune. Arbitrul a fost mai mult decât amabil cu gazdele. Cei mai buni atacanţi ai Braziliei au fost cei patru fundaşi.

Brazilia a jucat 30 de minute de vis

Spre deosebire de plicticosul prim meci din cadrul sferturilor, cel dintre Germania şi Franţa, Brazilia-Columbia a fost o întâlnire încrâncenată, cu foarte multe durităţi şi cu ceva faze spectaculoase în puţinele minute cât s-a jucat efectiv. (Caseta tehnică spune totul despre acest meci, cu excepţia faulturilor care au fost mult mai multe, dar în raportul de meci se trec doar cele pe care arbitrul le sancţionează – n.a.). Şi pentru că în teren s-a aflat echipa care trebuie să câştige campionatul mondial, şi arbitrul şi-a făcut pe deplin datoria (registrul erorilor de arbitraj este foarte bogat – n.a.).

În primele 30 de minute, Brazilia a făcut cel mai bun joc al ei de la acest turneu final, însă nu Neymar, Oscar sau Hulk au reprezentat „motorul” echipei, ci linia de apărători. Mutarea surpriză a lui Scolari, l-a titularizat pe veteranul Maicon în locul lui Dani Alves, s-a dovedit câştigătoare, fundaşul lateral al lui AS Roma făcând legea în faţă pe aripa dreaptă; fundaşii centrali Thiago Silva şi David Luiz au fost cei mai periculoşi „atacanţi” (şi nu doar pentru că ei au înscris golurile gazdelor), iar raidurile lui Marcelo pe stânga au generat panică. Brazilia a făcut 30 de minute un joc de vis, a deschis scorul repede şi se părea, mai ales că naţionala Columbiei nu părea deloc în apele ei, că va obţine o victorie la scor.

Dar la doar 30 de minute s-a limitat jocul foarte bun al Braziliei, joc care a mascat prestaţia modestă a vedetelor din ofensivă cu Neymar în frunte. După 30 de minute, pe un fond de revenire al columbienilor, brazilienii deschid robinetul durităţilor şi al anti-jocului. Arbitrul spaniol Carballo a fost al 12-lea jucător al Braziliei. Până la pauză el trebuia să-i lase în „9” pe brazilieni prin eliminarea lui Thiago Silva şi Fernandiho, dar nu i-a deranjat cu cartonaşe. Ultimul trebuia trimis direct la vestiar încă din minutul 14, când l-a luat pe sus pe James Rodriguez. Acesta de fapt nici nu a fost lăsat să joace în prima repriză.

Un golazo şi 7 mingi în tribune

În partea a doua, Columbia preia controlul, are oportunităţi de egalare şi chiar introduce mingea în poartă prin fundaşul central Yepes (sic!), dar tuşierul Yuste vede offside la Gutiérrez, cel care i-a pasat din apropiere lui Yepes. Greşeală mare: poziţia iniţială de offside a lui Gutiérrez a fost anulată, pentru că el a jucat o minge care a venit de la un adversar. În faza imediat următoare, un fault al unui jucător columbian generează o lovitură liberă de la 30 de metri, pe care David Luiz o transformă într-un golazo. Cu 2-0 pe tabelă, brazilienii trec la un antijoc sever – până în final am numărat 7 mingi trimise în tribună (până în 2006, aşa ceva nu s-a mai văzut la „selecao”) –, sunt sancţionaţi cu un penalty în minutul 80 (faultul lui Julio Cezar la Bacca a fost aşa de evident, portarul gazdelor nu a avut nicio treabă cu mingea, încât arbitrul nu a mai putut să închidă ochii), înscrie James Rodriguez şi columbienii au mai avut 10+5 minute timp să egaleze, dar fie au ratat, fie defensiva a respins, şi tabela nu s-a mai schimbat: 2-1 pentru Brazilia. Gazdele au suferit enorm, în minutul 88 l-au pierdut şi pe Neymar, dar s-au calificat în finală. S-au calificat după (probabil) cel mai dur meci de la acest turneu final, şi, din nou, se poate spune că pe ansamblu nu au strălucit. Să te cheme Brazilia şi să-i ai pe cei din apărare cei mai buni jucători era ceva de neconceput până acum 2 sau 3 ani. Dar aşa cum a observat toată lumea, repetăm, Brazilia are cea mai modestă garnitură din întreaga ei istorie. Se impun totuşi două întrebări: care ar fi fost cursul jocului dacă nu era anulat golul Columbiei? (faza golului 2 al Braziliei nu ar mai fi existat dacă se acorda golul lui Yepes). Se mai înregistra numărul record de faulturi (31 Brazilia – 23 Columbia) dacă arbitrul şi-ar fi făcut datoria? Culmea, după meci, conform oficiosului sportiv Marca.com, oficialii FIFA l-au felicitat pe Carballo pentru arbitrajul prestat. Orice alt comentariu este de prisos.

Casetă tehnică

Fortaţeza: 29 grade

Estadio Castelao: gazon prost

Spectatori: 60.342

Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania)

Asistenţi: RobertoAlonso Fernandez, Juan Yuste (Spania)

Al patrulea oficial: Svein Oddvar Moen (Norvegia)

A înscris: 1-0 (min.7 – Thiago Silva), 2-0 (min.69-David Luiz), 2-1 (min.80- James Rodriguez, din penalty)

Cartonaşe galbene: Thiago Silva, Julio Cezar – James Rodriguez, Mario Yepes

Brazilia: Julio César – Maicon, Silva, Luiz, Marcelo – Paulinho (min.86-Hernanes), Fernandinho – Hulk (min.82-Ramires), Oscar, Neymar (min.89-Henrique) – Fred

Antrenor: Luiz Felipe Scolari

Columbia: Ospina – Zúñiga, Zapata, Yepes, Armero – Guarín, Sánchez – Cuadrado (min.80-Quintero), Ibarbo (min.46-Ramos) – Rodriguez – Teo Gutiérrez (min.70-Bacca)

Registrul erorilor de arbitraj

– L-a iertat de 3 ori de „galben” pe Thiago Silva pentru trei faulturi foarte dure în prima repriză

– nu i-a dat cartonaş roşu (nici măcar galben) lui Fernandinho în minutul 14. De altfel, campionul faulturilor nu a fost deloc avertizat.

– nu l-a eliminat pe Julio Cezar la faza penalty-ului, faultul fiind intenţionat şi fără minge

– a anulat la semnalizarea eronată a tuşierului un gol valabil înscris de Yepes

– la un fault asupra lui Bacca la 23 de metri de poartă, pe partea stângă, a dat fault în atac

– nu a prelungit meciul cu 7 sau 8 minute cum era normal

– nu i-a dat cartonaş galben (sau chiar roşu) lui Armero pentru faultul asupra lui Neymar din minutul 88