US Open: Două reci, două calde

Perechea de jucători formată din Jean Julien Rojer (16 ATP la dublu) și Horia Tecău (20 ATP la dublu) a fost eliminată, vineri, în primul tur la US Open, de Jeremy Chardy (35 ATP la dublu) și Fabrice Martin (33 ATP la dublu), cu scorul de 6(2)-7, 1-6.

Cele două echipe s-au înfruntat timp de o oră și 21 de minute. Dacă primul set a fost foarte echilibrat, în cel de-al doilea set, echipa românului a fost complet dominată.

După eliminarea lui Horia Tecău și a lui Jean Julien Rojer, din primul tur, Simona Halep și Tecău s-au retras din proba de dublu mixt.

Perechea din România ar fi trebuit să joace împotriva echipei formate din Gabriela Dabrowski (11 WTA la dublu) și Mate Pavic (14 ATP la dublu), însă cei doi români au fost înlocuiți pe tabloul principal.

Și echipa formată din Monica Niculescu (36 WTA la dublu) și Margarita Gasparyan (81 WTA la dublu) a fost eliminată, sâmbătă, în primul tur de la US Open, după ce a fost învinsă de perechea Victoria Azarenka (26 WTA la dublu) și Ashleigh Barty (9 WTA la dublu), cu scorul de 6-4, 1-6, 1-6.

După un prim set câștigat de echipa româncei, Barty și Azarenka au revenit și dominat total următoarele două seturi. Partida dintre cele două echipe a avut o durată de o oră și 47 de minute.

În schimb, echipa formată din Marius Copil (245 ATP la dublu) și controversatul Nick Kyrgios (181 ATP la dublu) s-a calificat, vineri, în turul doi de la US Open, după ce a învins perechea Marcus Daniell (44 ATP la dublu) și Ken Skupski (52 ATP la dublu), cu scorul de 6(5)-7, 7-5, 7-6(1).

Partida dintre cele două echipe s-a întins pe o durată de două ore și 22 de minute.

În turul doi, Copil și Kyrgios se vor înfrunta cu Oliver Marach (19 ATP la dublu) și Jurgen Melzer (38 ATP la dublu),

Și perechea formată din jucătoarea româncă de tenis Raluca Olaru şi chinezoaica Zhaoxuan Yang s-a calificat, vineri, la New York, în runda a doua a turneului US Open, în urma victoriei cu 6-2, 3-6, 6-3 în faţa americancelor Alison Riske/Jennifer Brady.

Olaru şi partenera sa au obţinut victoria după o oră şi 44 de minute, deşi au avut nu mai puţin de 8 duble greşeli.

În turul următor, perechea româno-chineză va juca împotriva cuplului Liudmila Kicenok (Ucraina)/Jelena Ostapenko (Letonia), cap de serie numărul 14.