Un muncitor român în vârstă de 33 de ani solicită statului italian despăgubiri de 12.000 de euro, după ce a fost declarat nevinovat într-un caz de violență domestică. Bărbatul a petrecut aproape două luni în spatele gratiilor și ani de zile prin tribunale. Cazul său readuce în discuție aplicarea „Codului Roșu” din Italia, o lege care permite arestarea rapidă a suspecților pentru protejarea victimelor, dar care, în acest caz, a dus la o privare de libertate ce s-a dovedit a fi nejustificată.
Totul a început în august 2021, când concubina bărbatului a mers la poliție cu hainele pătate de sânge, susținând că a fost agresată și umilită mai mulți ani. Românul a fost arestat imediat. Potrivit acestuia, femeia s-ar fi rănit singură, după ce a alunecat pe cioburile unui pahar pe care tot ea l-a spart în timpul unei certe. Discuțiile tensionate dintre cei doi aveau în centru dependența de jocuri de noroc a femeii și problemele financiare.
Deși a fost eliberat după două luni, bărbatul a rămas în arest la domiciliu. De asemenea, el nu a mai avut dreptul să-și mai vadă fiica. Procesul a durat până în 2025, când magistrații de la curtea de apel l-au achitat definitiv.
„Rămâne mama fiicei mele”
După ce și-a dovedit nevinovăția, bărbatul a ales să nu depună plângere împotriva fostei sale partenere pentru acuzațiile false. El le-a explicat apropiaților că face acest lucru de dragul copilului lor.
„Rămâne totuși mama fiicei mele”, a spus el.
Acum, singura sa pretenție este ca statul italian să îl despăgubească pentru zilele de detenție și pentru daunele aduse carierei și vieții sale sociale.